Skocz do zawartości

Pomocy-nienaliczone składki od tacierzyńskiego

wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 09:25

Witam,

program płacowy nie naliczył mi składek emerytalnej i rentowej od wypłaconego zasiłku tacierzyńskiego. Zasiłek został wypłacony. Właśnie robię na bieżąco korektę do ZUS. Wyliczyłam wysokość należnych składek z budżetu państwa.

Nie wiem jednak ile potrącić pracownikowi z wynagrodzenia. Czy pełną wysokość obu składek?

Tj. wysokość zasiłku 2431,10 zł

skł. pracownicza emeryt.9,76% - 237,27 zł

skł. pracodawcy emeryt. 9,76% - 237,27 zł

skł. pracownicza rent. 1,5% - 36,46 zł

skł. pracodawcy rent.6,5% - 158,02 zł

czy mam potrącić tylko tą po stronie pracownika ? a co ze składką pracodawcy-po prostu zwiększyć przelew do Zus?

Sami naliczamy i wypłacamy zasiłki.

Ps. Czy muszę też robić korektę podatku?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 09:47

Od zasiłku chcesz pracownikowi składki naliczyć i z wynagrodzenia potrącić?!

#3 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 09:48

już sprawdziłam ze podatek został naliczony od zasiłku więc nie muszę robić jego korekty. Muszę tylko te składki które mam potrącić z wynagrodzenia ogarnąć. Proszę pomóżcie

#4 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 09:50

Od zasiłku chcesz pracownikowi składki naliczyć i z wynagrodzenia potrącić?!

tak ponieważ zasiłek tacierzyński podlega składce emeryt. i rentowej więc gdyby program zadziałał jak należy te składki byłyby naliczone i potrącone z wynagrodzenia a nie są. Muszę zatem je naliczyć i potrącić z wypłaconego wynagrodzenia.

#5 Guest_ktoś

Guest_ktoś
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 11:36

tak ponieważ zasiłek tacierzyński podlega składce emeryt. i rentowej więc gdyby program zadziałał jak należy te składki byłyby naliczone i potrącone z wynagrodzenia a nie są. Muszę zatem je naliczyć i potrącić z wypłaconego wynagrodzenia.

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak zasiłek tacierzyński i o ile w ustach laika, to jeszcze przejdzie, to na tym forum nie powinno. A po drugi to są składki z budżetu państwa, co chcesz potrącać? 

#6 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:05

Nie czepiajmy się nazewnictwa. W moim zakładzie tak się to określa a przecież każdy wie o co chodzi.

Na liście płac ten pracownik ma zaniżone składki. Program naliczył Mu je jedynie od wynagrodzenia za czas pracy a nie od zasiłku. Miałam wcześniej pracownika który oprócz wynagrodzenia za pracę miał wypłacony zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego i program naliczył składki z obu przychodów.

Teraz pracownik dostał na rękę więcej niż powinien dostać. Muszę więc naliczyć składki od zasiłku i obciążyć pracownika zwrotem ich z nadpłaconego wynagrodzenia. Co tu jest niejasne?

Teraz z kolei rozliczając się z ZUSEM muszę dokonać stosownej korekty ponieważ skoro składki nie były naliczone to i składki w DRA mi nie grają-Płatnik wypluł mi RCA 1240 z zerową kwotą zasiłku i zerowymi składkami a przecież powinien być podwójny RCA - ten z kodem pracowniczym i kwotą wynagrodzenia za prace wraz ze składkami i RCA  z kodem 1240 z kwotą zasiłku i składkami z budżetu.

#7 Guest_ktoś

Guest_ktoś
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:48

Pracownik dostał tyle ile powinien dostać, składki są pokrywane z budżetu państwa, więc nic mu nie potrącasz. Ty je musisz tylko naliczyć, więc do korekty tylko deklaracja rozliczeniowa. 

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 12:51

?

Miałam wcześniej pracownika który oprócz wynagrodzenia za pracę miał wypłacony zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego i program naliczył składki z obu przychodów.

Teraz pracownik dostał na rękę więcej niż powinien dostać. Muszę więc naliczyć składki od zasiłku i obciążyć pracownika zwrotem ich z nadpłaconego wynagrodzenia. Co tu jest niejasne?

Składki naliczane od zasiłku, będące po stronie budżetu państwa chcesz mu z wynagrodzenia potrącać?

Masz w ogóle pojęcie co robisz, czy patrzysz co program wcześniej zrobił i tak sobie przyjmujesz, że poprawnie jest tak, jak ci za pierwszym razem wyszło?

I tak sobie potrącasz z wynagrodzeń pracowników, jak błąd popełnisz?

#9 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 13:51

to prawda zasugerowałam się poprzednimi pracownikami.Odkąd pamiętam tak to było robione, mieliśmy kontrole również pod tym kątem z ZUS i nigdy żaden kontroler nie mówił, że to nieprawidłowe postępowanie.

Nie zdarzyło się jedynie żeby program tych składek nie naliczył dlatego nie wiem jak to ogarnąć.

#10 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2019 - 17:22

Proszę więc przeprowadźcie mnie przez ten bałagan bo widocznie było to robione źle.
Na liście płac widnieje kwota wynagrodzenia za czas pracy oraz kwota zasiłku.Składki są naliczone tylko od wynagrodzenia.Nigdzie indziej na liście płac ani na fiszce nie widac naliczonych składek od zasiłku.Po wygenerowaniu RSA widnieje wszystko jak należy,jedno RCA jest z kwotą wynagrodzenia za czas pracy z kodem pracowniczym a drugie RCA z kodem 1240 ale zerową podstawą i zerowymi skladkami.Pracownik mial wyplacony zasilek w tym samym miesiącu w ktorym na nim przebywal.Robiąc DRA zauwazylam ze nie są nigdzie wykazane skladki z budżetu.Nie są nigdzie widoczne.
Poprawilam wiec RCA z kodem 1240,wpisalam kwotę zasiłku,policzyłam skladki emer.i rent.od tej kwoty zarowno te pracownika jak i pracodawcy i po weryfikacji DRA pokazaly się w miejscu składek finansowanych z budżetu.
Nie daje mi jednak spokoju wynagrodzenie tego pracownika. Skoro my naliczamy i wyplacamy zasiłek i robimy to za ZUS to w jaki sposob mam wykazac na liście płac skladki naliczone ale nie potrącone?
Błagam pomóżcie mi to zrozumiec.

#11 Katarzyna Dor

Katarzyna Dor

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 wrzesień 2019 - 10:41

W żadnym programie na listach płac nie są wykazywane składki płacone przez budżet Państwa. Na liście płac od zasiłku obliczasz tylko podatek. Składki płatne z budżetu wykazuje się dopiero na deklaracjach.

Często przy imporcie deklaracji rozliczeniowych z systemów kadrowych są one już automatycznie uzupełnione (np w wfirma.pl). Natomiast czasami należy je samemu uzupełnić. Dlatego warto korzystać z programów które automatycznie tworzą dra i uzupełniają dane o składkach płatnych z budżetu. Ja korzystam z wfirma.pl i  wysyłam deklaracje bezpośrednio z programu (nie importuje ich do płatnika)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych