Skocz do zawartości

Zdjęcie

spadek po siostrze

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 mario1981

mario1981

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 21 październik 2019 - 21:16

witam.Moja siostra zmarła jakiś czas temu, miała innego ojca, Zostawiła po sobie mieszkanie które było jej własnością. Nie pozostawiła testamentu. Jej ojciec nie żyje i z tego co wiem nie miał dzieci. pytanie moje komu należy sie mieszkanie? jestem ja czyli jej brat jest jeszcze dwójka rodzeństwa i nasza mama. 

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 22 październik 2019 - 18:46

1/2 mama, a pozostałą 1/2 krewni ze strony ojca spadkodawczyni

#3 Olka798

Olka798

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 11:03

nie prawda, krewni ze strony matki, a więc pozostałe dzieci równiez, miałam identyczny przypadek. Jeśli nie miała rodzeństwa ze strony ojca, to tylko Wasze rodzęństwo, jeśli miała to ta 1/2 dzielicie się wy i tamto rodzeństwo,a  1/2 bierze mama - polecam się udac do rady prawnego w tej sprawie, mogę dac kontakt do dobrego, nazywa się Karol Wieczorski

#4 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 20:13

W literaturze prawniczej natrafić można na dwie interpretacje: pierwszą opowiadającą się za zasadą równego traktowania rodzeństwa spadkodawcy, niezależnie od tego, czy miało ono wspólnych ze spadkodawcą oboje rodziców, czy też tylko jednego z nich oraz drugą interpretację opierającą się na założeniu, że rodzeństwo przyrodnie nie nabywa udziału zmarłego rodzica spadkodawcy, który nie był rodzicem wspólnym.

Przeważająca jednak i ugruntowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego jest interpretacja pierwsza (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14.10.2011 r. III CZP 49/11) a „rodzeństwo” należy rozumieć szeroko, zaliczając do niego rodzeństwo spadkodawcy mające oboje tych samych rodziców (rodzone), jak również rodzeństwo mające wspólnego ze spadkodawcą tylko jednego rodzica (przyrodnie).

#5 olimpijczyk1234

olimpijczyk1234

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 16 marzec 2020 - 11:04

Rozumiem, że męża ani dzieci Pana siostra nie miała? Bo to ma zasadnicze znaczenie, to osoby, gdyby były dziedziczyłyby w pierwszej kolejności.

#6 Guest_mario1981

Guest_mario1981
  • Goście

Napisano 17 marzec 2020 - 18:26

Nie miała ani męża ani dzieci.

#7 karh.pl

karh.pl

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 61 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 17 marzec 2020 - 22:33

witam.Moja siostra zmarła jakiś czas temu, miała innego ojca, Zostawiła po sobie mieszkanie które było jej własnością. Nie pozostawiła testamentu. Jej ojciec nie żyje i z tego co wiem nie miał dzieci. pytanie moje komu należy sie mieszkanie? jestem ja czyli jej brat jest jeszcze dwójka rodzeństwa i nasza mama. 

W opisanej sytuacji spadek należy się żyjącemu rodzicowi (czyli w tym przypadku mamie) w udziale 1/2, natomiast pozostała 1/2 będzie dzielona na rodzeństwo zmarłej, czyli na 3 części. Ostatecznie mama otrzyma 1/2 części, a trójka rodzeństwa - każdy po 1/6 udziału w spadku. 

Adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel kancelaria Katowice

ul. Gliwicka 6/2a

40-079 Katowice

tel. +48 323070094

https://katowice.karh.pl/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy