Skocz do zawartości

Dział spadku a podatek

dział spadku

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 15 październik 2019 - 20:18

Proszę o opinie odnośnie takiej kwestii:

Spadkobiercami zmarłej są jej bracia i siostry (zmarła była osobą samotną, bezdzietną). Stawili się u notariusza i otrzymali akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzający nabycia 1/7 spadku każde. Chcieliby jednak dokonać innego podziału zawierając umowę o dziale spadku - pięć osób otrzymałoby części pomniejszone do 1/10, a dwoje powiększone odpowiednio do 2/10 i 3/10. Pytanie moje jest następujące: jaki podatek muszą wtedy zapłacić, dochodowy czy od czynności cywilno-prawnych (z racji sporządzenia umowy), a może obydwa? I czy dotyczyłby on tylko tych 2 osób, które uzyskają zwiększenie udziałów? Dodam, że w skład spadku wchodzą tylko środki pieniężne (rachunki i lokaty bankowe, udziały w funduszach inwestycyjnych).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

#2 Guest_xxx

Guest_xxx
  • Goście

Napisano 16 październik 2019 - 08:27

1/ zgłoszenie nabycia spadku

2/ podatek od spadków i darowizn, każdy od swojej części

- skarbówka

#3 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 16 październik 2019 - 15:56

1/ zgłoszenie nabycia spadku

2/ podatek od spadków i darowizn, każdy od swojej części

- skarbówka

Jako I grupa są zwolnieni z podatku od spadków i darowizn, Wystarczy samo zgłoszenie w ciągu 6 miesięcy od dnia wystawienia aktu poświadczenia dziedziczenia. Mnie chodzi o późniejszy faktyczny podział, jakiego dokonają na podstawie umowy, którą zawrą. Działu spadku nie zgłasza się w US. Udziały niektórych spadkobierców się zwiększą i nie wiem, pod jaki podatek to będzie podlegać. Na necie są różne informacje: na niektórych stronach pisze, że dział spadku jest objęty p.c.c. bo ma formę umowy. Na innych, że takie zwiększenie udziału podpada pod podatek dochodowy. Stąd moje pytanie.

#4 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Napisano 16 październik 2019 - 20:33

Jeżeli dział spadku ze spłatami lub dopłatami,
to od wartości
ponad udział w spadku (wynikający z ustawy lub testamentu)
pcc
a nie
dochodowy.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dział spadku

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych