Skocz do zawartości

Zdjęcie

urlop po zmianie przepisów

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ZIBI68

ZIBI68

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 listopad 2019 - 13:08

Dzień dobry. 

Pracuję w kopalni od 1990r na emeryturę przechodzę 28 stycznia 2020r (emerytura przysługuje mi się po 25 latach pod ziemią) . Jak przyjmowałem się do pracy to jak dobrze pamiętam według starych przepisów musiałem przepracować cały rok aby dostać urlop. I w związku z tym mam takie pytanie. Czy należy mi się cały urlop w styczniu 2020r za poprzedni rok?  

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19289 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 listopad 2019 - 13:18

Jeśli masz (a pewnie tak jest) umowę na czas nieokreślony to nie musisz przepracować całego roku, aby wykorzystać urlop za ten rok.
Przy zgodzie pracodawcy nawet na początku roku możesz wybrać cały urlop.
Teraz też możesz skorzystać z urlopu za 2019.

#3 ZIBI68

ZIBI68

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 listopad 2019 - 20:14

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, jak ja się przyjmowałem otrzymywało się urlop dopiero po przepracowanym roku czyli za rok przepracowany a teraz rozpoczynając pracę należy się  1 lub 2 dni za przepracowany miesiąc w zależności od przelicznika.

Według mnie to przechodząc na emeryturę w styczniu 2020r  powinienem otrzymać 26 dni urlopu za przepracowany rok a nie jak zakład chce mi dać 1 lub 2 dni po nowemu za przepracowany 1 miesiąc nowego roku, w takim przypadku byłbym w plecy o jeden cały urlop (26 dni) za przepracowany rok. Jeśli tak jest jak myślę to jakimi przepisami mam to poprzeć.   

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19289 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 listopad 2019 - 14:43

Jeśli przechodzisz w styczniu 2020 roku to otrzymasz za styczeń tylko urlop, nie można dać za cały rok, jeśli kończysz zatrudnienie, natomiast za 2019 masz cały, czyli 26 dni.
Tak się liczy urlop w/g Kodeksu pracy.
Natomiast dla tych, którzy zaczynają pierwszą pracę liczy się za każdy m-c.

#5 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 19 listopad 2019 - 21:23

"jak dobrze pamiętam według starych przepisów musiałem przepracować cały rok aby dostać urlop" - tak było kiedyś 

przepisy prawa pracy ulegają zmianie, także te dot. urlopów wypoczynkowych;

jeśli odchodzisz na emeryturę w styczniu 2020 to wg kodeksu pracy nalezny urlop jest proporcjonalny do okresu zatrudnienia 1/12 x 26

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych