Skocz do zawartości

Ciąża a praca w dwóch firmach

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2019 - 17:55

Witam ,
Potrzebuje pomocy .
Pracuje w dwóch firmach :
- w pierwszej od 2 lat i tam mam Umowę o pracę na czas nie określony
I od marca pracuje w firmie męża i tu też mam umowę o pracę ale jestem współpracownikiem .

Dowiedziałam się że jestem w ciąży, czy zwolnienie L4 i macierzyński będzie wypłacone z Zusu z dwóch firm ?
Jak to dalej wygląda ?

#2 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 13 lipiec 2019 - 11:59

Witam ,
Potrzebuje pomocy .
Pracuje w dwóch firmach :
- w pierwszej od 2 lat i tam mam Umowę o pracę na czas nie określony
I od marca pracuje w firmie męża i tu też mam umowę o pracę ale jestem współpracownikiem .

Dowiedziałam się że jestem w ciąży, czy zwolnienie L4 i macierzyński będzie wypłacone z Zusu z dwóch firm ?
Jak to dalej wygląda ?

Jeżeli mąż prowadzi firmę jako osoba fizyczna (a nie np. firma to sp. z o.o.), to dla zus jesteś osobą współpracującą, podważą zatem to, że powinnaś opłacać z tytułu umowy u męża składki społeczne (w tym chorobową, która daje ci uprawnienia do zasiłku). Zus uzna, że z tego tytułu powinnaś podlegać tylko składce zdrowotnej. No chyba że w pierwszej firmie zarabiasz mniej niż 2250zł, wtedy jako osoba współpracująca możesz być u męża zgłoszona do ubezpieczeń społecznych. 

Jeśli twój mąż ma sp. z o.o. to jako żona możesz być traktowana normalnie jak pracownik na umowie o pracę, a wtedy zasiłki macierzyńskie będą ci przysługiwać z dwóch źródeł. Dodatkowo spodziewaj się od razu kontroli ZUS, czy praca u męża jest zasadna skoro juz planujesz zwolnienie lekarskie. Strasznie są wyczuleni na tym punkcie.

Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych