Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opieka nad dzieckiem zdrowym 2019 – 2 dni albo 16 godzin

wróć do serwisu Kadry 15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516263 postów

Napisano 29 sierpień 2019 - 08:49

W 2019 r. nie zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Nadal rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie zwolnienia.

Powrót do artykułu: Opieka nad dzieckiem zdrowym 2019 – 2 dni albo 16 godzin

#2 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 08:49

Jak wygląda sprawa gdy pracuję w 2 różnych zakładach jednocześnie? W jednym na cały etat w drugim na 20% etatu.

#3 Guest_Ertbor

Guest_Ertbor
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 10:17

"Z prawa do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka". Gdzie indziej: "Dopuszczalne jest podzielenie się tym uprawnieniem w taki sposób, że każde z rodziców wykorzysta po jednym dniu na opiekę". Sorry, ale gdzie tu logika?

#4 Guest_kottter

Guest_kottter
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:10

"Z prawa do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka". Gdzie indziej: "Dopuszczalne jest podzielenie się tym uprawnieniem w taki sposób, że każde z rodziców wykorzysta po jednym dniu na opiekę". Sorry, ale gdzie tu logika?

No normalnie. Jeśli dwa dni to korzysta tylko jeden z rodziców. Jeśli po 1 dniu to może oboje rodziców. Ale nie mogą przekroczyć 2 dni łącznie. Serio to takie trudne?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:54

No normalnie. Jeśli dwa dni to korzysta tylko jeden z rodziców. Jeśli po 1 dniu to może oboje rodziców. Ale nie mogą przekroczyć 2 dni łącznie. Serio to takie trudne?

Nie normalnie.

Ty się znasz na kp w ogóle? Czy ot tak sobie głupoty wypisujesz?

Podział między dwóch rodziców jest niezgodny z przepisami kodeksu pracy. Korzystać może tylko jeden i temu jednemu przysługują 2 dni, bez możliwości podziału.

#6 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2019 - 06:50

Moja córka skończyła 14 lat 27 stycznia, a w maju zmieniłam miejsce pracy. Czy przysługują mi dwa dni opieki nad dzieckiem? Nie skorzystałam z tego prawa u poprzedniego pracodawcy.

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2019 - 06:56

Nie, bo uprawnienie przysługuje do 14 urodzin.

#8 Guest_T.

Guest_T.
  • Goście

Napisano 10 listopad 2019 - 13:31

A jeżeli rozpoczyna się nową pracę to po jakim czasie nabywa się prawo do opieki?

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19275 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 10 listopad 2019 - 14:04

A jeżeli rozpoczyna się nową pracę to po jakim czasie nabywa się prawo do opieki?

Od chwili rozpoczęcia pracy.

#10 Guest_A

Guest_A
  • Goście

Napisano 16 listopad 2019 - 15:03

A jak ktoś pracuje na 1/3 etatu ? Ile należy się wolnego z dwóch dni

#11 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8743 postów

Napisano 16 listopad 2019 - 19:18

2 dni lub 6 godzin

#12 Guest_Abudabi

Guest_Abudabi
  • Goście

Napisano 18 listopad 2019 - 20:52

Witam,

w roku 2019 korzystałam z prawa do zasiłku za czas nieobecności w pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do lat 2 w wymiarze 39 dni. Potem zwolniłam się z pracy u danego pracodawcy, który przysłał mi świadectwo pracy, gdzie w punkcie o korzystaniu ze zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 KP wpisał mi te 39 dni. Nie składałam wniosku o zwolnienie na dziecko (nie wykorzystałam przysługujących mi 2 dni), korzystałam tylko z wymienionego wyżej L4 na chore dziecko. Proszę o informację, czy jest to błąd pracodawcy, czy jest to jakoś tożsame?

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 19 listopad 2019 - 07:25

Jest błąd. W miejsce na świadectwu pracy: wykorzystała zwolnienie od pracy przewidziane w art. 188 Kodeksu Pracy - wpisuje się tak jak wspomniałaś wymiar wykorzystanej opieki na dziecko do 14 lat o ile z niej korzystałaś: 2 dni lub 16 godz. (przy pełnym etacie). Poproś o sprostowanie świadectwa pracy.

#14 Guest_laps

Guest_laps
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 09:25

Witam. Czy jeżeli moja żona nie pracuje czy przysługują mi 2 dni urlopu opieki na dziecko?

#15 Guest_wiki

Guest_wiki
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2019 - 11:26

A co w przypadku gdy ktoś pracuje w dwóch placówkach to przysługuje mu w obu zakładach opieka na dziecko czy tylko w jednej?

#16 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19275 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 grudzień 2019 - 13:00

Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie na dwóch etatach, to z każdego stosunku pracy przysługują mu odrębne prawa i obowiązki.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl...nie,263325.html

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych