Skocz do zawartości

Ciąża a upadłość firmy

wróć do serwisu Kadry 23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 11:38

Witam, pilnie potrzebuje pomocy. Jestem w ciąży i :

Mam umowę o prace na czas określony do końca grudnia. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Dziś koleżanki z pracy napisały mi,że moja firma złożyła wniosek o upadłość..stad moje pytania:
1. Co teraz z moich chorobowym do czasu porodu?
2. Co z zasiłkiem macierzyńskim i ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie jest dla mnie istotne z tego względu,ze ciąże prowadzę na NFZ i chyba żeby rodzic w szpitalu potrzebne jest ubezpieczenie?

#2 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 680 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 11:45

Jeżeli zostaniesz zwolniona, nadal będziesz ubezpieczona w ZUS, spokojna głowa.

Jednak świadczenia nie będziesz miała wypłacane przez pracodawcę lecz przez ZUS na podstawie dokumentów od pracodawcy (Z-3)

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 11:56

Czyli dalej będę mogła prowadzić ciąże na NFZ? I do kiedy to ubezpieczenie z Zusu będzie mnie obowiązywać?

#4 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 680 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 12:03

tak, mozesz na NFZ

bedzie Cie obowiązywac do końca macierzynskiego / rodzicielskiego

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 12:06

Ok rozumiem, czyli do końca macierzyńskiego mam ubezpieczenie zdrowotne i mogę korzystać z usług NFZ? A czy musze podjąć jakieś kroki w tym kierunku czy to jest z automatu?

#6 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 680 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 12:35

pracodawca powinien przekazac dokumenty do ZUS, ale nie zaszkodzi współpracować w tym temacie, podpytywać itd

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 13:19

Dziękuje, bardzo mi pomogłas. Bałam się ze zostanę bez środków do życia i ubezpieczenia. A mam jeszcze jedno pytanie: czy mam dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o ciąży? Czytałam,ze jak jestem na umowie na czas określony to musze wykazać ze w dniu gdy by się kończyła skończyłam 3 miesiąc

#8 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 680 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 14:00

no tak, jeżeli on jeszcze o tym nie wie, to dostarcz

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 14:07

Teoretycznie wie,bo mam zwolnienie od gin i tam jest kod i przed pójściem na zwolnienie poinformowałam o swojej ciąży ale faktycznie lepiej będzie jeśli dostarczę taki papier. Najważniejsze ze będę ubezpieczona przez cały okres ciąży i do końca pobierania zasiłku bo to było dla mnie najważniejsze w przypadku upadłości firmy. Dziękuje

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20268 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 28 listopad 2019 - 14:21

Może i wie, ale nie wie jakie jest zaawansowanie ciąży (ile m-cy będzie w chwili likwidacji firmy), a na zaświadczeniu będzie.

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 14:34

Rozumiem, w takim razie zaniosę ten wniosek jak najszybciej. Będę wtedy już w 5 miesiącu. Do porodu mimo wszystko będę dostawać tak jak teraz 100% wypłaty tak?

#12 Guest_Mańka

Guest_Mańka
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 14:44

100 % podstawy chorobowego. nic się nie zmieni oprócz nadawcy przelewu.

Jeśli firma rzeczywiście przestanie istnieć to ZUS będzie Ci płacić.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 listopad 2019 - 14:47

A z tym ubezpieczeniem to jest na pewno ze do końca pobierania zasiłku macierzyńskiego? Teraz na jakieś stronie przeczytałam o 6 tyg po porodzie

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13969 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 listopad 2019 - 20:39

na pewno do końca pobierania zasiłku macierzyńskiego

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2019 - 07:37

Rozumiem,bo jak czytam to według jakiejś ustawy to jest tylko do 6 tyg po porodzie i żeby korzystać z usług na NFZ trzeba za każdym razem pisać jakieś oświadczenie?

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2019 - 07:40

Chodzi mi o to :

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu:
a) posiadające obywatelstwo polskie lub,
B) które uzyskały w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy.

#17 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5615 postów

Napisano 29 listopad 2019 - 11:54

Oznacza to, że osoby, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu, nawet jak nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu mają zagwarantowaną opiekę medyczną i mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2019 - 12:07

Czyli rozumiem ze skoro należy mi się zasiłek macierzyński to do końca jego trwania jestem ubezpieczona czyli przez 52 tyg?

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5615 postów

Napisano 29 listopad 2019 - 12:10

Tak. Chociaż nie ma przeszkód, żeby mąż cię zgłosił do ubezpieczenia jako członka rodziny

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 listopad 2019 - 12:27

On niestety będzie pracował tylko do stycznia a potem wyjeżdża do Holandii. Moja mama ma własna działalność i tata jest na rencie to może oni mogą?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych