Skocz do zawartości

Zdjęcie

Powrót do certyfikacji zawodu księgowego - jak zmieni się rynek usług księgowych?

wróć do serwisu Księgowość 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 197990 postów

Napisano 11 lipiec 2019 - 19:22

Ministerstwo Finansów pracuje nad powrotem do certyfikacji zawodu księgowego. Planowane jest utworzenie nowego systemu certyfikacji i obowiązek dokształcania. Projekt rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie ma powstać w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Powrót do artykułu: Powrót do certyfikacji zawodu księgowego - jak zmieni się rynek usług księgowych?

#2 Guest_Vegaa

Guest_Vegaa
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2019 - 19:22

Nareszcie. Panie Gowin, brawo! (sarkazm)

#3 Guest_Księgowa

Guest_Księgowa
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2019 - 07:55

Nie do końca się zgodzę ,że poziom usług spadł przez brak certyfikatu. Główną przyczyną jest zbyt częste zmiany przepisów i do tego nie jasne i nie spójne . Żaden człowiek nie jest w stanie to wszystko opanowac. Zdąża się że Pani w US nie ma pojęcia co się zmieniło w przepisach.. Sama posiada certyfikat i nie wszystko wiem . Bo to nie realne.

#4 Guest_jacek

Guest_jacek
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2019 - 12:40

Widzę, że uczelnie wraz z ich wykładowcami chcą przytulić trochę grosza za obowiązkowe płatne szkolenia dla właścicieli biur rachunkowych. Nie ma zgody na administracyjne blokowanie przedsiębiorczości. Biura bez certyfikatów funkcjonują a o współpracy decyduje klient , który nie jest taki głupi jak się wydaje Panu Rudce. Proszę nie utrudniać ludziom ciężkiej pracy.

#5 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2019 - 20:16

Księgowa i jacek popieram w 100%, To o czym piszecie to jest prawdziwa rzeczywistość!!!!

#6 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2019 - 20:42

Osoby prowadzące biuro rachunkowe ostatnimi czasy muszą przyswoić tyle zmian, że niejednokrotnie pracownicy urzędów skarbowych nie mają takich kwalifikacji. Coś jest na rzeczy moim zdaniem z obowiązkowymi szkoleniami. Być może firmy szkoleniowe mają duży limit dotacji unijnych do wykorzystania? 

#7 Guest_Monika księgowa

Guest_Monika księgowa
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2019 - 05:13

dobra zmiana obiecywała swobody gospodarcze a odejście od tej zasady trochę mnie smuci jako zwolenniczkę tych zmian.. Od jakieś tam ankiety zależy certyfikacja takich usług? W dzisiejszych czasach i ciągłych zmianach podatkowych certyfikat wydany przez MF wiele lat temu nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wydaje się, że pewne lobby próbuje administracyjnie zlikwidować konkurencje. Rynek usług rachunkowych obecnie jest bardzo wymagający. Ktoś kto jest tylko po szkole, bez wieloletniej praktyki w tym zawodzie nie ma szans na taką działalność gospodarczą. Nie widzę żadnego sensu certyfikacji takiej działalności.

#8 Guest_Loyd

Guest_Loyd
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2019 - 10:01

Ciekaw jestem co na to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i członkowie tego stowarzyszenia, generalnie chwalili deregulację, czy coś się zmieniło (?) A także co powiedzą doradcy podatkowi, którzy mają zagwarantowane ustawowo uprawnienia do prowadzenia ksiąg, czy ich to obejmie, żeby była sprawiedliwość dziejowa... może niech wszyscy zdają egzaminy MF i doszkalają się w MF.

#9 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2019 - 13:53

Jeżeli  chodzi o fachowość  biur rachunkowych  to  należy  wszystkich  właścicieli oraz współwłaścicieli  przeegzaminować.  Bez  względu  na to czy ma  certyfikat  nadany 20 lat temu  czy też  go nie ma.

Przez ten  długi okres  od  uzyskania  certyfikatu   mogło  się  wszystko  wydarzyć.  Egzamin  powtarzać  co  4  lata.   Wtedy  będziemy  mieli  prawdziwych  fachowców.   Tak  samo  z  innymi  zawodami.

I  w ten sposób rozwija  się BIUROKRACJA.

#10 Guest_Nika

Guest_Nika
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2019 - 13:37

Dlaczego jakaś ankieta ma decydować o powrocie certyfikacji zawodu księgowego ? To jest totalne nieporozumienie !!! Pod tym natłokiem zmian w przepisach, każdy księgowy jest na bieżąco, bo inaczej nie jest możliwością wykonywania tego zawodu. Wprowadzenie certyfikacji spowoduje zwiększenie " szarej strefy", która dziś ma działalność i płaci podatki a po zmianach będzie musiała zamknąć działalność i tym samym nie będzie opłacać podatków. Najważniejsza jest praktyka w tym zawodzie!!! bo czym się różni doświadczony księgowy z wieloletnim stażem bez certyfikatu od księgowego z certyfikatem bez żadnej praktyki. A i certyfikat nie podwyższy wcale wzrostu cen za usługi !!! To klienci często decydują ile są w stanie zapłacić za wykonaną usługę księgową - a nie jakaś ankieta !!!!

#11 Guest_Kondzio

Guest_Kondzio
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2019 - 16:11

Czy ktoś może wie czy są już plany jakby miał wyglądać nowy certyfikat (co należałoby spełnić) ?

#12 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2019 - 06:50

Ankieta to jakieś nieporozumienia. Certyfikacja zawodu to sabotaż. Co certyfikat ma wspólnego z prowadzeniem biura rachunkowego - przecież. co miesiąc są zmiany prawa  Jak  nie jesteś dobrym księgowym  i na te zmiany nie reagujesz  to nie masz klientów i nie masz biura i wszystko w tym temacie.  Obecnie księgowy  poprzez  nałożoną biurokrację  jest potężnie  obłożony  pracą.   

#13 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2019 - 07:19

Urzędnicy i wykładowcy uczelni   i inni  biurokraci  zostawcie księgowych w spokoju  to ciężka  i wymagająca praca.  W  czasach gdy prawo ulega zmianie  co  dwa tygodnie  nie  mamy  czasu  na  jakieś  ministerialne  głupoty.   Deregulacja  zawodu  była  całkiem słuszna.  Certyfikat  wydawany przez MF  nie  odzwierciedlał  w  żadnym  stopniu  umiejętności  księgowe.  Znam  taką  osobę  co  posiadała  takowy  certyfikat  a  o  prowadzeniu  księgi  handlowej  nie  ma  pojęcia.  I  tylko  KPIR.  I  niech  ministerstwo  i  wykładowcy  nie  zasłaniają  się  tym  certyfikatem. Biuro  rachunkowe  prowadzi  osoba  doświadczona  mądra  znająca  swoje  możliwości.  Bez  znajomości  tematu  a naszym rynku  nie  ma   się  szans.

#14 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2019 - 13:48

Myślę, że ta ankieta nie była rzetenie wypełniona jeśli chodzi o jakość,cenę ponieważ przeczytałam wyniki analizy na mf.gov.pl . Nikt nie otwiera biura rachunkowego bez wiedzy i doświadczenia. Każdy kto prowadzi biuro korzysta ze szkoleń, czyta litertaurę fachową, korzysta ze stron internetowych.

I to klient decyduje o wyborze biura rachunkowego. Nie jednokrotnie slyszy się, że jak odchodzi pracownik z biura rachunkowego to i z nim  odchodzi klient, który jest gotowy zainwestować w oprogamowanie. 

Jeśli będzie certyfikat i dodatkowe szkolenia - to będzie uderzenie w biura rachunkowe i klientów biur rachunkowych bo niestety wiąże się to z kosztami za usługi księgowe. I komu robicie na złość 

#15 Guest_Stanisław

Guest_Stanisław
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2019 - 07:01

głupota tego narodu nie zna granic - najlepiej zakazać utrudnić i dodatkowo obciążyć. Takie pomysły ograniczające przedsiębiorczość powinny być w zarodku tłumione.

#16 Guest_BIURO

Guest_BIURO
  • Goście

Napisano 18 sierpień 2019 - 21:24

sorry ale jak mądry przedsiębiorca to soebie wybierze biuro z certyfikatem tak a nie paniusie po ekonomie , zresztą spotkałam sie z pytaniami jka załozyc biuro rachunkowe, jak ktoś zadaje takie pytanie to jak on chce pomóc swojemu przedsiębiorcay i to była osoba z ceryfikatem,POLAK TO TAKA MEDA SORRY ALE TO PRAWDA MAMA BIURO I SIE SPOTYKAM PRZYNOSI SEGREGAOR DOKUMENTÓW I ON UWAŻA ZE 200ZŁ ZA WPROWADZENIE TEJ ILOSC DOKUM,ENTÓW TO WSYTARCZAJAC KWOTA BO CO TAM TYLKO WPROWADZAM MÓWI DO MNIE, WIEC ON CHIOAŁBY FULL OPCE ZA 100ZŁ , PRZYCHODZI PAN OWSZEM MA 20 FAKTUR USTALAMY CENE A ON PO USALENIU CENY ALE TAK JA BYM CHCIAŁ ZEBY PANI MI ROBIŁA CO MIESIAC ZESTWIENIE WPROWADZAŁA W YCIEĆAHI USTALAŁAM NIEZAPŁACONE FV WYSTAWIAŁA FAKTURY I ROBIŁA PFRON ZA PRACOWNIKA TAK POLAK TO TAKA MĘDA I JAK CHCE PĄŁCIC 100 TO NIECH NIE OCZEKUJE PROFESJONALIZMU

#17 Guest_dariusz

Guest_dariusz
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2019 - 06:42

spokojnie stare certyfikaty straciły moc prawną bo prawo nie działa wstecz. Ci złodzieje chcą po prostu wysłać osoby prowadzące biura rachunkowe na szkolenia (gdzie nad ilością wprowadzonych zmian nie nadążają same szkolenia) by wydoić z 10 tyś. zł rocznie za kilkaset godzin, za które się otrzyma szlachetny certyfikat. Nie ma mojej na to zgody. Ten kto wpada na pomysł certyfikacji tego zawodu powinien zostać z dnia na dzień wyrzucony z MF. i niech sobie potem sam założy biuro i zobaczy jaki jest wtedy rynek.

#18 Guest_Olo

Guest_Olo
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2019 - 09:08

Bzdury, mam klientów z polecenia, bez żadnej reklamy. Jak dużo wiem, dobrze robię (wyniki kontroli), to po co mam płacić składki czy pseudo dokształcanie. I tak codziennie tracę czas bo co chwila zmiany, nowe przepisy, wyroki i interpretacje. Może pora wziąć się za grupę pseudo doradców podatkowych (bez egzaminu) gdzie księgowością zajmują się osoby na stażu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy