Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadczenie pielęgnacyjne 2020 - jaka kwota?


6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy forów
  • 672007 postów

Napisano 10 wrzesień 2019 - 21:22

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego zostanie zwaloryzowana od 1 stycznia 2020 r. Wysokość świadczenia jest ściśle uzależniona od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Powrót do artykułu: Świadczenie pielęgnacyjne 2020 - jaka kwota?

#2 Guest_marusia

Guest_marusia
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2019 - 21:22

a dlaczego kwota swiadczenia podana jest tylko z ostatnich 3 lat proszę podać jaka wysokość to świadczenie miało wcześniej np w 2001, 2008, 2012 ,2015 to ważne jest chyba dla wszystkich biorąc pod uwage fakt ze rodzice takich dzieci opiekują się nimi 24/24 a gdy na kilka godzin dzieci są w ośrodkach czy szkole rodzice chętnie poszliby do pracy by choć przez chwile pobyć i porozmawiać z innym człowiekiem o filmie, książce a nie tylko pampersy, worki stomijne, cewniki, wizyty u lekarzy, rehabilitacja i reszta obowiązków związana z domem wielu z nas nie ma zdrowych dzieci(jedno niepełnosprawne) więc mie możemy liczyć na pomoc w obowiązkach domowych (sprzatanie , zrobienie zakupów, czy choćby samodzielne uczesanie, ubranie, przyszykowanie sobie kanapek do szkoły i wiele innych rzeczy które robią zdrowe dzieci w domach, ja chciałabym pójśc do pracy chociaż na kilka godzin dziennie ale nie mogę bo jak to zrobię zabiora mi świadczenie na moje dziecko tak było jest i bedzie u mnie pracuje mąz i to on nas utrzymuje(leki, rehabilitacja,pieluchy,srodki do pielęgnacji,) opłaty, życie nie wyobrażam sobie gdybym była samotna matką wyjazd za granice i eutanazja naszej dwójki taka prawda

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 październik 2019 - 02:31

Dlaczego matka samotnie wychowująca dziecko niepełnosprawne-niezdolne do samodzielnej egzystencji przez 30-40 lat nie otrzymuje Świadczenia Pielęgnacyjnego??? Jest ukarana bo wypracowała sobie emeryturę tzw, EWK /20 lat pracy/, a w ogóle urodziła i wychowała czworo dzieci i na stare lata musi wegetować za głodową emeryturę i dżwigać dorosłego 60-70 kg mężczyznę pozostawiona bez żadnej pomocy fizycznej i materialnej!

#4 Guest_mama ewk

Guest_mama ewk
  • Goście

Napisano 29 listopad 2019 - 09:06

Od 2015 roku tzw.matki EWK walczą o zmianę ustawy oświadczeniach rodzinnych z roku 2003. Pracę w sprawie zmiany ustawy podjął Senat , ale po rozszerzeniu jej na wszystkie grupy wymienione w tej ustawie w głosowaniu upadła, a matki które od stycznia 2020 roku miały mieć wyrównanie emerytur zostały zwyczajnie oszukane.Również korzystny dla matek EWK wyrok TK z czerwca br. został przemilczany i przez rząd nie została zmieniona ustawa mogąca doprowadzić do wyrównania ich emerytur-rent do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego od 1 .01.2020 r.Wygląda na to że choć rząd zna sytuacje wykluczonej grupy matek których dorosłe już dzieci spełniają określone w orzeczeniu o niepełnosprawności warunki to do tego świadczenia prawa nie mają , bo nie chodzi o sprawiedliwość i równe traktowanie obywateli ale o wspieranie i realizowanie tych celów które są dostrzegane przez społeczeństwo i są medialne . Matki 60 + ,70+ nie są już liczną grupą, i nie są same o siebie walczyć.Tutaj mamy niespełnione obietnice i pani B.Szydło i pani E.Rafalskiej oraz gorycz wykluczenia społecznego matek EWK i ogromny brak zrozumienia dla ich poświęcenia i miłośći bez wsparcia przez te wszystkie lata.

#5 Guest_STEFA

Guest_STEFA
  • Goście

Napisano 02 styczeń 2020 - 21:26

Dlaczego o mamach.. które są na emeryturze EWK ciągle się zapomina i czy nam nie można wyrównać naszych emerytur do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Obecnie ta różnica jest coraz większa. A przecież my musialysmy przepracowac conajmniej 20 lat. Uważam że to niesprawiedliwe., bo my się też się opiekujemy.

#6 Guest_urszula

Guest_urszula
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2020 - 17:57

mają państwo rację każda matka czy ojciec powinien mieć zrównaną stawkę#7 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 17 styczeń 2020 - 14:19

Chciałabym zwrócić uwagę, że oprócz matek na emeryturze EWK są również matki na emeryturach powszechnych, matki, które pobierały rentę i zostały przeniesione na emeryturę z urzędu bez żadnego prawa wyboru. Świadczenie pielegnacyjne jako powiązane z płacą minimalną rośnie najszybciej ze wszystkich świadczeń. Żadna waloryzacja emerytur i rent nie była w podobnej wysokości. Jakiś czas temu było oczywiste, że osoba, która w jakikolwiek sposób godziła pracę zawodową z opieką nad niepełnosprawną osobą będzie miała wyższe świadczenie, niż osoba, która cały czas otrzymywała świadczenie pielegnacyjne. Od jakiegoś czasu, właśnie w związku z różnymi sposobami waloryzacji, korzystniejsze okazuje się świadczenie pielęgnacyjne. Wniosek - osoby, które pracowały są za to karane. Dopiero od jakiegoś czasu trochę głośniej mówi się o tym, iż osiągając wiek emerytalny nie trzeba występować o świadczenie emerytalne. A ile osób, z braku właściwej informacji przeszło niekorzystnie na emeryturę, rezygnując ze świadczenia? To wszystko co dzieje się w kwestiach socjalnych, to brak jednolitej, spójnej polityki społecznej. Trzeba mieć szczęście do aktualnie obowiązujących przepisów i podejmując na ich bazie swoje życiowe decyzje, modlić się, żeby za chwilę nie zostały zmienione w sposób niekorzystny.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych