Skocz do zawartości

Przybudówka we wspołwłasności

współwłasność

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2019 - 19:17

Mój ojciec jest współwłaścicielem części ułamkowej  w nieruchomości w skład, której wchodzi jeden lokal mieszkaniowy w kamienicy (całkowita powierzchnia 200m2 + strych, piwnica) składającej się z czterech mieszkań oraz części gruntów. Istnieje quoad usum, który został sporządzony i potwierdzony aktem notarialnym wraz przy okazji sprzedaży jednego z lokali w którym mowa, że mój ojciec korzysta z lokalu nr 1 oraz przysługuję jej część gruntów. Wszystkie lokale, są oficjalnie wydzielone.

Inni współwłaściciele zbudowali sobie dobudówkę w wielkości 200m2 + taras i balkon, które łączą się z dwoma z czterech mieszkań zbudowanych wcześniej. Nie zmieniono księgi wieczystej, nie zrobiono przed budową rozdzielenia własności. 

Czy w świetle powyższych informacji mój ojciec ma prawo rościć sobie prawa do części dobudówki zważywszy, że oficjalnie nie zmieniono ksiąg? Dostałem informacje u notariusza, że może się starać o jakiegoś rodzaju ekwiwalent sądownie w trakcie sprawy o zniesienie współwłasności. Pytanie na jakich zasadach biegły stwierdziłby ile odszkodowania należy się mojemu ojcu? Czy policzyłby wartość całej nieruchomości z metra czyli wyszłoby mu jakieś 3000zł za metr kwadratowy czy liczyłby to na podstawie wartości poszczególnych mieszkań? Wtedy cena, jak wiadomo, byłaby inna. Jeśli liczyłby to na podstawie wartości lokali to tych, które były powiększane czy starych?

Wiem też, że w drodze rewanżu budowniczy mogliby starać się o zwrot kosztów budowy. Co jeśli okazałoby się, że są one wyższe niż odszkodowanie, które otrzymałaby mój ojciec? 

Pytam, bo chce zrobić KW na mieszkanie, a wiem, że współwłaściciele będą mi robić trudności jak ich trochę nie postraszę.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: współwłasność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych