Skocz do zawartości


Potrącenie z wynagrodzenia - instytucja pozabankowa


wróć do serwisu Kadry 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 08 listopad 2019 - 10:41

Witam, przyszło firmy pismo z instytucji pozabankowej dot. potrącenia z wynagrodzenia pracownika. Który nie wywiązuje się z warunków umowy pożyczki, którą zawarł w maju.

 

Instytucja wnosi o potrącanie w cyklach miesięcznych pewnej kwoty z wynagrodzenia pracownika, załączając ksero pisma (dyspozycja dla pracodawcy o potrącaniu raty z wynagrodzenia pracownika), które podpisał nasz pracownik zawierając umowę z instytucją pozabankową.
 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu kilku kwestii:

1. Czy powinniśmy jeszcze informować pracownika o tym piśmie, czy po prostu dokonywać potrącenia skoro jest załączona dyspozycja?

2. Czy wystarczy dołączone do pisma KSERO dyspozycji i na jego podstawie dokonywać potrąceń? Czy może powinien być oryginał?

 

3. Jaką kwotę wolną od potrąceń zapewnić pracownikowi w zaistniałej sytuacji? (nie korzystamy jeszcze z PPK).

 

Bardzo proszę o jakiekolwiek wsparcie :)

Pozdrawiam.



#2 Guest_Kam

Guest_Kam
  • Goście

Napisano 08 listopad 2019 - 10:47

a czy ona może w ogole wystąpić z takim roszczeniem bez sprawy w sądzie i komornika ?



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 08 listopad 2019 - 10:54

Moim zdaniem nie masz podstaw do potrąceń. Kodek pracy dokładnie określa co i na jakich zasadach można potrącić pracownikowi.  Dyspozycja nie ma mocy prawnej (na tej zasadzie równie dobrze pracodawca mógłby opłacać wszystkie zobowiązania pracownika - czynsz, prąd, gaz, telefon itp.).



#4 Guest_Justyna

Guest_Justyna
  • Goście

Napisano 08 listopad 2019 - 10:55

Nie mam pojęcia.. jeszcze mi piszą, że w przypadku nie wywiązania się z obowiązku potrącania to pracownik upoważnił firmę do dochodzenia odszkodowania z tytułu wyrządzonej w ten sposób szkody.



#5 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 08 listopad 2019 - 10:57

Moim zdaniem nie masz podstaw do potrąceń. Kodek pracy dokładnie określa co i na jakich zasadach można potrącić pracownikowi.  Dyspozycja nie ma mocy prawnej (na tej zasadzie równie dobrze pracodawca mógłby opłacać wszystkie zobowiązania pracownika - czynsz, prąd, gaz, telefon itp.).

Może zawarli porozumienie na etapie przedsądowym?



#6 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5333 postów

Napisano 08 listopad 2019 - 11:05

Witam, przyszło firmy pismo z instytucji pozabankowej dot. potrącenia z wynagrodzenia pracownika. Który nie wywiązuje się z warunków umowy pożyczki, którą zawarł w maju.

 

Instytucja wnosi o potrącanie w cyklach miesięcznych pewnej kwoty z wynagrodzenia pracownika, załączając ksero pisma (dyspozycja dla pracodawcy o potrącaniu raty z wynagrodzenia pracownika), które podpisał nasz pracownik zawierając umowę z instytucją pozabankową.
 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu kilku kwestii:

1. Czy powinniśmy jeszcze informować pracownika o tym piśmie, czy po prostu dokonywać potrącenia skoro jest załączona dyspozycja?

2. Czy wystarczy dołączone do pisma KSERO dyspozycji i na jego podstawie dokonywać potrąceń? Czy może powinien być oryginał?

 

3. Jaką kwotę wolną od potrąceń zapewnić pracownikowi w zaistniałej sytuacji? (nie korzystamy jeszcze z PPK).

 

Bardzo proszę o jakiekolwiek wsparcie :)

Pozdrawiam.

Pismo takie nie ma mocy prawnej.

Nie potrącasz nic, odpisujesz, że zgodnie z art.87 kp potrącenia takiego nie możesz dokonać. Niech sobie idą do sądu, potem do komornika i dopiero możesz realizować zajęcie komornicze niespłacanej pożyczki.

Jeszcze na dodatek przysłali kserokopię dyspozycji pracownika.

Gość dobrze odpowiedział- post 3.



#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19142 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 08 listopad 2019 - 11:22

Nic nie potrącasz, pismo nie ma mocy prawnej.
Niech sobie instytucja sama windykuje, a nie wysługuje się pracodawcą.
Brzydko mówiąc olewasz pismo.

#8 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 08 listopad 2019 - 11:50

Nic nie potrącasz, pismo nie ma mocy prawnej.
Niech sobie instytucja sama windykuje, a nie wysługuje się pracodawcą.
Brzydko mówiąc olewasz pismo.

 


Potwierdzam, również miałam takie pismo i nawet nie odpisywałam(poinformowałam tylko pracownika, że coś takiego wpłynęło), więcej się nie odezwali.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych