Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika


wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

    Zaawansowany użytkownik

  • Administratorzy
  • 197864 postów

Napisano 08 lipiec 2019 - 10:39

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Aby skorzystać z nowej preferencji podatkowej już od tej daty pracownik musi złożyć pracodawcy (płatnikowi) stosowane oświadczenie. Złożenie oświadczenia zwolni płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek. Limit kwotowy zwolnienia z PIT dla młodych w roku 2019 wynosi 35 636,67 zł.

Powrót do artykułu: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

#2 Guest_Dominik

Guest_Dominik
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2019 - 10:39

W związku z tym, jak dobrze rozumiem, zwolnienie z PIT młodzi mogą odczuć w swoim portfelu już od sierpnia, muszą tylko od razu jak ustawa wejdzie w życie złożyć pracodawcy oświadczenie, wtedy pieniądze zamiast na zaliczkę dla fiskusa trafią do osoby młodej - czyli podwyżka pensji już od sierpnia :)

#3 Guest_ppp

Guest_ppp
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2019 - 11:47

czy jest gdzieś wzór takiego oświadczenia? jak ono ma wyglądać?

#4 Guest_Autor

Guest_Autor
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2019 - 15:13

Wzoru takiego oświadczenia ustawodawca nie przewidział, chyba że ukaże się jeszcze dodatkowo rozporządzenie w tej sprawie, ale raczej nie, bo brakuje delegacji ustawowej.

 

Zatem podatniku radź sobie sam. No coż, w takim oświadczeniu "zwalniającym" płatnika na pewno musi być określone, o jaki okres chodzi, czyli zasadniczo okres od 1 sierpnia 2019 do grudnia 2019 r., ale będzie też tak, że ktoś w tym czasie skończy 26 lat, więc wówczas okres odpowiednio krótszy.

 

Coś na zasadzie, ja niżej podpisany:

 

"Proszę o nie pobieranie zaliczek na podatek dochodowy w 2019 r., tj. w okresie od dnia 1 sierpnia 2019 r. do dnia  31 grudnia 2019 r., w związku z zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Oświadczam, że przychody z tytułu mojej umowy (tj. umowy uwzględnionej w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) będą w tym okresie w całości zwolnione od podatku na podstawie tego przepisu".



#5 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2019 - 16:19

A czy ktoś się orientuje czy zwolnienie z podatku obowiązuje też młodych żołnierzy?

#6 Guest_Super

Guest_Super
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2019 - 15:37

a od kiedy można składać takie oświadczenie?

#7 kamiloparko

kamiloparko

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 09 lipiec 2019 - 22:18

Czyli młodzi muszą złożyć oświadczenie?



#8 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2019 - 07:40

Infor przygotował wzór oświadcza do zerowego PIT, no i super. Pytanie tylko czy to już trzeba składać, czy poczekać do 1 sierpnia?

#9 Guest_Nim

Guest_Nim
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2019 - 08:34

W artykule piszą najpierw, że "już od tej daty pracownik musi złożyć (...) oświadczenie" (czyli od 1 sierpnia), a potem w tekście czytamy: "Zwolnienie to płatnik będzie stosował najpóźniej od miesiąca następującego PO miesiącu uzyskania oświadczenia", zatem kiedy jest właściwy moment na złożenie oświadczenia? Czy ma to być 1 sierpnia 2019 r. czy może 31 lipca 2019 r.?

#10 Guest_KTOSS

Guest_KTOSS
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 14:04

Pracodawca złożone wnioski ma przechowywać w aktach osobowych pracownika czy w osobnej teczce dedykowanej?



#11 Guest_PitZero

Guest_PitZero
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2019 - 14:53

A jeżeli pracownik w tracie skończy 26? No to wtedy już nie łapie się na zwolnienie od ukończenia 26 roku życia.

 

Czy w związku z tym można w oświadczeniu zamieścić takie zdanie:

 

"Jednocześnie oświadczam, iż wiek 26 lat osiągnę dnia ………………….." ?



#12 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2019 - 10:57

Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw - więc nie przyjmujemy jeszcze żadnych oświadczeń! Jeśli prezydent podpisze 31.07, oświadczenia pracownicy zaczną składać w sierpniu, to wtedy pracodawca będzie mógł uwzględnić zwolnienie w dochodach uzyskanych we wrześniu...

#13 Guest_553

Guest_553
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2019 - 10:40

Jeśli wejdzie to od 1 sierpnia i wtedy też pracownicy złożą oświadczenia to pierwsza wypłata bez pobrania zaliczki na podatek będzie wypłacona we wrześniu (zakładając, że do 10 września wypłacane jest wynagrodzenie za sierpień)?



#14 Guest_Aska

Guest_Aska
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2019 - 11:01

Prezydent podpisał ustawę zdaje się 24.07.2019. Oświadczenia złożone od tej daty są ważne dla przychodów uzyskanych od 01.08.2019. Jeżeli pracownik złoży oświadczenie np. 3 sierpnia a ja płacę np. 5 sierpnia to niezależnie od tego za jaki to jest okres stosuję zwolnienie ( w ustawie jest mowa że stosujemy najpóźniej od miesiąca następnego). Przykładowo karta multi Sport korzysta ze zwolnienia, wczasy pod gruszą z socjalnego też, ale już ZASIŁKI CHOROBOWE NIE KORZYSTJĄ ZE ZWOLNIENIA - takie inf uzyskałam na infolinii podatkowej  





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych