Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zakończone sądowe postępowanie spadkowe po zmarłej Babci, co dalej?

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2019 - 15:57

Witam serdecznie i  proszę o poradę bo jestem w tym zielony.

Babcia umarła w 2017 roku,  moja Mama wcześniej.

Jakiś rok temu dostałem wezwanie do wydziału skarbu miasta. Jako że jak się okazało, nie zostało przeprowadzone żadne postępowanie spadkowe, dotyczące mieszkania po zmarłej Babci, zostałem wypytany o tą okoliczność.

Szczerze odpowiedziałem że w ogóle się tym nie interesowałem bo byłem pewien że Babcia albo przepisała mieszkanie na kogoś z rodziny od strony drugiej córki, albo zostawiła testament.. Podałem nazwiska potencjalnych spadkobierców oraz ostatni adres zamieszkania który znałem(nie utrzymuje od wielu lat z nimi jakichkolwiek kontaktów).

Przed wakacjami dostałem pismo z sądu, celem przeprowadzenia postępowania spadkowego.Okazało się że Babcia ani nie przepisała mieszkania ani nie zostawiła testamentu. Spadkobierców było 3.(Córka zmarłej , oraz ja i moja siostra). Dodam że od śmierci Babci, mieszkanie było użytkowane właśnie przez Córkę zmarłej.

Siostra nie odebrała wezwania, więc była nas dwójka.

Oboje zadeklarowaliśmy wolę przyjęcia spadku. Odbyło się to bardzo szybko, Pani sędzia, odroczyła postępowanie z powodu niestawienia się mojej siostry(która zresztą w rozmowie ze mną powiedziała że nie interesuje jej to). Zapytałem Sąd, co się stanie jeśli kolejne wezwanie nie zostanie przez nią odebrane. Dostałem odpowiedź że to kończy sprawę.

Na kolejnym posiedzeniu  nie było mnie. Nie było mnie wtedy w kraju, zresztą żadnego zawiadomienia nie dostałem więc nie było sensu bym przez pół Europy jechał by się na nim zjawić.

I tu podstawowe pytanie, co teraz?. Czy dostanę jakiekolwiek pismo z Sądu?, bo jak czytam, " Należy pamiętać, iż sąd nie wysyła stronom odpisów postanowień z urzędu, należy wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem."

W sumie to nie jestem na 100% pewien czy Sąd zakończył sprawę i wydał postanowienie(miałem tylko zapewnienie ustne), też nie wiem czy takie postanowienie Sąd wydaje automatycznie na posiedzeniu czy też musi upłynąć od tego jakiś czas(drugie postępowanie było 10 dni temu).

Za wszystkie sugestie, co robić w tej chwili, byłbym bardzo wdzięczny.

pozdrawiam.

Marcin.

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 27 lipiec 2019 - 19:57

1 Niezłożenie oświadczenia w ciągu 6 miesięcy od momentu,
kiedy spadkobierca dowiedział,
iż jest spadkobiercą.
oznacza, że spadek przyjął.
2 Jeżeli spadkobierca spadek przyjął,
to jego stawiennictwo na rozprawie jest zbędne.
W uzasadnionym wypadku sąd może uznać za konieczne
3 Niestawiennictwo na rozprawach Pana, czy siostry
przypuszczam, że w tym wypadku,
nie było przeszkodą wydania postanowienia
4 O istnieniu lub nieistnieniu postanowienia
można dowiedzieć
w Biurze Obsługi Interesantów
5 Odpis postanowienia wydaje się na wniosek,
który podlega opłacie: 6 zł od strony

#3 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2019 - 16:24

Dzięki za odpowiedź.Tyle że tą sprawę prowadzi gmina.To oni zorientowali się że mieszkanie ma nieuporządkowany status, czy jak to się zwie i sprawa w Sądzie toczyła się właśnie na wniosek gminy. Przed sądem ja i siostra mojej Mamy, przyjęliśmy spadek - decyzji nie było tylko dlatego że siostra nie odebrała zawiadomienia, stąd sąd postanowił przesunąć jeszcze postępowanie i wysłał jej zawiadomienie powtórne , którego też nie odebrała , więc na sprawie na której nie byłem, pewnie zapadła decyzja.

Pójdę do biura obsługi, natomiast nie wiem co z odpisem, bo wymagany jest akt zgonu itp a ja wiadomo że tego nie mam , więc musiał bym się udać po to do Urzędu Stanu Cywilnego, tylko w sumie nie wiem po co te papiery, jak tak Gmina ja i Sąd musi je mieć, jeśli wydała decyzję o podziale mieszkania.

pozdrawiam.

#4 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 262 postów

Napisano 30 lipiec 2019 - 19:21

Biuro-sygnatura akt-postanowienie prawomocne-wniosek o doręczenie odpisu postanowienia-
prawidłowa opłata wniosku -
żaden akt zgonu (gmina go dołączyła do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)
Jest Pan współwłaścicielem mieszkania babci
od chwili jej śmierci
Dokumentem potwierdzającym prawo współwłasności
jest odpis postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
Do chwili działu spadku
wszyscy współspadkobiercy
mają
takie same prawa do mieszkania
i obowiązek ponoszenia kosztów jego utrzymania

#5 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście