Skocz do zawartości

Zdjęcie

spadek po siostrze

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 mario1981

mario1981

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 październik 2019 - 21:16

witam.Moja siostra zmarła jakiś czas temu, miała innego ojca, Zostawiła po sobie mieszkanie które było jej własnością. Nie pozostawiła testamentu. Jej ojciec nie żyje i z tego co wiem nie miał dzieci. pytanie moje komu należy sie mieszkanie? jestem ja czyli jej brat jest jeszcze dwójka rodzeństwa i nasza mama. 

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Napisano 22 październik 2019 - 18:46

1/2 mama, a pozostałą 1/2 krewni ze strony ojca spadkodawczyni

#3 Olka798

Olka798

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 11:03

nie prawda, krewni ze strony matki, a więc pozostałe dzieci równiez, miałam identyczny przypadek. Jeśli nie miała rodzeństwa ze strony ojca, to tylko Wasze rodzęństwo, jeśli miała to ta 1/2 dzielicie się wy i tamto rodzeństwo,a  1/2 bierze mama - polecam się udac do rady prawnego w tej sprawie, mogę dac kontakt do dobrego, nazywa się Karol Wieczorski

#4 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 20:13

W literaturze prawniczej natrafić można na dwie interpretacje: pierwszą opowiadającą się za zasadą równego traktowania rodzeństwa spadkodawcy, niezależnie od tego, czy miało ono wspólnych ze spadkodawcą oboje rodziców, czy też tylko jednego z nich oraz drugą interpretację opierającą się na założeniu, że rodzeństwo przyrodnie nie nabywa udziału zmarłego rodzica spadkodawcy, który nie był rodzicem wspólnym.

Przeważająca jednak i ugruntowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego jest interpretacja pierwsza (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14.10.2011 r. III CZP 49/11) a „rodzeństwo” należy rozumieć szeroko, zaliczając do niego rodzeństwo spadkodawcy mające oboje tych samych rodziców (rodzone), jak również rodzeństwo mające wspólnego ze spadkodawcą tylko jednego rodzica (przyrodnie).

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych