Skocz do zawartości

Urlop rodzicielski i ojcowski

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2019 - 14:16

Słuchajcie, naszła mnie taka rozkmina.

W ustawie jest napisane, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę podczas tych urlopów.

Oznacza to chyba, że nawet jeśli umowa była wcześniej wypowiedziane, a pracownik złożył wniosek o taki urlop w taki sposób, żeby idealnie w nim wypadł moment rozwiązania umowy, to z tego wynika, że pracodawca musiałby cofnąć wypowiedzenie (tak jak przy ciąży).

Tak przynajmniej to zrozumiałem. Chociaż z drugiej strony to trochę nadużycie.

Zdażyła się komuś taka sytuacja? :)

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2019 - 10:16

Słuchajcie, naszła mnie taka rozkmina.

W ustawie jest napisane, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę podczas tych urlopów.

Oznacza to chyba, że nawet jeśli umowa była wcześniej wypowiedziane, a pracownik złożył wniosek o taki urlop w taki sposób, żeby idealnie w nim wypadł moment rozwiązania umowy, to z tego wynika, że pracodawca musiałby cofnąć wypowiedzenie (tak jak przy ciąży).

Tak przynajmniej to zrozumiałem. Chociaż z drugiej strony to trochę nadużycie.

Zdażyła się komuś taka sytuacja? 

Źle interpretujesz ustawę. Pracodawca nie cofa wypowiedzenia, a udziela urlopu tylko na te dni, kiedy jeszcze jesteś pracownikiem, czyli w trakcie trwania wypowiedzenia.

#3 Guest_Janek

Guest_Janek
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2019 - 16:59

Ale to dziwne.
Przecież jest napisane, że do tych urlopów stosuje się art. 177 kp.
A w orzecznictwie często podkreśla się, że np. gdyby pracownica zaszła w ciążę już w okresie wypowiedzenia, to pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie.

Poza tym, nie ma przy tych urlopach wzmianki, że "jeśli zostały podjęte czynności zmierzające do rozwiązania umowy, to ona rozwiązuje się z końcem okresu wypowiedzenia", tak jak przy wychowawczym.

Chyba że coś źle rozumuję, bo dopiero od niedawna zajmuję się też prawem pracy.

#4 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2019 - 11:16

W sumie rzeczywiście, nie wpadła bym na to. Jakby przeczytać ustawę to rzeczywiście brzmi, jakby w takiej sytuacji pracodawca miał cofnąć wypowiedzenie. Bo skoro przy ciąży powinien, to logiczne, że tutaj też, skoro to wynika z tego samego przepisu.

Ale wiesz, to wszystko zależy od interpretacji sądów, a one to robią jak chcą, więc musisz raczej czekać na jakieś wyroki w tych sprawach.

#5 Guest_Grzesieek

Guest_Grzesieek
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 15:31

Nie no ma rację. Tutaj to masz:

kadry.infor.pl/urlopy/urlop-rodzicielski/776618,Zlozenie-wniosku-o-urlop-rodzicielski-w-okresie-wypowiedzenia

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych