Skocz do zawartości

Koniec umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

umowazlecenie l4

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 28 październik 2019 - 18:33

Witam ! mam dylemat i nie wiem co będzie dalej. Od 11 lipca 2019 jestem na zwolnieniu lekarskim, miałam wypadek w pracy i skręciłam kolano i uszkodzenie łąkotki. Obecnie mam zwolnienie do 2.12.2019 i wiem że zwolnienie będę miała przedłużane gdyż czeka mnie w styczen -luty operacja kolana, a potem rehabitacja. Umowę mam zlecenie i moja umowa jest do 14.12.2019 i prawdopodobne jest to że pracodawca nie przedłuży mi umowy i zostanę bez środków do życia.. Jeśli nie przedłuży to co mogę zrobić aby nie zostać bez środków do życia?

1. Czy po zakończeniu takiej umowy przysługuje mi świadczenie chorobowe? kiedy mam je złożyć ?
2 Obecne zwolnienie mam do 2.12 a umowę do 14.12 później jak już nie będę zatrudniona na kogo będzie lekarz wystawiał i gdzie to zanosić ?
3. Jak długo można siedzieć na L4 i pobierać za to pieniądze ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 Agnieszka2019

Agnieszka2019

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 13 listopad 2019 - 10:42

Witam,

Prawo do wypłaty zasiłku dotyczy osób, których niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego lub po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia. Oznacza to, że zasiłek chorobowy przysługuje również w przypadku niezdolności do pracy powstałej po rozwiązaniu umowy zlecenie, jeżeli niezdolność ta trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  • nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Podsumowując, jeżeli podlegała Pani pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a niezdolność do pracy wystąpiła w ciągu 14 dni od zakończenia umowy zlecenie i będzie trwała dłużej niż 30 dni, to powinna Pani otrzymać z tego tytułu zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W kwestii dokumentacji polecam odwiedzić stronę: https://www.zus.pl/s...bedne-dokumenty

#3 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5372 postów

Napisano 13 listopad 2019 - 12:00

Agnieszka2019 nie wprowadzaj w błąd.

Witam ! mam dylemat i nie wiem co będzie dalej. Od 11 lipca 2019 jestem na zwolnieniu lekarskim, miałam wypadek w pracy i skręciłam kolano i uszkodzenie łąkotki. Obecnie mam zwolnienie do 2.12.2019 i wiem że zwolnienie będę miała przedłużane gdyż czeka mnie w styczen -luty operacja kolana, a potem rehabitacja. Umowę mam zlecenie i moja umowa jest do 14.12.2019 i prawdopodobne jest to że pracodawca nie przedłuży mi umowy i zostanę bez środków do życia.. Jeśli nie przedłuży to co mogę zrobić aby nie zostać bez środków do życia?

1. Czy po zakończeniu takiej umowy przysługuje mi świadczenie chorobowe? kiedy mam je złożyć ?
2 Obecne zwolnienie mam do 2.12 a umowę do 14.12 później jak już nie będę zatrudniona na kogo będzie lekarz wystawiał i gdzie to zanosić ?
3. Jak długo można siedzieć na L4 i pobierać za to pieniądze ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

1. Po zakończeniu umowy cywilnoprawnej zapłatę za zwolnienia lekarskie przejmie ZUS. Zwolnienie w trakcie umowy przyjdzie do zleceniodawcy, który prześle je do ZUS wraz z wypełnionym drukiem Z-3a, a ty składasz wniosek o wypłatę zasiłku ZAS53.

2. Jeśli zleceniodawca nie przedłuży ci umowy, zwolnienia w dalszym ciągu będą wystawiane na ostatniego płatnika czyli zleceniodawcę, ale musisz lekarza powiadomić, że już nie pracujesz, żeby zwolnienie trafiło do ZUS, a nie do zleceniodawcy, który już nie będzie zobowiązany ci płacić.

3. I tu masz problem. Na zwolnieniu można być max 182 dni. Skoro chorujesz od 11 lipca, twój okres zasiłkowy trwa do 8 stycznia 2020 roku. Jeżeli jest potrzebne dalsze leczenie, składaj już teraz dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne.

#4 Open Bankier

Open Bankier

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 22:16

W takich sytuacjach warto pomyśleć o takim rozwiązaniu:https://viennalife.p...a/ubezpieczenia

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowazlecenie, l4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych