Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dwie sprawy nakazowe jednocześnie o ten sam dług

sąd jeden dług dwie sprawy

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Biz_Andrus

Biz_Andrus

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 08 październik 2019 - 23:06

Nest Bank wypowiedział mi umowę o kredyt gotówkowy. W październiku 2018 roku dostałem z Sądu Okręgowego odpis nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Skutecznie wniosłem zarzuty i rozpoczęła się sprawa sądowa.
Tydzień temu, tym razem z Sądu Rejonowego dostałem odpis nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla w sprawie, która dotyczy tego samego kredytu. Ten sam powód, ten sam pełnomocnik procesowy tylko w pozwie nie ma nic o w/w kredycie, jest tylko weksel.
Razem z umową kredytu gotówkowego udzieloną mi przez Nest Bank podpisałem również umowę zabezpieczenia tego kredytu przez Regionalny Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości wspierany przez Unie Europejską. Warunkiem koniecznym do zabezpieczenia kredytu Nest Bank przez Fundusz Rozwoju było zdeponowanie weksla in blanco. 
Nakaz z weksla ( mniejsze kwota) to 2/3 całego zobowiązania więc pozew skierowany został do Sądu Rejonowego. Natomiast w Sądzie Okręgowym cały czas toczy się postępowanie o zapłatę całości zobowiązania z kredytu.
Co ciekawe kwota zabezpieczenia kredytu wekslem (przypomnę 2/3 całego kredytu) została już przekazana do Nest Banku przez Fundusz Rozwoju. W Sądzie Okręgowym lada chwila zapadnie wyrok w przedmiocie całej kwoty zobowiązania bo żadne wnioski od powoda w sprawie ograniczenia powództwa nie wpłynęły do sądu. Poręczyciel na wypełnionym wekslu zrzekł się swoich roszczeń na rzecz Nest Banku. 
Nurtuje mnie pytanie czy to zgodne z prawem by pozywać kogoś jednocześnie w dwóch różnych sądach o tą samą kwotę? 
Zaraz po otrzymaniu nakazu z weksla zadzwoniłem do Nest Banku, tam zdziwili się, że pełnomocnik nie ograniczył powództwa w okręgowym. Poinformowali mnie, że tym sposobem całą kwotę podzielą na dwa:  1/3 z okręgowego i 2/3 z weksla. Co było dla mnie korzystne bo dług chcę spłacić ale nie jestem w stanie na raz.  Dzisiaj zadzwoniłem ponownie do Nest Banku i zaoferowałem spłatę tej 1/3, gotówką, jutro w oddziale banku z informacją, że nie będę skarżył tego weksla a nawet podpiszę kwit, że uznaje ten dług pod warunkiem, że wycofają sprawę z okręgowego. Nie zgodzili się - chcą cały kapitał od razu. 
Czy to nie próba wyłudzenia? 
Pomocy! Czy kodeks, orzeczenie sądu, uchwała, wytok Trybunału Konstytucyjnego a nawet  Trybunał Sprawiedliwości UE reguluje to jakoś?
Czy wierzyciel może sądzić kogoś o niemal tą samą kwotę jednocześnie?
Błagam! Podsuńcie mi jakąś  podstawę prawną.  
Z góry dziękuję o wsparcie i pomoc.
 
Pozdrawiam
Aleksander
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: sąd, jeden dług, dwie sprawy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy