Skocz do zawartości

umorzenie egzekucji z wynagrodzenia

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 08:59

Cześć wszystkim

Pracuję w Państwowej firmie i mam problem, na który nie znalazłem do tej pory podstawy prawnej.

Pracownik miał egzekucje z wynagrodzenia za pracę (alimenty) w dniu 10 czerwca wpłynęło zawiadomienie o umorzeniu egzekucji.

12.06 - Pracownik wystąpił o wydanie zaświadczenia o dochodach na druku bankowym o kredyt mieszkaniowy.

Co mam wpisać w rubryce średnio miesięczne wynagrodzenie JEST/NIE JEST obciążone tytułami egzekucyjnymi.

HELP

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 09:13

Nie jest, bo egzekucja została umorzona. Pytanie jest o obecny stan faktyczny, a nie o to czy było wcześniej.

#3 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 14:13

Nie jest, bo egzekucja została umorzona. Pytanie jest o obecny stan faktyczny, a nie o to czy było wcześniej.

ok ale na jaki przepis się powołać, przełożony wymaga

#4 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 14:13

#5 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 14:28

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 czerwiec 2019 - 20:02

A do czego tu chcesz przepis ? Czego twój przełożony wymaga ?

#7 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2019 - 06:06

żebym wskazał mu paragraf w którym jest napisane że po umorzeniu egzekucji wynagrodzenie jest wolne od obciążeń w trybie natychmiastowym lub że średniomiesięczne wynagrodzenie z ostatnich trzech miesięcy, podczas których pobierane były alimenty w dniu wydania zaświadczenia nie jest obciążone - bo ja to rozumię że BYŁO obciążone, a druk bankowy pyta jasno "czy JEST czy NIE JEST"

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 czerwiec 2019 - 06:40

Pozostaje współczuć przełożonego - wg niego, mimo że macie postanowienie o umorzeniu nadal możecie dokonywać potrącenia z wynagrodzenia? 

Nie mam pojęcia jak takiemu tłukowi wytłumaczyć coś, co jest oczywiste, z drugiej strony, patrząc na charakter podmiotu, w którym pracujesz nie dziwi nic, szczególnie imbecyl na stanowisku.

#9 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2019 - 15:02

Szef twierdzi że jeżeli nie ma paragrafu to bezpieczniej będzie wpisać obciążony, a pracownik twierdzi że pójdzie z tym do sądu,

i stoję rozkrokiem

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 lipiec 2019 - 23:12

"i stoję rozkrokiem"

i to jest najlepsze :)

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2019 - 07:03

Szef twierdzi że jeżeli nie ma paragrafu to bezpieczniej będzie wpisać obciążony, a pracownik twierdzi że pójdzie z tym do sądu,

i stoję rozkrokiem

No imbecyl - przecież to zaświadczenie będzie niezgodne z prawdą. Przydałaby mu się sprawa sądowa z pracownikiem i odszkodowanie za utracone przez niego korzyści.

#12 Guest_Darek

Guest_Darek
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2019 - 07:20

No dobrze ale średniomiesięczne wynagrodzenie za ostatnie trzy miesiące z definicji to średnia z poprzedniego okresu który miał obciążenie, więc stwierdzenie czy jest czy nie jest obciążone też jest dwuznaczne. Czy ustawa o komornikach określa że w dniu umorzenia egzekucji wynagrodzenie jest wolne, czy może nasze akty prawne mówią coś na ten temat, bo nie mogę się doszukać. A sąd nie ocenia co by było gdyby tylko bierze paragraf, ja go nie mogę znaleźć.

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2019 - 08:38

Czy ustawa o komornikach określa że w dniu umorzenia egzekucji wynagrodzenie jest wolne, czy może nasze akty prawne mówią coś na ten temat, bo nie mogę się doszukać.

Chyba nikt nie wpadł na to, że ktoś mógłby mieć wątpliwości, czy po decyzji o umorzeniu wynagrodzenie jeszcze jest obciążone. To jak zastanawianie się, czy po zamknięciu oczu one są jeszcze otwarte.

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 02 lipiec 2019 - 22:01

bardzo dobry komentarz :)

#15 Guest_darek

Guest_darek
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2019 - 07:26

Czy jest przepis mówiący o obowiązku trzymania przez pracodawcę kopii wydawanych zaświadczeń, jeżeli takie są wykonywane za podpisem pracownika podczas odbioru to jaki jest okres przechowywania lub procedury niszczenia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych