Skocz do zawartości

Urlop wypoczynkowy pierwsza praca

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Łukasz.

Guest_Łukasz.
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2019 - 15:04

Witam,
mam pytanie odnośnie zasad naliczania urlopu wypoczynkowego dla pierwszej pracy. Ile dni powinien naliczyc pracodawca dla okresu zatrudnienia 03.09.019-31.12.2019. 3 września był to poniedziałek i był to pierwszy dzień roboczy września, wiec przepracowałem pełne 4 miesiące. U mnie w kadrach upieraja sie że należy mi się 5 dni, natomiast ja uważam że 7, iż w kodeksie pracy jest ujęte ze po każdym miesiącu pracy pracownikowi nalicza sie urlop (w przypadku rozpoczęcia pierwszego dnia roboczego, miesiąc pracy kończy sie w ostatnim dniu danego miesiąca). A miesiąc pracy to co innego niż miesiąc kalendarzowy, czego u mnie w kadrach nie rozumieją. Prosze o wyrażenie swojego zdania i jesli byłaby możliwość wskazania ustawy która mówi o zasadach naliczania urlopu( nie chodzi mi Bo Art.153)

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2019 - 11:26

Witam,
mam pytanie odnośnie zasad naliczania urlopu wypoczynkowego dla pierwszej pracy. Ile dni powinien naliczyc pracodawca dla okresu zatrudnienia 03.09.019-31.12.2019. 3 września był to poniedziałek i był to pierwszy dzień roboczy września, wiec przepracowałem pełne 4 miesiące. U mnie w kadrach upieraja sie że należy mi się 5 dni, natomiast ja uważam że 7, iż w kodeksie pracy jest ujęte ze po każdym miesiącu pracy pracownikowi nalicza sie urlop (w przypadku rozpoczęcia pierwszego dnia roboczego, miesiąc pracy kończy sie w ostatnim dniu danego miesiąca). A miesiąc pracy to co innego niż miesiąc kalendarzowy, czego u mnie w kadrach nie rozumieją. Prosze o wyrażenie swojego zdania i jesli byłaby możliwość wskazania ustawy która mówi o zasadach naliczania urlopu( nie chodzi mi Bo Art.153)

Witam,

Jeśli w umowie o pracę masz datę 1 września, to przysługuje Ci 7 dni. Jeśli 3 września, masz 5 dni urlopu.

#3 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2019 - 11:59

Właśnie o to chodzi, 1 września to była sobota, czyli dzień wolny, pierwszy dzień roboczy we wrześniu zaczął sie w po poniedziałek 3 września. Wiec logicznie ujmując zaczynając prace 3 wrzesnia przepracowalem tyle samo dni roboczych gdyby 1 wrzesnia wypadal w poniedziałek, a 1 wrzesnia nie mogłem podpisać umowy bo był to dzień wolny. Na tym forum był juz przykład ze zaczynając prace 3 wrzesnia 2014 roku miesiąc pracy kończy sie 30 września, tylko chodzi mi tu o jakąś ustawę ktora mowi wlasnie o sposobie naliczania urlopu, ktora definiuje co to jest miesiąc pracy i jak go liczyć.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2019 - 12:04

Miesiąc pracy, to pełen miesiąc czyli 1 do 30 września. Ty masz umowę od 3 września, więc przepracowałeś niepełny wrzesień. Umowę od 1 września można było z powodzeniem zawrzeć 31 sierpnia, tak się praktykuje w wielu zakładach.

#5 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 603 postów

Napisano 20 lipiec 2019 - 19:28

ktora definiuje co to jest miesiąc pracy i jak go liczyć.

Nie masz racji 

w prawie pracy miesiąc to 30 dni 

Jak ktoś podał taki przykład jak twierdzisz to podał źle 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych