Skocz do zawartości

Zmiana formy działalności gospodarczej - korzystniejsza forma?

działalność gospodarcza podatek liniowy

wróć do serwisu Moja Firma 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2019 - 21:48

Witam serdecznie.

Prowadzę od niedawna (VIII.2019) 1 osobową działalność gospodarczą na warunkach ogólnych. Od 7-15 paruję na etacie. Rodzina - żona (nie pracuje + 2 małych dzieci)

Moje zarobki to z umowy o prace to ~ 150 000 zł.

W tym roku rozliczając się z małżonką nie przekraczamy 2 progu podatkowego i jest ok. Z działalności mam ok 20 000 zł.

W następnym roku planuję rozszerzyć działalność ( podpisanie kontraktu) i planowo zarobek z działalności może wskoczyć na między 100 a 150 tys.

Pytanie.

Jaką najlepiej formę działalności przyjąć aby uniknąć opłaty 32% podatku od przychodu?

Jeżeli przejdę na podatek liniowy wtedy nie będę się mógł rozliczać z małżonką i już na starcie z umowy o pracę będę stratny.

proszę o poradę

Pozdrawiam

Maciej

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:09

Z dg płaci się podatek od dochodu, a nie od przychodu. 

Jak wiesz przy podatku liniowym oraz przy ryczałcie wykluczone jest wspólne rozliczanie się. Więc pozostaje tylko opodatkowanie według skali podatkowej I tego nie przeskoczysz.

#3 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2019 - 11:16

Witam - oczywiście dochodu
Zastanawiam się czy przy takich kwotach nie lepiej od razu przeskoczyć na podatek liniowy i podatek z umowy o pracę będzie sumarycznie mniejsza strata niż ciągnąć całość na warunkach ogólnych.Podpytuje bo nie wiem czy dobrze myślę... A może jakieś inne rozwiązanie?
Pozdrawiam

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13517 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2019 - 21:51

Nie wiem czy byłaby "mniejsza strata", wypadałoby zrobić symulację i policzyć dokładnie twoją sytuację. 

Podatek liniowy może być tylko z dg, wiesz o tym jak sądzę. Z etatu tylko podatek według skali.

#5 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 11:44

Witam.
Rozumiem, dlatego podpytuje czy istnieje inna możliwość dla prowadzenia dg
Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: działalność gospodarcza, podatek liniowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych