Skocz do zawartości

Podatek od darowizn (grupa "0")

darowizna podatek

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 11:16

Temat dotyczy podatku od darowizn i najbliższej rodziny (takiej, która w 1 grupie jest wliczana to tzw. grupy "0").
I. Otrzymałem kwotę x zł (od najbliższej rodziny) na konto bankowe (w tytule zostało wpisane "darowizna"). Kwota została użyta w całości na pokrycie zadatku związanego z podpisaniem umowy przedwstępnej zakupu mieszkania (musiałem nawet troszeczkę dołożyć, żeby uzyskać pełną kwotę zadatku). Następnie otrzymałem kwotę y zł (ponownie od najbliższej rodziny) na konto bankowe (w tytule zostało wpisane "darowizna"). Kwota ta została użyta na pokrycie części kosztów zakupu mieszkania (tej części, która nie była kredytowana) i pokrycie kosztów notarialnych. Teraz planuję otrzymać kwotę z zł (od najbliższej rodziny), która była by użyta na częściową wcześniejszą spłatę kredytu. Kwota x jest większa od zwolnienia w grupie 1 i x<y<z. Teraz pytania:
1. W jakiej formie najlepiej otrzymać kwotę z? Fizycznie "do ręki" czy przelewem na konto bankowe (żeby później w przypadku, jeśli będzie potrzeba zgłoszenia było łatwiej)?
2. Czy wszystkie kwoty należy zgłosić do Urzędu Skarbowego?
II. Udało mi się zdobyć kilka informacji, tylko nie wiem czy mają tu zastosowanie. Słyszałem, że:
1. Jeśli otrzymuje się kwotę darowizny i jest ściśle określone co ma się z nią zrobić i się to wykona (ponoć nawet jeśli jest się beneficjentem tego wykonania) to nie podlega to opodatkowaniu (ale czy nie podlega w ten sposób, że nie trzeba zgłoszenia wypełniać?). Nawet jeśli to podpiąć pod to, to jest problem, że "ścisłym określeniem co trzeba było z tą darowizną zrobić", bo w tytule przelewu jest "darowizna" tylko. Można tłumaczyć się, że polecenie było słowne. Ale czy to wystarczy? Czy w takich sytuacjach wymagane jest polecenie na piśmie lub nawet notarialne umowy darowizny wraz z poleceniem?
2. Jeśli otrzymujemy darowiznę (od najbliższej rodziny) na spłatę kredytu, a ta rodzina jest dłużnikiem solidarnym to nie ma tu podatku od darowizn (ale czy trzeba to zgłaszać?). A co w przypadku gdy mamy tą samą sytuację a rodzina nie jest dłużnikiem solidarnym?

Z powyższych informacji wynika, że (tak to przynajmniej rozumiem) darowizna jest darowizną, gdy dostajemy pieniądze, nieruchomość, ruchomość i inne rzeczy materialne do dowolnego przez na wykorzystania na co zechcemy. Tutaj mówimy o otrzymaniu pieniędzy i z góry określonych ich wykorzystaniu. Wykorzystanie było z góry określone wcześniej przed ich otrzymaniem (nie było niestety sprecyzowane w tytułach przelewów).

Czy ktoś mógłby pomóc rozjaśnić mi tą sytuację i odpowiedzieć na wszystkie zawarte w tym temacie przeze mnie pytania w połączeniu ze wszystkimi informacjami, które tu zawarłem (a jeśli dorzuci jakieś swoje własne informacje i swoją własną wiedzę z tego tematu, to będzie jeszcze lepiej)?

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 13:09

Jeśli chcesz uzyskać zwolnienie z podatku to kwoty ZAWSZE wpłacane na konto. NIGDY do ręki - to jest ważny warunek zwolnienia. Do US zgłaszasz zsumowaną kwotę darowizny czyli xyz w sumie - zakładam, że darowizny były w ciągu 5 lat.

Nie kombinuj z niezgłaszaniem z powodu polecenia ustnego, bo to Ty musisz udowodnić, że takie polecenie było ... podstawą jest szczegółowy opis na przelewie a najlepiej umowa z darczyńcą (niekoniecznie notarialna), słowne polecenie jest nieudowadnialne a słowo "darowizna" nic nie mówi o celu.

Zrób tak jak jest zwyczajowo przyjęte, nie powołuj się na wyroki NSA itp. Jeśli masz 3 darowizny od osób z grupy "O" i masz na to potw. przelewu  z tytułem "darowizna"- zrób zgłoszenie do US i zamknij sprawę. Do zgłoszenia załącz potw. przelewu. To nic nie kosztuje a zamyka sprawę.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 14:45

Czyli w przypadku X i Y mamy sprawę jasną. Ale zastanawiam się nad Z. Załóżmy, że Z pójdzie przelewem, bo ku temu się skłaniam i w tytule przelewu nie będzie "darowizna" tylko coś w stylu "kwota przeznaczona w celu częściowej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego". To co wtedy? Czy traktować to jako darowiznę czy jako coś innego? Z jednej strony niby nie zyskujemy pieniędzy do roztrwonienia na to co chcemy, więc nie powinna być to darowizna. Z drugiej strony można powiedzieć, że zyskuję poprzez zmniejszenie mojego długu (tylko czy to darowizna wtedy?). Wszędzie w internecie piszą i mówią tylko o sytuacji kiedy najbliższa rodzina jest dłużnikiem solidarnym (współkredytobiorcą) i wtedy sprawa jasna, że nie ma żadnej darowizny, żadnego podatku i żadnych zgłoszeń. Ale NIGDZIE nie ma sytuacji, gdy najbliższa rodzina NIE jest dłużnikiem solidarnym (współkredytobiorcą). I co wtedy gdy chcą oni pomóc w ten sposób? Taka pomoc jest wtedy darowizną czy też nie? Albo w ogóle można potraktować to jako wykorzystanie tego zgodnie z wolą osoby, który dała nam te pieniądze. I wtedy ponoć nie traktujemy tego jako darowizny, aczkolwiek nie jestem pewien co do rzetelności źródła tego ostatniego rozwiązania.

#4 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 16:30

jaki jest cel Twoich rozważań, bo nie rozumiem

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 17:14

Chciałem zrozumieć o co w tym chodzi i jak to funkcjonuje.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2019 - 09:18

Bo nie rozumiem o co w tym chodzi. A chciałbym zrozumieć w końcu, w których z wymienionych wyżej sytuacji i scenariuszy było by to taktowane jako darowizna, a w których nie? Co jest w końcu darowizną a co nie? Bo widzę tu różne możliwości interpretacji tego wszystkiego. Nie lubię kiedy coś jest niejasne. Nie rozumiem dlaczego raz można to traktować jako darowiznę, a raz nie. Wolę zawsze takie tematy zrozumieć zanim coś zrobię. To jaka jest definicja darowizny? Urzędowa definicja, bo pewnie normalna od urzędowej się różnią. A tu potrzebna raczej urzędowa.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: darowizna, podatek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych