Skocz do zawartości

Wypadek w pracy a ZUS

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 10:47

Witam.

Pod koniec marca uległem wypadkowi w pracy (skręcenie kostki). Zwolnienie lekarski, protokoły z wypadku - wszystkie dokumenty są. Zasiłek wypłacony w 100 %. Po zakończeniu zwolnienia lekarz wypełnił druk OL - 9. Pracodawca złożył dokumenty do ZUS. Dostałem wezwanie do lekarza orzecznika. Wystawił orzeczenie na 2 % uszczerbku na zdrowiu. Za dwa dni dostałem pismo z ZUS, że orzeczenie zostało poddane wadliwości i będę wezwany na komisję lekarską. Teraz moje pytanie: Czy komisja lekarska może wydać decyzję o braku uszczerbku na zdrowiu? Jadę za tydzień na komisję i nie wiem czego się spodziewać. Nie liczę,że wydadzą decyzję o większym uszczerbku ale zastanawiam, się czy i tamtej decyzji nie podtrzymają. Jak jest ze zwrotem kosztów? Będę jechał swoim samochodem. Mam przedstawić im fakturę za paliwo czy rozliczą mnie za km?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 10:56

Mogą wszystko - wydać bardziej korzystną decyzję/podtrzymać/obniżyć/orzec o braku. Koszty zwracają do najtańszego środka transportu - opisane jest to w wezwaniu.

#3 AlicjaM

AlicjaM

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 98 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:49

Po to jest zwołana, by zweryfikować orzeczenie. Jeżeli uznają je za niesłuszne, to mogą oczywiście je unieważnić

Czysty Zysk - blog o sprzątaniu, organizacji domu i eko poradach.

#4 Guest_Karol

Guest_Karol
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2019 - 14:23

Komisja lekarska otrzymała decyzję odmowną. Napisałem odwołanie. Czy ZUS Od razu kieruje sprawę do sądu czy moze ponownie rozpatrzy sprawę. Ile czeka się w sądzie na wyznaczenie terminu?

#5 agenteucopl

agenteucopl

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 23 sierpień 2019 - 13:28

Niezależnie od wyników komisji lekarskiej, polecam wszcząć postępowanie odszkodowawcze w firmie EuCO. Agent może przyjechać na spotkanie do domu. Można się umówić z nim gdziekolwiek-również są agencje posiadające biura. Formalności trwają około 2 godzin. Potem już trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na wiadomość o przyznanym odszkodowaniu. Nie zapominajmy, że odszkodowanie z ZUS-u jest tylko częścią należnych nam pieniędzy za uraz. Nie tylko w pracy, ale wypadki w miejscach publicznych, komunikacyjnych-jako pasażer sprawcy, poszkodowani w wypadkach których sprawcami są małoletni, wypadki w rolnictwie, itp.itd.

Pozdrawiam serdecznie.

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2019 - 13:52

Komisja lekarska otrzymała decyzję odmowną. Napisałem odwołanie. Czy ZUS Od razu kieruje sprawę do sądu czy moze ponownie rozpatrzy sprawę. Ile czeka się w sądzie na wyznaczenie terminu?

ZUS raczej sam z siebie zdania nie zmieni i odwołanie trafi do sądu. Oczekiwanie na termin rozprawy to minimum kilka miesięcy.

#7 Kowalczuk

Kowalczuk

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 59 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 26 sierpień 2019 - 08:33

ZUS raczej sam z siebie zdania nie zmieni i odwołanie trafi do sądu. Oczekiwanie na termin rozprawy to minimum kilka miesięcy.

To dość duże uogólnienie. Na temat odszkodowań czytałem bodajże na blogu https://karolinafurtak.pl/. Bywa różnie. Jeżeli chodzi o ZUS to tu nie pozostaje nic innego jak zebrać dokumenty i stawiać się tam, gdzie trzeba. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych