Skocz do zawartości

Zmiana formy działalności gospodarczej - korzystniejsza forma?

działalność gospodarcza podatek liniowy

wróć do serwisu Moja Firma 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2019 - 21:48

Witam serdecznie.

Prowadzę od niedawna (VIII.2019) 1 osobową działalność gospodarczą na warunkach ogólnych. Od 7-15 paruję na etacie. Rodzina - żona (nie pracuje + 2 małych dzieci)

Moje zarobki to z umowy o prace to ~ 150 000 zł.

W tym roku rozliczając się z małżonką nie przekraczamy 2 progu podatkowego i jest ok. Z działalności mam ok 20 000 zł.

W następnym roku planuję rozszerzyć działalność ( podpisanie kontraktu) i planowo zarobek z działalności może wskoczyć na między 100 a 150 tys.

Pytanie.

Jaką najlepiej formę działalności przyjąć aby uniknąć opłaty 32% podatku od przychodu?

Jeżeli przejdę na podatek liniowy wtedy nie będę się mógł rozliczać z małżonką i już na starcie z umowy o pracę będę stratny.

proszę o poradę

Pozdrawiam

Maciej

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 grudzień 2019 - 22:09

Z dg płaci się podatek od dochodu, a nie od przychodu. 

Jak wiesz przy podatku liniowym oraz przy ryczałcie wykluczone jest wspólne rozliczanie się. Więc pozostaje tylko opodatkowanie według skali podatkowej I tego nie przeskoczysz.

#3 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2019 - 11:16

Witam - oczywiście dochodu
Zastanawiam się czy przy takich kwotach nie lepiej od razu przeskoczyć na podatek liniowy i podatek z umowy o pracę będzie sumarycznie mniejsza strata niż ciągnąć całość na warunkach ogólnych.Podpytuje bo nie wiem czy dobrze myślę... A może jakieś inne rozwiązanie?
Pozdrawiam

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14189 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 grudzień 2019 - 21:51

Nie wiem czy byłaby "mniejsza strata", wypadałoby zrobić symulację i policzyć dokładnie twoją sytuację. 

Podatek liniowy może być tylko z dg, wiesz o tym jak sądzę. Z etatu tylko podatek według skali.

#5 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 11:44

Witam.
Rozumiem, dlatego podpytuje czy istnieje inna możliwość dla prowadzenia dg
Pozdrawiam

#6 mtzd

mtzd

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 867 postów

Napisano 17 lipiec 2020 - 11:38

Jest wiele możliwości, niemniej tutaj proponuję skontaktować się ze specjalistą, który przejrzy sobie strukturę Twojej firmy Zobaczy jakie macie wydatki, zarobki koszta. Jest wiele możliwości optymalizacji podatkowej. Taka konsultacja będzie swoje kosztować ale moze się bardzo opłącać pod katem ponoszenia potem kosztów podatkowych.

Ze swojej strony polecam kontakt z nimi:

https://wertus-windy...uryzacja-firmy/

Zajmują sie restrukturyzacją firm (również tych zadłużonych). 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: działalność gospodarcza, podatek liniowy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy