Skocz do zawartości


Chorobowe

chorobowe

wróć do serwisu Księgowość 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 11:00

Witam,

 

 

mam takie zapytanie, otóż co w takim przypadku, kobieta, pracująca na czas określony, zaszła w ciążę. Od razu lekarz wypisał jej zwolnienie chorobowe na 4 miesiące. Po dwóch miesiącach umowa na czas określony skończyła się. Co w takim przypadku, rozumiem, że pracodawca nie musi podpisywać nowej lub przedłużać umowy? Chorobowe kończy się, czy nadal trwa i jakie są później możliwości, lekarz do momentu porodu może wypisywać zwolnienia chorobowe?



#2 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 11:37

Art. 177 § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony (...), która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. 



#3 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 11:59

ok, czyli jest bez umowy, a co z chorobowym się dzieje, jak umowa ulega rozwiązaniu po 2 miesiącach, a formalnie pozostają jeszcze 2 miesiące chorobowego?



#4 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 12:24

A w którym miesiącu ciąży była pracownica w chwili zakończenia umowy?

Jeżeli minął trzeci miesiąc ciąży to umowę należy przedłużyć do dnia porodu.

Jeżeli w chwili zakończenia umowy pracownicy nie minął trzeci miesiąc ciąży to nie trzeba przedłużać i resztę chorobowego wypłaca ZUS

 

 



#5 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 12:50

nie minął 3 miesiąc, aha, czyli mimo, że nie ma umowy, ZUS wypłaca resztę chorobowego...a po zakończeniu wypłacania tego chorobowego lekarz może wypisać kolejne, czy już nie, bo nie będzie już umowy?



#6 Guest_Dorka

Guest_Dorka
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 13:21

Po ustaniu zatrudnienia i przy ciągłości zwolnienia lekarskiego pracodawca powinien przesłać do ZUS-u ostatnie zwolnienie lekarskie i druk ZUS Z-3, aby ZUS mógł wypłacić zasiłek.

Była pracownica nie będzie natomiast mogła otrzymać zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie bowiem z art.29 ustawy chorobowej zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego.



#7 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 13:41

Ok, a tak z ciekawości juz, załóżmy taka sytuację, że na początku 2 miesiąca ciąży lekarz wypisuje pacjentce 270 dni chorobowego, po miesiącu wygasa umowa o pracę, nie można jej przedłużyć, bo to 2 miesiąc ciąży, skoro ma 270 dni chorobowego, to poród będzie na jej chorobowym, czyli będzie miała ubezpieczenie chorobowe w czasie urodzin dziecka, a tym samym będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?



#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 13:58

Ok, a tak z ciekawości juz, załóżmy taka sytuację, że na początku 2 miesiąca ciąży lekarz wypisuje pacjentce 270 dni chorobowego, po miesiącu wygasa umowa o pracę, nie można jej przedłużyć, bo to 2 miesiąc ciąży, skoro ma 270 dni chorobowego, to poród będzie na jej chorobowym, czyli będzie miała ubezpieczenie chorobowe w czasie urodzin dziecka, a tym samym będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?

 


Nie ma bata - żaden lekarz nie wystawi L4 na całą ciążę, bo ciąża to nie choroba, i nie jest w stanie przewidzieć stanu pacjenta na dłużej niż kilka tygodni do przodu. W ZUSie by to nie przeszło.



#9 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 14:16

Załóżmy, że jakimś cudem takie chorobowe wystawiłby lekarz i jakimś cudem przeszłoby to przez Zus, to jak potem naliczane byłoby macierzyńskie?



#10 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20404 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 31 lipiec 2019 - 14:20

Cuda w ZUS? Nie ma mowy

#11 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 14:22

Z tego co się orientuję wystawiają lekarze tak długie zwolnienia...ale nie ważne, jak wtedy nalicza się macierzyński?



#12 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 lipiec 2019 - 22:12

"czyli będzie miała ubezpieczenie chorobowe w czasie urodzin dziecka, a tym samym będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński?"

 

To błędne myślenie - będąc na zasiłku chorobowym nie ma ubezpieczenia chorobowego i nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Już to wyżej masz napisane w kom. 6.



#13 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 06:27

ok, a zasiłek ten 2, bo jest chyba zasiłek macierzyński jeśli ktoś nie pracuje? On tutaj też nie przysługuje?



#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 06:51

Nie zasiłek macierzyński, a świadczenie rodzicielskie (tzw. kosiniakowe) w wysokości 1.000 zł.



#15 qawisto

qawisto

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 01 sierpień 2019 - 07:59

Zgadzam się , teraz właśnie coś takiego obowiązuje



#16 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 10:21

ok, otrzymałam informację z Zusu, że jeśli ta kobieta by nie pracowała, to lekarz może wypisywać aż do porodu zwolnienia chorobowe, podaje się tam tylko dane ostatniego zakładu pracy. Po urodzeniu, skoro nie ma macierzyńskiego, to ta kobieta może otrzymać to kosiniakowe, spełnia warunki?



#17 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 10:25

ok, otrzymałam informację z Zusu, że jeśli ta kobieta by nie pracowała, to lekarz może wypisywać aż do porodu zwolnienia chorobowe, podaje się tam tylko dane ostatniego zakładu pracy. Po urodzeniu, skoro nie ma macierzyńskiego, to ta kobieta może otrzymać to kosiniakowe, spełnia warunki?

 

 świadczenie rodzicielskie (tzw. kosiniakowe) w wysokości 1.000 zł.

 

 

 



#18 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 10:59

Czy można brać zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne i to kosiniakowe?



#19 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14005 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 sierpień 2019 - 23:51

zasiłek opiekuńczy jest związany z chorobą dziecka - na pewno to masz na myśli ?



#20 Guest_Elżbieta

Guest_Elżbieta
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2019 - 14:04

A sprawdzałam, nie można tych 2-óch jednocześnie. A mam takie zapytanie, na dzień porodu musi być ubezpieczenie chorobowe opłacone, aby zasiłek macierzyński otrzymać. Jeśli umowa o pracę wygasa w drugim miesiącu ciąży, to czy mozna samemu takie ubezpieczenie chorobowe sobie opłacać?





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy