Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.


wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 198265 postów

Napisano 13 wrzesień 2019 - 06:40

Od 1 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w VAT (z ang. split payment). To rozwiązanie obejmie w sumie 150 grup towarów i usług dla transakcji przekraczających kwotę 15 tys. zł. Jak ocenia doradca podatkowy Gekko Taxens Marta Szafarowska, nowe przepisy poprawią sytuację m.in. branży budowlanej, w której obowiązkowy split payment może zlikwidować problem zatorów płatniczych. Przedsiębiorstwa mają jednak mało czasu na przygotowanie się i zmianę swoich modeli finansowania, a za niedostosowanie się do nowych obowiązków przewidziane są sankcje.

Powrót do artykułu: Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.

#2 Guest_Hana

Guest_Hana
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2019 - 06:40

Kasa powinna być do dyspozycji firmy tu i teraz, czasem decydują minuty. Właściciel ma tylko obowiązki coraz mniej praw. Dotyczy to nie tylko stron firma/US, firma /ZUS ale także firma/pracownik. Właściciel ma być CARITASem? Gorzej ......... jeleniem!

#3 Guest_AGA

Guest_AGA
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2019 - 12:37

jeśli nabywcą jest osoba fizyczna a płatnikiem jednostka budżetowa - czy w takim przypadku obowiązuje podzielona płatność? Jednostka nie jest płatnikiem VAT.

#4 Guest_OMG!

Guest_OMG!
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2019 - 10:01

VAT, dochodowy, sankcje, grzywny... Ludzie to już się robi chore jak się zestawi wszystkie obowiązki i kary. Tak jak patrzę w tym artykule www.ksiega.pl/zaplata_kontrahentowi_a_przepisy_podatkowe/ to już strach coś zapłacić kontrahentowi...

#5 Guest__

Guest__
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2019 - 11:01

"Od 2020 roku w życie wejdzie również przepis, zgodnie z którym – dokonując płatności z naruszeniem split payment – nabywca nie będzie uprawniony do zaliczenia wydatku do kosztu uzyskania przychodów" - NIE z naruszeniem split payment, tylko przy dokonaniu płatności przelewem na rachunek bankowy, który NIE figuruje na tzw. "białej liście" podmiotów udostępnionej przez KAS od 1 września 2019 r. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd !!

#6 Guest_K.Olczak

Guest_K.Olczak
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2020 - 11:34

Niektóre programy pomagają uwidocznić czy płatność została podzielona. W moim programie do zarządzania dodali takie automatyczne info na fakturach firmao.pl/registerDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych