Skocz do zawartości


Udziały budynku gospodarczego/zniesienie współwłasności

budynek niemieszkalny budynek gospodarczy współwłasność sąd zniesienie

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2019 - 10:55

Witajcie

Mam pytanie do Was bo sam już zgłupiałem troszkę

 

Znosząc współwłasność terenu na działce gdzie znajduje się dom podzielony na lokale mieszkalne grunt dzieli się według udziałów w budynku.

 

Jeżeli mamy dwa piętra z równym metrażem i udziały wynoszą 50/50 to analogicznie 50% działki należy się współwłaścicielowi. (mniej więcej)

 

Na wspólnej działce znajduje się murowana budynek (miejsce gdzie był przechowywany traktor, betoniarka…) z założoną księgą wieczystą.

 

We wspomnianej księdze budynek figuruje jako obiekt gospodarczy/niemieszkalny i 100% udziałów w nim przysługuje jednej osobie.

 

Podczas sądowego zniesienia współwłasności współwłaściciel działki oraz właściciel budynku gospodarczego zażądał zsumowania udziałów z obydwu budynków.

 

Działka więc ma być dzielona nie 50/50 a 70/30

 

Współwłaściciel argumentował to tym iż budynek chociaż jest gospodarczy to został wyremontowany i spełnia warunki wymagane dla budynku mieszkalnego i w niedługim czasie ten budynek stanie się osobnym domem.

 

Sąd przyznał rację wnioskodawcy, nie sprawdził czy stan faktyczny budynku pozwala na zamianę na budynek mieszkalny, nie sprawdził czy odległości między budynkami pozwalają na uznanie obydwu budynków jako mieszkalne. Nie sprawdził czy na budynek zostały wydane stosowne zgody/zezwolenia.

 

Na argumentację strony przeciwnej że jest to budynek gospodarczy i nie powinno się z niego brać udziałów otrzymano odpowiedź że to kwestia formalna i się kiedyś przerobi (w wolnym tłumaczeniu).

 

Mam takie pytania:

Czy podczas wyliczania udziałów można zsumować udziały z budynków mieszkalnych oraz gospodarczych?

 

Budynek gospodarczy posadowiony jest na wspólnym gruncie, czy można twierdzić że 100% udziałów w nim przysługuje jednej osobie skoro grunt ma współwłaścicieli?

 

Jak to wygląda ze strony prawnej?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: budynek niemieszkalny, budynek gospodarczy, współwłasność, sąd, zniesienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych