Skocz do zawartości

Zdjęcie

Odrzucenie spadku gdy maloletni nie jest obywatelem Polski

odrzucenie spadku dlugi w spadku

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Taigaa

Taigaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 październik 2019 - 21:28

Witam. Chcialam zapytac jak wyglada sprawa odrzucenia spadku przez maloletniego gdy mieszkamy za granica i dziecko ma paszport Brytyjski i nie bylo rejestrowane w polsce. 

Sprawa ciagnie sie juz prawie 5 lat i toczy sie o dlugi mojego ojca. Wszyscy z jego strony nie liczac kuzynow nie zyja , jedynymi spadkobiercami jestesmy ja i moj brat. Obydwoje zrzeklismy sie prawa do spadku zanim moja corka sie urodzila. Ja sama mieszkalam w Anglii jeszcze zanim ojciec zmarl i moja corka urodzila sie tez w Anglii. Pytanie jest czy ja mam obowiazek poinformowac sad ze sa zstepni po mnie ( i w tym wypadku po moim tacie) i czy musze wtedy zarejstrowac corke w polsce i przechodzic przez caly proces od poczatku , przez sad rodzinny i pisanie oswiadczenia o odrzuceniu spadku czy zostawic to tak jak jest i pozwilic sadowi zamknac sprawe ?

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Napisano 12 październik 2019 - 19:44

Czy córka była poczęta w chwili śmierci Pani ojca?

#3 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 258 postów

Napisano 12 październik 2019 - 19:54

©Kancelaria Sejmu s. 2/2
2007-07-16
Art. 6.
1. Dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże
rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu
trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według
prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo.
2. W braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się w ciągu
trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka o rozstrzygnięcie do sądu.
3. Dziecko, które nabyło obywatelstwo obce zgodnie z ust. 1 lub 2, nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli po ukończeniu szesnastu lat, a przed upływem sześciu
miesięcy od dnia osiągnięcia pełnoletności złoży odpowiednie oświadczenie
przed właściwym organem i organ ten wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odrzucenie spadku, dlugi w spadku

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych