Skocz do zawartości

Nadgodziny w delegacji

nadgodziny delegacja podróż służbowa czas wolny praca

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Jerzy_90

Guest_Jerzy_90
  • Goście

Napisano 28 sierpień 2019 - 15:16

Hej

Zwracam się do Was z typowo nietypowym pytaniem.

Jestem dziennikarzem zatrudnionym na umowę o pracę.
Wyjeżdżamy z ekipą w delegację, na nagranie. Szykuje się dużo pracy przez 4 dni.

Wyznaczono mnie na kierowcę. Wiozę ludzi i sprzęt:

1: Czy kierowanie autem służbowym - jako kierowca - jest wliczane do czasu pracy?

Druga, ważniejsza kwestia.
Czy w delegacji przysługują mi nadgodziny? Kadry mówią, że ani nadgodziny ani dieta, bo fundują hotel z obiadem:

2: Czy pozostawanie do dyspozycji pracodawcy podczas wyjazdu służbowego (z noclegiem, kilka dni) - poza godzinami pracy, jest wliczane w nadgodziny? Do moich zadań w ciągu dnia pracy, a także po ustawowych 8 godzinach, należeć będzie między innymi: montaż materiału wideo/docinanie wypowiedzi/renderowanie plików/wysyłanie, a także opieka nad sprzętem - ładowanie baterii, przygotowanie kart do rejestratorów i kamer itd)

Przykład:
Wyjazd na realizację z 4 noclegami. Jako kierowca transportuję sprzęt firmowy + ludzi (kamery itp). Na miejscu każdego dnia realizuję nagrania od rana 8-16. Po 8 h kończymy nagrania, wracam do hotelu, zabezpieczam materiał, docinam materiały, robię relację - czyli wciąż pracuję, bo kolejnego dnia nie będzie na to czasu.
Kiedy wliczają się nadgodziny?
Co w przypadku, jeśli w delegacji będę pracował mniej, niż 8 h, ale wciąż będę czekał na kolejny dzień pracy? Lub gdy będę po kilku godzinach musiał montować kolejne materiały wideo?

Pozdrawiam
Jerzy

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13458 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2019 - 21:03

Obiad to nie jest całodzienne wyżywienie, za pozostałe posiłki masz prawo do części diet.  

#3 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 29 sierpień 2019 - 07:24

Hej

Wyjeżdżamy z ekipą w delegację, na nagranie. Szykuje się dużo pracy przez 4 dni.

1: Czy kierowanie autem służbowym - jako kierowca - jest wliczane do czasu pracy?

Nie jesteś kierowcą, jedziesz do pracy w delegację. Wlicza się do czasu pracy tylko w takim zakresie jaki przypada twój normalny czas pracy np. pracujesz normalnie 8-16. Ruszacie o 14.00 i jesteście na miejscu o 17.00 -  od 14.00 do 16.00 to twój czas pracy. Potem już nie.

Druga, ważniejsza kwestia.
Czy w delegacji przysługują mi nadgodziny? Kadry mówią, że ani nadgodziny ani dieta, bo fundują hotel z obiadem:

2: Czy pozostawanie do dyspozycji pracodawcy podczas wyjazdu służbowego (z noclegiem, kilka dni) - poza godzinami pracy, jest wliczane w nadgodziny? Do moich zadań w ciągu dnia pracy, a także po ustawowych 8 godzinach, należeć będzie między innymi: montaż materiału wideo/docinanie wypowiedzi/renderowanie plików/wysyłanie, a także opieka nad sprzętem - ładowanie baterii, przygotowanie kart do rejestratorów i kamer itd)

Nadgodziny tak jesli pracujesz (efektywnie pracujesz a nie jesteś poza domem) poza standardowymi godzinami pracy - tak jakbyś pracował na miejscu w firmie.
Diety: dieta wynosi 30 zł. Odejmuje się 7.50 za sniadanie i kolację i 15 zł za obiad zapewniony przez pracodawcę. Czyli jesli masz hotel ze śniadaniem i obiad to i tak za kolację powinieneś dostać dietę.

Przykład:
Wyjazd na realizację z 4 noclegami. Jako kierowca transportuję sprzęt firmowy + ludzi (kamery itp). Na miejscu każdego dnia realizuję nagrania od rana 8-16. Po 8 h kończymy nagrania, wracam do hotelu, zabezpieczam materiał, docinam materiały, robię relację - czyli wciąż pracuję, bo kolejnego dnia nie będzie na to czasu.
To co robisz w hotelu to nadgodziny.

Kiedy wliczają się nadgodziny?
Co w przypadku, jeśli w delegacji będę pracował mniej, niż 8 h, ale wciąż będę czekał na kolejny dzień pracy? Lub gdy będę po kilku godzinach musiał montować kolejne materiały wideo?
To pracodawca ma ci ogarnąć zadania - nie twoja wina że nie zaplanował pracy. Masz mieć zapłacone za cały dzień. Natomiast bądźmy rozsądni - ja optowałabym jednak za elastycznością. Jesli pracuję 4 godziny i potem mam 3 h przerwy i potem 4 h to nie domagałabym się rozliczenia nadgodzin.
Trzeba też wziąć pod uwagę czy nie masz jakiegoś zadaniowego czasu pracy w umowie czy coś.

Pozdrawiam
Jerzy

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 07:59

Hej

Nie jesteś kierowcą, jedziesz do pracy w delegację. Wlicza się do czasu pracy tylko w takim zakresie jaki przypada twój normalny czas pracy np. pracujesz normalnie 8-16. Ruszacie o 14.00 i jesteście na miejscu o 17.00 -  od 14.00 do 16.00 to twój czas pracy. Potem już nie.

I to jedyna sprawa, z którą się nie zgodzę - został wyznaczony na kierowcę wszystkich pozostałych, to jest kierowcą i powinno mu się wliczać to jako czas pracy. Jak nikt inny z całej "delegacji" nie prowadzi, to jest kierowcą.

#5 Guest_Jerzy_90

Guest_Jerzy_90
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 12:40

I to jedyna sprawa, z którą się nie zgodzę - został wyznaczony na kierowcę wszystkich pozostałych, to jest kierowcą i powinno mu się wliczać to jako czas pracy. Jak nikt inny z całej "delegacji" nie prowadzi, to jest kierowcą.

Zgadza się, jestem delegowanym kierowcą. Ja prowadzę, inni śpią.

Ofka - dziękuję Ci bardzo.

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 30 sierpień 2019 - 06:10

Witam,

Kilka pracowników wyjechało na 2 tygodnie delegacji. Będą pracować w godzinach 7-15 tak jakby byli na miejscu.

Rozumiem, że w związku z tym nie należą się im za ten wyjazd nadgodziny?

Ewentualnie jeśli jeden z nich jest kierowcą i wiezie pozostałych to dostanie nadgodziny za czas prowadzenia samochodu przez 7 i po 15 za dzień wyjazdu na delegację i w czasie powrotu po tych 2 tygodniach tak?

#7 Ofka

Ofka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 07:53

Tak. Nalezą im się tylko diety, pokrycie kosztów noclegu itp.

#8 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2019 - 08:02

Proszę o pomoc:

Pracownicy pracująca pn-pt 7-15. Zostali wysłani w podróż służbową od poniedziałku, jednak wyjechali już w niedzielę wieczorem żeby w poniedziałek zacząć pracę od 7.00 już na miejscu.

Jeden z nich był kierowcą i wiózł pozostałych w tą niedzielę, więc będzie miał nadgodziny 100%?

A co z resztą? Jeśli byli tylko pasażerami to nie mieli żadnych nadgodzin mimo, że to była niedziela i nie był to dzień pracy?

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19140 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 02 wrzesień 2019 - 09:21

Przecież nie pracowali w niedzielę, nie świadczyli pracy, nie ma nadgodzin.
Oprócz tego, który prowadził

#10 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2019 - 11:24

Przecież nie pracowali w niedzielę, nie świadczyli pracy, nie ma nadgodzin.
Oprócz tego, który prowadził

I ten który prowadził za niedziele będzie miał 100% prawda, a w trakcie tygodnia 50%?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nadgodziny, delegacja, podróż służbowa, czas wolny, praca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych