Skocz do zawartości

Pit dla młodych

wróć do serwisu Kadry 31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mich

Guest_mich
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 11:19

hej,

ciekawe jak to będzie wyglądać w praktyce. Jak należy traktować wypłatę za lipiec wypłaconą do 10 sierpnia?

i tak samo za grudzień wypłaconą do 10 stycznia? z pitem czy bez pitu?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2019 - 07:00

Tego w ustawie zapomnieli wspomnieć, tego czy przysługuje do miesiąca, w którym podatnik kończy 26 r.ż., czy do następnego,  też.

A reszta podatników tę bandę imbecyli, która nie potrafi rzetelnego przepisu przygotować, będzie utrzymywać. Normalnie takich pracowników to się zwalnia, a ci stołeczki sobie na następną kadencję kupują i to kosztem pozostałych obywateli.

#3 Kasia1984

Kasia1984

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 174 postów

Napisano 18 lipiec 2019 - 10:08

"Projekt ustawy wprowadza nowe zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podstawie dodawanego pkt 148 w ust. 1 w art. 21 ustawy PIT[1]) wolne od tego podatku będą przychody z pracy (przychody ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT), oraz przychody z umów zlecenia (o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT), uzyskane przez osobę fizyczną do ukończenia 26. roku życia" i tu moje pytanie czy do ukończenia 26 roku rozumiemy że pracownik z chwilą osiągnięcia 27 lat już się na to nie łapie czy może z chwilą jego 26 urodzin wypada z tej ulgi?

#4 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 643 postów

Napisano 23 lipiec 2019 - 09:35

Mam podobne zagadki jak Wy. Czy wypłata za lipiec w sierpniu podchodzi już pod ulgę, czy nie.

W listopadzie mój pracownik kończy 26 lat. Czy w grudniu będzie miał jeszcze ulgę, albo w listopadzie?

Bez sensu napisana ta ustawa.

#5 doora

doora

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 643 postów

Napisano 26 lipiec 2019 - 13:10

Z tego co wyczytałam na innym portalu kadrowym:

- zwolnienie uwzględniamy wg daty wypłaty -  czyli wynagrodzenia za lipiec wypłacone w sierpniu mogą już być objęte zwolnieniem z PIT (jeśli pracownik złożył stosowny wniosek)

- jeśli pracownik kończy 26 lat np. 2 listopada a wypłata jest 10-go, to naliczamy podatek

- jeśli pracownik kończy 26 lat np. 15 listopada a wypłata jest 10-go, to może skorzystać ze zwolnienia

#6 Guest_Jakub

Guest_Jakub
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 10:00

Witam, czy stosując zwolnienie z podatku dla osób do 26 roku życia automatycznie mam przestać naliczać ulgę podatkową?

#7 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 10:18

A czy jeśli mam umowę o pracę i zlecenie, nie mam 26 lat, to wniosek i niepobieranie podatku składać mam do dwóch pracodawców? Na każdym portalu piszą inaczej...

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 11:41

A czy jeśli mam umowę o pracę i zlecenie, nie mam 26 lat, to wniosek i niepobieranie podatku składać mam do dwóch pracodawców? Na każdym portalu piszą inaczej...

A jak złożysz u jednego, to ten drugi się dowie? Logiki trochę.

Do 26r.ż., a nie z konkretnego tytułu, chyba, że przekraczasz limit.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 11:43

Witam, czy stosując zwolnienie z podatku dla osób do 26 roku życia automatycznie mam przestać naliczać ulgę podatkową?

A do czego ją chcesz naliczać? Ty w ogóle wiesz co to za składnik?

#10 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 11:47

Przede wszystkim musisz wiedzieć ile zarobisz od sierpnia do grudnia z umowy o pracę i z umowy-zlecenia i czy w sumie kwota mieści się w kwocie zwolnienia od podatku. Jeżeli tak to piszesz podanie u obu pracodawców. jeżeli przekroczy to możesz złożyć tylko u jednego albo u żadnego i odzyskać zapłacony podatek w rozliczeniu rocznym

#11 agnesikowo

agnesikowo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 29 lipiec 2019 - 11:59

A jak złożysz u jednego, to ten drugi się dowie? Logiki trochę.

Do 26r.ż., a nie z konkretnego tytułu, chyba, że przekraczasz limit.

Zmyliło mnie to co przeczytałam w jednym z artykułów, a dokładniej:

Choć zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby podpisanych umów czy pracodawców, to młody podatnik nie zapłaci podatku tylko w ramach jednego kontraktu. Jeśli podatnik ma wielu pracodawców, najkorzystniej wykorzysta zwolnienie wybierając tego, u którego zarabia najwięcej. Pozostali pracodawcy powinni otrzymać od niego stosowne oświadczenie o niestosowanie zwolnienia

To, że pracodawca się nie dowie że złożyłam u drugiego to nie znaczy że skarbówka tego nie zobaczy :)

#12 agnesikowo

agnesikowo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 29 lipiec 2019 - 12:03

Przede wszystkim musisz wiedzieć ile zarobisz od sierpnia do grudnia z umowy o pracę i z umowy-zlecenia i czy w sumie kwota mieści się w kwocie zwolnienia od podatku. Jeżeli tak to piszesz podanie u obu pracodawców. jeżeli przekroczy to możesz złożyć tylko u jednego albo u żadnego i odzyskać zapłacony podatek w rozliczeniu rocznym

Nie przekroczę tego progu, ale właśnie na internecie przeczytałam:

Choć zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby podpisanych umów czy pracodawców, to młody podatnik nie zapłaci podatku tylko w ramach jednego kontraktu. Jeśli podatnik ma wielu pracodawców, najkorzystniej wykorzysta zwolnienie wybierając tego, u którego zarabia najwięcej. Pozostali pracodawcy powinni otrzymać od niego stosowne oświadczenie o niestosowanie zwolnienia

I zaczęłam się zastanawiać jak to ma wyglądać :)

#13 agnesikowo

agnesikowo

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 29 lipiec 2019 - 12:05

A jeszcze mam pytanie skąd pracodawca ma wiedzieć ile ten podatek wynosi i ile ma mi go oddawać? Księgowa z umowy o prace zaproponowała podpisanie nowego aneksu do umowy że kwota netto będzie wyższa o tą kwotę podatku z zapiskiem "ze od sierpnia nie bedzie pobierany podatek i kwota nett bedzie .....??" Czy tak to może być?

#14 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 12:18

A jeszcze mam pytanie skąd pracodawca ma wiedzieć ile ten podatek wynosi i ile ma mi go oddawać? Księgowa z umowy o prace zaproponowała podpisanie nowego aneksu do umowy że kwota netto będzie wyższa o tą kwotę podatku z zapiskiem "ze od sierpnia nie bedzie pobierany podatek i kwota nett bedzie .....??" Czy tak to może być?

Z wyliczeń, zamiast podatek oddać do US odda Tobie. Nie wiem po co aneks skoro od sierpnia i tak kwota netto będzie wyższa o podatek

#15 Guest_mądry

Guest_mądry
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2019 - 10:43

nie naliczasz ulgi (rozumiem, że chodzi Ci o tą 46,33 zł) bo nie będziesz mieć podstawy podatkowej do jej zastosowania skoro podatek będzie wynosił 0%.

#16 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2019 - 11:03

A co z kosztami uzyskania przychodu? Skoro pracownik nie będzie miał naliczonego podatku z wynagrodzeń do końca roku to i kosztów nie powinien mieć liczonych....

#17 AGA1111

AGA1111

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 30 lipiec 2019 - 12:38

Czy ktoś wie jak zostanie wyliczony zwrot podatku w zeznaniu rocznym za 2019 rok? Jeśli pracownik nie złoży w tym roku oświadczenia, że mamy mu nie pobierac podatku? 

na tym przykładzie jest fajne opisane co i jak liczyć

Lp.

Wyszczególnienie

Wartości (w zł)

1.

Wynagrodzenie za pracę

3.800,00

2.

Podstawa składek na ub. społeczne

3.800,00

3.

Składka na ub. emerytalne (poz. 2 × 9,76%)

370,88

4.

Składki na ub. rentowe  (poz. 2 × 1,5%)

57,00

5.

Składka na ub. chorobowe  (poz. 2 × 2,45%)

93,10

6.

Suma składek na ub. społeczne  (poz. 3 + poz. 4 + poz. 5)

520,98

7.

Podstawa wymiaru składki na ub. zdrowotne  (poz. 2 – poz. 6)

3.279,02

8.

Składka na ub. zdrowotne naliczona (poz. 7 × 9%)

295,11

9.

Składka na ub. zdrowotne do odliczenia od podatku

0,00

10.

Koszty uzyskania przychodu

0,00

11.

Podstawa obliczenia zaliczki na podatek po zaokrągleniu do pełnych złotych

0,00

12.

Zaliczka na podatek

0,00

13.

Zaliczka na podatek do przekazania na rachunek urzędu skarbowego po zaokrągleniu do pełnych złotych  (poz. 12 – poz. 9)

0,00

14.

Kwota netto (poz. 1 – poz. 6 – poz. 8 – poz. 13)

2.983,91

#18 Guest_Angela

Guest_Angela
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2019 - 16:49

czy ktos ma jakies odesłanie do wykładni tych durnych przepisów?
Moi pracownicy chcą mieć ulgę juz od wynagrodzenia za sierpień,nie chcą czekac do kolejnego roku az US zwróci im pieniądze.Zlozyli oświadczenia i ja się miotam bo nie mam pojęcia jak to stosowac w praktyce.Ok-zaliczki nie naliczę i nie pobiorę.Ale co z KUP,co z ulgą 46.33,co w sytuacji kiedy pracownik przekroczy 26 r.z.np.3 sierpnia a wypłatę ma 10 września? Moj program nie policzy mi części miesiąca bez podatku a część z podatkiem.Co z wypłaconym w trakcie miesiąca zasiłkiem skoro jego zwolnienie z podatku wg ustawy nie obowiązuje?POMOCY!

#19 Guest_Jan Niezbędny

Guest_Jan Niezbędny
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2019 - 10:43

Nie stosujesz ulgi 46.33,nie stosujesz KUP,nie liczysz składki zdrowotnej.A wynagrodzenie w miesiącu w ktorym pracownik ukończy 26 lat będziesz liczyć ręcznie,tak aby część miesiąca byla z podatkiem a druga część bez.

#20 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13433 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 lipiec 2019 - 21:35

"nie liczysz składki zdrowotnej" - a dlaczego ? Wg mnie składki zdrowotne będą pobierane.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych