Skocz do zawartości


Podwójnie przelane wynagrodzenie za umowę zlecenie

podwójna wypłata

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Czesława2

Guest_Czesława2
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 14:36

Dzień dobry,

 

Zleceniodawca podwójnie wypłacił mi wynagrodzenia za zlecenie. Teraz domaga się zwrotu nadpłaconego wynagrodzenie, Czy są przepisy które mówią o tym, ze muszę zwrócić te pieniądze ?



#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 15:12

Uczciwość



#3 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19528 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 grudzień 2019 - 17:46

Dzień dobry,
 
Zleceniodawca podwójnie wypłacił mi wynagrodzenia za zlecenie. Teraz domaga się zwrotu nadpłaconego wynagrodzenie, Czy są przepisy które mówią o tym, ze muszę zwrócić te pieniądze ?

Prawie.... kradzież

#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13598 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 grudzień 2019 - 18:26

"Czy są przepisy które mówią o tym, ze muszę zwrócić te pieniądze ?"

 

a czy uważasz, że nie powinnaś zwracać tej nadpłaty ?



#5 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 06 grudzień 2019 - 20:50

Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.



#6 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19528 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 grudzień 2019 - 21:15

Art. 405. Definicja bezpodstawnego wzbogacenia
Dz.U.2019.0.1145 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny
Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Bezpodstawne wzbogacenie trzeba udo, jeśli komuś brakuje na podstawowe produkty, trudno to nazwać wzbogaceniem.

#7 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 07 grudzień 2019 - 19:27

To ,że komuś coś brakuje  , nie oznacza że sie nie wzbogacił :)

ZosiaA  - nie rozumiem czego sie doszukujesz w tym przepisie



#8 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19528 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 07 grudzień 2019 - 20:35

To ,że komuś coś brakuje  , nie oznacza że sie nie wzbogacił :)
ZosiaA  - nie rozumiem czego sie doszukujesz w tym przepisie

Ponieważ,nam takie przypadki z sali sądowej i nie było sytuacji, aby trzeba było zwracać, ktoś zawsze znajdzie sposób, choćby taki
"to pracodawca/zleceniodawca dysponuje potencjałem kadrowym, który powinien znać się na prawidłowym naliczaniu wypłat, ja się nie znam, wydałem w dobrej wierze, że mi się należy"
Żaden sąd nie zasądził zwrotu.

#9 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 07 grudzień 2019 - 23:32

 

Czy są przepisy które mówią o tym, ze muszę zwrócić te pieniądze

Moja odpowiedź odnosiła sie do pytania powyżej i nic wiecej

 

To czy ewentualnie zleceniodawca zwróci sie do sadu i odzyska kase nie było  przedmiotem rozważania

Swoją drogą nie znam wyroku który by wspominał o zleceniodawcy dysponującym wyspecjalizowaną kadrą która nalicza wynagrodzenie

 

Wyrok z 9 stycznia 2007 r. (II PK 138/ 06) jak i wyrok z 8 czerwca 2010 r. (I PK 31/10). odnoszą sie do pracownika , jeżeli znasz jakiś inny chetnie sie z nim zapoznam

W tym przypadku zleceniodawca bardzo szybko zwrócił sie do zleceniobiorcy (mam nadzieje że chodzi o pensje za listopad ) informując go o pomyłce wiec nie bedzie mogla skorzystać z twierdzenia że  nie  miała świadomość, iż otrzymała nienależne świadczenie i wydała je na utrzymanie  czy bieżące potrzeby

Uważam że w tej sytuacji zleceniobiorca jest na przegranej pozycji



#10 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19528 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 grudzień 2019 - 07:10

Masz rację, nie wiadomo, czy dojdzie do sporu sądowego.
Pytasz o wyroki, a ja Ci piszę, że znam takie sytuacje z sali sądowej.
Przeczytaj poniższe i zwróć uwagę na KROK 3.
Bez znaczenia jest, że mowa o pracowniku.

https://www.prawo.pl...nia,265096.html



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych