Skocz do zawartości


Rozliczenie czasu pracy/urlopu

czas pracy urlop godziny nadliczbowe

wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 31 październik 2019 - 10:18

Dzień dobry, przejęłam kadry po poprzedniku i mam pytanie odnośnie rozliczenia czasu pracy i urlopu. Jednostka pracuje 3 dni w tygodniu po 8h, jeden dzień 6.5 h i jeden dzień 9.5h. Zdarzają się miesiące, że dzień pracy 9.5 h jest ostatnim dniem miesiąca. Poprzedni pracownik kazał pisać pracownikom wnioski, że pracowali 1.5 nadliczbowo i w związku z tym będzie im to odliczone przy najbliższym urlopie. Pytanie brzmi dlaczego tak robiła i czy postępowanie było prawidłowe?



#2 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8746 postów

Napisano 01 listopad 2019 - 20:14

jaki to system czasu pracy ?

 

"odliczone z urlopu" - coś nie tak,  nie jest z pewnością prawidłowe 



#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 listopad 2019 - 08:46

Jak urlop, to urlop, a jak odbiór nadgodzin, to odbiór nadgodzin. Poza tym rozlicza się cały okres rozliczeniowy, a nie jeden dzień - po to jest 6,5, żeby skompensować 9,5. Poprzednik chyba w ogóle czasu pracy nie ogarniał.

1. Jaki jest okres rozliczeniowy?

2. Jaki system czasu pracy obowiązuje pracowników?

3. Jaki jest rozkład czasu pracy - wszyscy mają stały wg. pracy jednostki?



#4 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2019 - 12:56

Wszyscy w jednostce pracują według jednego rozkładu czasu pracy - pn,wt,czw 7.30-15.30, śr 7.30-17.00 i pt. 7.30-14.00.

Weźmy miesiąc październik dla przykładu - wymiar czasu pracy wyniósł 184 h (liczony na podstawie  art. 130 KP), według rozkładu pracy jednostki wymiar czasu pracy w październiku wyniósł 185,5 h. Rozliczenie czasu jest miesięczne i ona te 1.5 odliczała przy najbliższym urlopie, np. ktoś wziął urlop w dzień, w którym jednostka pracowała 6.5h, to liczyła mu ten urlop jako 5 h, zaliczała to jako nadgodziny.

Czy przy zrównoważonym trybie pracy mogę wymiar pracy wyliczać normalnie i założyć, że w październiku wyniósł 185.5h czy muszę zawsze liczyć na podstawie art. 130 KP? W tygodniu i tak norma nie przekroczy 40h i tak.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: czas pracy, urlop, godziny nadliczbowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych