Skocz do zawartości


wynagrodzenie

wynagrodzenie

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 14 październik 2019 - 11:39

Witam,

 

 

mam takie zapytanie,

 

 

Pracownik w maju był troche w pracy a trochę na chorobowym. Za chorobowe zapłacił ZUS. Księgowy tymczasem pomylił się i przelał mu normalnie, tak, jakby tego chorobowego nie było, czyli za dużo. Chcielibyśmy mu za miesiąc to skompensować, nie potrzeba na to jakiegoś jego pozolenia na to, że zgadza się otrzytmać mniej w ramach kompensaty czy coś takiego?



#2 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2019 - 11:48

Witam,

 

 

mam takie zapytanie,

 

 

Pracownik w maju był troche w pracy a trochę na chorobowym. Za chorobowe zapłacił ZUS. Księgowy tymczasem pomylił się i przelał mu normalnie, tak, jakby tego chorobowego nie było, czyli za dużo. Chcielibyśmy mu za miesiąc to skompensować, nie potrzeba na to jakiegoś jego pozolenia na to, że zgadza się otrzytmać mniej w ramach kompensaty czy coś takiego?

 

Potrzeba, musicie mieć pisemną zgodę pracownika.



#3 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 14 październik 2019 - 11:53

A czy mozna prosić o wzór takiej pisemnej zgody... i rozumiem, w tej zgodzie ma być paragraf kodeksu pracy na który się powołujemy...



#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13476 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 październik 2019 - 19:46

Nie ma wzoru pisemnej zgody pracownika na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia. Sam niech napisze jedno zdanie, że się zgadza na potrącenie .......

 

żaden paragraf nie musi być przywołany, pracownik nie jest prawnikiem i nie musi znać paragrafów  



#5 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 15 październik 2019 - 09:14

NA internecie znalazłem coś takiego"Zgodnie z art. 91 Kodeksu Pracy oświadczam, że zgadzam się na potrącenie przez pracodawcę z mojego wynagrodzenia za pracę za miesiąc...", tak ma być? Ztym art. 91?



#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2019 - 09:56

Art. 91. KP
Wymóg uzyskania zgody pracownika na potrącenia z wynagrodzenia za pracę
§ 1.
Należności inne niż wymienione w art. 87 potrącenia z wynagrodzenia za pracę § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
§ 2.
W przypadkach określonych w § 1 wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1)
określonej w art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę § 1 pkt 1 - przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy;
2)
80% kwoty określonej w art. 871 kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę § 1 pkt 1 - przy potrącaniu innych należności niż określone w pkt 1.
 
Ja bym dopisała co ma być potrącone

 



#7 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 15 październik 2019 - 11:28

ok, więc tak, pismo wygląda tak: "Zgodnie z art. 91 K.P. oświadczam, że zgadzam się na potrącenie przez pracodawcę z mojego wynagrodzenia za pracę należności w kwocie ............. z tytułu .............. za miesiąc............". Co wpisać w pozycji "...z tytułu"? Nadpłata była związana z tym, że był on chory, część wynagrodzenia zapłacił mu ZUS(przekroczył 33 dni...), zapłaciliśmy mu tak jakby nie był chory i trzeba mu to w kolejnym miesiącu skompensować.



#8 Patka79

Patka79

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 455 postów

Napisano 16 październik 2019 - 10:48

Nie no nie ma takiej opcji raczej, też miałem podobną sytuację u siebie w firmie i dostałem po prostu potem normalną wypłatę. Całe szczęście mój pracodawca całą sytuację potraktował z dystansem i stwierdził, że w sumie nic straconego, bo i tak należała mi się tak premia haha. Także spróbuj podejść do tego z tej strony zamiast karać pracownika :P u mnie w 

https://www.facebook.com/ITMAGINATION/

taka sytucja, że nagle zostaje potrącona część wynagrodzenia by nie przeszła bez echa także dziwne , że w ogóle rozważasz takie coś. Księgowy się pomylił to trudno, nie możesz przez to zostawić pracownika bez kasy w następnym miesiącu...



#9 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19176 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2019 - 10:51

Patka 79
Dlaczego wypisujesz takie BZDURY?
Tylko dla reklamy? Feeeee

#10 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 16 październik 2019 - 12:16

A co zrobić w takim przypadku: pracownik do 23.09 pracował, wziął urlop wypoczynkowy 24-30.09 i dostał normalnie rozliczone wynagrodzenie. Potem wpłynęło zwolnienie lekarskie za 28.09-04.10 i przyszła wiadomość, że pracownik zmarł 04.10. Korekta LP za wrzesień wymaga zwrotu od rodziny pracownika, ale można rozliczyć to w ciężar wypłaty za 4 dni października. Pytanie 1.: czy potrzeba na to potrącenie pisemnej zgody rodziny pracownika?

Pytanie 2.: program płacowy wylicza mi wynagrodzenie zasadnicze za te 4 dni października mimo, że mam wprowadzoną absencję chorobową na te dni. Czy to jest poprawnie?

Program wylicza to tak: (1-4/30->dni choroby-152/184->godziny pracy w m-cu nieobjęte umową)*wynagrodzenie zasadnicze

Moim zdaniem powinno być tylko wynagrodzenie chorobowe.

 

Proszę o pomoc



#11 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19176 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2019 - 12:47

1. Nie musisz mieć zgody, zasada ta wynika z przepisów, jeśli zwolnienie lekarskie wpływa po naliczeniu wynagrodzenia.
2. Tego nikt nie zgadnie, sprawdź w swoim programie, czy masz dobre ustawienia.

#12 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 16 październik 2019 - 13:29

1. Nie musisz mieć zgody, zasada ta wynika z przepisów, jeśli zwolnienie lekarskie wpływa po naliczeniu wynagrodzenia.
2. Tego nikt nie zgadnie, sprawdź w swoim programie, czy masz dobre ustawienia.

Ad. 2. Tych ustawień nie mogę zmienić, chodzi mi o to, czy za sam okres choroby ma być wypłacone wyłącznie wynagrodzenie chorobowe, czy jeszcze jakaś część wynagrodzenia zasadniczego, bo tak mi sugeruje program.

 

3. W związku z korektą LP za wrzesień potrącono pracownikowi za dużo składek ZUS i zdrowotnej. Czy to jest przychód z praw majątkowych dla rodziny pracownika i podlega opodatkowaniu PIT (na razie ujęłam to jako zwrot od rodziny w p. 1.)



#13 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19176 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2019 - 13:35

Marta, czy ty pierwszy raz licznych wynagrodzenia?

#14 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19176 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2019 - 13:36

Liczysz*

#15 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 16 październik 2019 - 13:40

Marta, czy ty pierwszy raz licznych wynagrodzenia?

Tak.



#16 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19176 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 16 październik 2019 - 13:45

Za dni choroby masz WYNAGRODZENIE chorobowe.



Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych