Skocz do zawartości

Środek trwały a związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych

vat odliczenie związek

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Patryk

Guest_Patryk
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2019 - 19:59

Dzień dobry,

moje pytanie będzie raczej z rodzaju banalnych dla "ludzi w temacie", niestety pomimo przeczytania sporej ilości artykułów dot. podatku VAT, jedna rzecz nie daje mi wciąż spokoju.

Chodzi o kwestię, którą przytoczę w cytacie: "Prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje, gdy istnieje związek zakupów ze sprzedażą opodatkowaną VAT. [...] w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi temu przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony".

Na przykładzie firmy produkcyjno-handlowej:

Co w sytuacji, gdy firma ta zakupi ŚT (np. komputery) do działu innego niż produkcyjny bądź handlowy (np. do księgowości / kadr itp.), czy w dalszym ciągu istnieje ów związek?

Z jednej strony są to wewnętrzne komórki firmy, które same w sobie nie świadczą usług na zewnątrz, które "generowałyby" VAT poprzez np. sprzedaż.

Z drugiej zaś strony działy te są potrzebne do funkcjonowania firmy (więc pośrednio przyczyniają się do umożliwienia prowadzenia produkcji i sprzedaży opodatkowanej).

Jak rozumieć ten przepis? Wydaje mi się, że druga opcja toku myślenia jest prawidłowa, że liczy się po prostu profil działalności firmy?

Dziękuję i pozdrawiam.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 wrzesień 2019 - 20:11

masz rację i ładnie to opisałeś 

#3 Gosia L.

Gosia L.

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 15 wrzesień 2019 - 18:21

Co do zasady, jeżeli zakup związany jest ze sprzedażą opodatkowaną to można odliczyć VAT. Dotyczy to zarówno środków trwałych, wyposażenia, artykułów biurowych, środków czystości itp. Istnieją też przypadki w których pomimo związku z działalnością opodatkowaną nie przysługuje prawo do odliczenia VAT. Są to usługi noclegowe i gastronomiczne: https://poradnikprze...przedsiebiorcow

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, odliczenie, związek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych