Skocz do zawartości

Wynajem mieszkań w firmie a kwestie księgowe

najem nieruchomości mieszkanie księgowanie kpir wynajem nieruchomości księgowanie noty obciążeniowe refakturowanie mediów

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 12:03

Mam nowy temat w DG i muszę rozwiązać zagwozdkę. Mam nadzieję, że pomożecie mi to ugryźć, bo nie jest to sprawa prosta!

Mam wątpliwości związane z kwestią rozliczania wynajmu mieszkania w firmie.
Mam zawartą umowę jako osoba fizyczna z inną osobą fizyczną, gdzie ja występuję jako wynajmujący. Prowadziłem dotąd DG niezwiązaną z najmem, jednak planuję rozpocząć najem w ramach DG. W związku z tym raczej nie powinienem jednocześnie prowadzić działalności gospodarczej związanej z wynajem nieruchomości i wynajmować nieruchomości jako osoba prywatna. Dodatkowo, połączenie działalności prywatnej i gospodarczej skutkowałoby optymalizacją podatkową i optymalizacją określonych czynności.
Pytanie: Czy po wprowadzeniu mieszkania do wykazu środków trwałych DG zobowiązany jestem podpisać aneks z wynajmującym zmieniający stronę umowy z osoby fizycznej na osobę fizyczną prowadzącą DG?

Obecnie w umowie najmu mam zastrzeżone, że najemca płaci czynsz (dla mnie  1150 zł) oraz oddzielnie ponosi koszt czynszu administracyjnego (250 zł) i mediów (zaliczka 90 zł). Łącznie przelewa 1490 zł. Sprawa będzie się komplikować w przypadku rozliczenia na firmę. Mam kilka opcji do wyboru, proszę o wskazanie, czy któraś jest poprawna:

Opcja 1: Pozostaję przy dotychczasowym sposobie rozliczenia, wystawiam na najemcę fakturę (z 0% VAT), nie wykazuję noty obciążeniowej od wspólnoty jako kosztu, ani nie księguję faktur za media. Tutaj problemem jest to, że przelew będzie na 1490 zł, natomiast na fakturze będzie 1150 zł. Czy może rozliczenie mediów, skoro nie będę wykazywać tych kosztów w firmie, można zrobić oddzielnie na rachunek prywatny. Jest to opcja o tyle prosta, o ile nie wymaga wprowadzania żadnych zmian do umowy. Każdy inny sposób rozliczenia pociągałby za sobą konieczność aneksowania umowy i zaktualizowania sposobu rozliczania (czy wysokość opłat można zmieniać aneksem czy tylko przez ponowne podpisanie umowy, skoro stanowi essentialia negotii).

Opcja 2: Księguję wszystko, tj. notę obciążeniową od wspólnoty jako koszt, faktury za media (gaz i prąd) jako koszt, fakturę za czynsz najmu jako przychód. Wówczas powstaje pytanie, jak przenieść na najemcę koszt wynikający z noty obciążeniowej. Nie mogę zrobić refaktury, no bo to nie jest faktura. Nie wiem, czy mogę wystawić notę, gdyż jestem płatnikiem VAT i wówczas dlaczego niby nota. Gdybym chciał zrobić to fakturą, wówczas musiałbym doliczyć VAT. Chyba, że wliczę tę kwotę w czynsz najmu i potraktuję jako usługę kompleksową, z tym, że wtedy pewnie będzie problem z rocznym rozliczeniem mediów.

Dodatkowo jak się okazało wspólnota wystawiła notę księgową na moje imię i nazwisko oraz na adres nieruchomości, która jest przedmiotem najmu. Nie jest to moje główne miejsce prowadzenia DG ani miejsce zameldowania. Czy w takim przypadku mogę ująć tę notę w KpiR, skoro zgodnie § 12 ust. 3 pkt 2, lit. a, Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, inny dowód, aby mógł zostać zaksięgowany, musi zawierać m.in.: „wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy”. Wspólnota nie chce wystawić noty na inny adres, tłumacząc się ograniczeniami systemu. Adres nieruchomości mam wpisany jako dodatkowy adres prowadzenia DG.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: najem, nieruchomości, mieszkanie, księgowanie, kpir, wynajem nieruchomości, księgowanie noty obciążeniowe, refakturowanie mediów

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych