Skocz do zawartości

PIT5- nowa stawka za wrzesien 2019

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 08:44

Witam,

Czy ktoś może mi wyjaśnić po ludzku, jak dziecku dlaczego zamykając wrzesień 2019 mam zastosować w PIT5 stawkę 17,75% skoro przepisy obowiązują od 1 października. Wg. mnie tą stawkę powinnam zastosować zamykając październik czyli dopiero za miesiąc.

Pozdrawiam

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 09:38

A skąd wniosek, ż masz tak zrobić? Przepisy stosuje się do dochodów uzyskanych, a nie wyliczanych w październiku.

#3 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 09:50

Stosujesz podatek 17% lub 17,75%, wypłacasz wynagrodzenie już po zmianach więc się do nich stosujesz.

#4 Guest_Patrycja

Guest_Patrycja
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 10:26

Mówię o PIT5 a nie PIT4, wg. misinisterstwa finansów stawkę na podatek dochodowy 17,75% ma być zastosowana już za wrzesień.

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13472 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 październik 2019 - 21:08

no i tak zastosuj, chociaż masz inne zdanie 

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 06:53

Mówię o PIT5 a nie PIT4, wg. misinisterstwa finansów stawkę na podatek dochodowy 17,75% ma być zastosowana już za wrzesień.

Po namyśle to jest sensowne, bo do dochodów za cały rok 2019 stosujesz 17,75%, więc jeżeli liczysz od dochodu narastająco, to szybciej "korygujesz" wcześniej stosowane 18%.

W wynagrodzeniu to się rozłoży, bo wylicza się odrębnie dla każdego miesiąca i z proporcji wychodzi 17,75%, ale w systemie dochodu narastającego podział na 18% i 17% nie ma sensu, a 17,75% jest od razu efektywną stawką, więc liczenie jej już za wrzesień nic nie zmienia.

#7 _Joanna_

_Joanna_

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 15 październik 2019 - 08:45

Polecam artykuł na Poradniku przedsiębiorców gdzie jest jasno wytłumaczone co i jak: https://poradnikprze...zaliczke-na-pit

Jeżeli prowadzicie samodzielnie księgowość online to również polecam system wfirma.pl, gdzie stawkę 17,75% zaktualizowali w dniu wejścia przepisów. O nic nie musiałam się martwić bo wfirma zawsze jest dostosowana do zmian prawnych na czas i zaliczki przeliczają się automatycznie zgodnie z okresem według właściwej stawki: https://pomoc.wfirma...datek-dochodowy

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych