Skocz do zawartości

Dopuszczalna ilość nadgodzin

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 09:59

Dzień dobry.

Mam pytanie o maksymalny wymiar nadgodzin. 

Wiem, że maksymalnie w ciągu roku może ich być 150 chyba, że pracodawca ustalił więcej to wtedy może ich 8 tygodniowo czyli 416 rocznie.

I teraz tak, w jaki sposób pracodawca ma powiadomić pracownika o tym, że jednak limit jest zwiększony? Czy pracownik może się nie zgodzić?

Jeśli limit wynosi 416 godzin rocznie, czyli 8 tygodniowo to oznacza, że jeśli np do połowy roku pracownik nie miał nadgodzin to można mu zafundować 16 godzin tygodniowo nadgodzin czy ciągle obowiązuje limit 8 tygodniowo?

#2 Guest_Dorka

Guest_Dorka
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 10:58

Według prawa ilość nadgodzin w ciągu roku nie może przekroczyć 150 godzin. Średnio wychodzi to 8 godzin w tygodniu, a na dobę 5 godzin. Dopuszcza się jednak w regulaminie pracy, w układzie zbiorowym pracy lub w umowie o pracę ustalić inną liczbę nadgodzin w danym roku kalendarzowym. W związku z tym limit nadgodzin może być zwiększany lub obniżony. Maksymalna liczba godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym nie może przekroczyć liczby 416 dla pracownika, który jest zatrudniony na pełnym etacie.

Ustalając większą liczbę godzin nadliczbowych niż 150 pracodawca powinien uwzględnić to, że pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni. Maksymalny limit może zatem zostać wskazany w wysokości 384 godzin (od 52 tygodni w roku odejmuje się 4 tygodnie urlopu, co daje 48 tygodni, które należy pomnożyć przez dopuszczalną maksymalną liczbę godzin nadliczbowych przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym, czyli 8). Natomiast u pracowników korzystających z 26-dniowego urlopu wypoczynkowego maksymalny limit wynosi 376 godzin (od 52 tygodni odejmujemy 5 tygodni urlopu, co daje 47 tygodni, które mnoży się przez 8 godzin nadliczbowych).

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:03

Art. 151 par. 4 kp. i broń cię panie boże wpisywać to w umowę o pracę (takie rzeczy robią imbecyle, którzy nie mają pojęcia o prawie pracy).

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:08

Maksymalna liczba godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym nie może przekroczyć liczby 416 dla pracownika, który jest zatrudniony na pełnym etacie.

CTRL-c, ctrl+v to umiejętność (to akurat i małpy potrafią), i nie świadczy o wiedzy, na przyszłość nie podkreślaj czegoś, czego najwyraźniej nie rozumiesz.

#5 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:17

Ok, też znalazłem zapis w kodeksie ale teraz jak mam go zinterpretować?

#6 Guest_Dorka

Guest_Dorka
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:21

CTRL-c, ctrl+v to umiejętność (to akurat i małpy potrafią), i nie świadczy o wiedzy, na przyszłość nie podkreślaj czegoś, czego najwyraźniej nie rozumiesz.

czekałam na taką odpowiedź.

Nie wiem po co udziela się Pan/Pani na forum, jeżeli tylko krytykuje forumowiczów ale nie pomaga, bądź nie potrafi pomóc.

Nie każdy ma "tak wszechstronną wiedzę" i tyle czasu i dlatego zadaje pytanie ma forum, które między innymi po to jest..

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 11:52

Ok, też znalazłem zapis w kodeksie ale teraz jak mam go zinterpretować?

A która sytuacja cię dotyczy? Macie regulamin?

Jeżeli tak, za porozumieniem z "reprezentacją" załogi wprowadzacie zapis.

Jeżeli nie, to w tym przypadku warto go wprowadzić - daje wam to większe możliwości niż aneksowanie pracownikom umowy o pracę, bo wprowadzenie regulaminu to czynność jednostronna pracodawcy, zmiana umowy wymaga albo wypowiedzenie warunków umowy albo aneksowania za porozumieniem stron.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 12:04

czekałam na taką odpowiedź.

Nie wiem po co udziela się Pan/Pani na forum, jeżeli tylko krytykuje forumowiczów ale nie pomaga, bądź nie potrafi pomóc.

Nie każdy ma "tak wszechstronną wiedzę" i tyle czasu i dlatego zadaje pytanie ma forum, które między innymi po to jest..

Najwyraźniej czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, bo jedyna krytyka dotyczyła w tym przypadku ciebie i  bezrefleksyjnego kopiowania cudzych wypowiedzi (o wcześniej wypisywanych przez ciebie głupotach na tym forum nie wspomnę),  co może bardziej zaszkodzić niż pomóc pytającemu.

#9 Guest_marta

Guest_marta
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 13:33

Dość już tych niegrzecznych odpowiedzi!

#10 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 26 czerwiec 2019 - 16:24

A która sytuacja cię dotyczy? Macie regulamin?
Jeżeli tak, za porozumieniem z "reprezentacją" załogi wprowadzacie zapis.
Jeżeli nie, to w tym przypadku warto go wprowadzić - daje wam to większe możliwości niż aneksowanie pracownikom umowy o pracę, bo wprowadzenie regulaminu to czynność jednostronna pracodawcy, zmiana umowy wymaga albo wypowiedzenie warunków umowy albo aneksowania za porozumieniem stron.

Jestem pracownikiem i po prostu chce wiedzieć na co mogę się powołać gdy pracodawca wymaga ode mnie 65h tygodniowo.

#11 coli

coli

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 591 postów

Napisano 26 czerwiec 2019 - 21:16

Nadgodziny nie mogą być codziennością !!!

Za prace w sobotę musi oddać inny dzień wolny - termin  wolnego pracodawca ustala z Tobą 

#12 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 06:06

Nadgodziny nie mogą być codziennością !!!

Za prace w sobotę musi oddać inny dzień wolny - termin  wolnego pracodawca ustala z Tobą 

To wiem, ale pytanie jaki właśnie jest limit? 8 tygodniowo? 

I w jaki sposób pracodawca ma przekazać info o tym, że limitem nie jest 150 rocznie a 376 (przysługuje mi 26 dni urlopu).

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 06:35

Jeśli limit wynosi 416 godzin rocznie, czyli 8 tygodniowo to oznacza, że jeśli np do połowy roku pracownik nie miał nadgodzin to można mu zafundować 16 godzin tygodniowo nadgodzin czy ciągle obowiązuje limit 8 tygodniowo?

Można 16 tygodniowo, bo rozlicza się to przeciętnie w okresie rozliczeniowym.

Jeżeli obowiązuje cię miesięczny okres rozliczeniowy, to może np. przez pierwszy tydzień co dziennie zlecać 5 , ale do wykorzystania na resztę miesiąca zostaje mu tylko 7.

Jestem pracownikiem i po prostu chce wiedzieć na co mogę się powołać gdy pracodawca wymaga ode mnie 65h tygodniowo.

Teoretycznie może - jak wyżej co dziennie 5, w ramach obowiązującego maksymalnego limitu i zachowując przeciętnie 48 godzin/tydzień.

To wiem, ale pytanie jaki właśnie jest limit? 8 tygodniowo? 

I w jaki sposób pracodawca ma przekazać info o tym, że limitem nie jest 150 rocznie a 376 (przysługuje mi 26 dni urlopu).

Powiadamia cię w sposób przyjęty u danego pracodawcy - jeżeli obowiązuje regulamin lub układ zbiorowy, to w zapis musi być w tych dokumentach, jak nie ma to w umowie o pracę.

#14 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 09:14

Można 16 tygodniowo, bo rozlicza się to przeciętnie w okresie rozliczeniowym.

Jeżeli obowiązuje cię miesięczny okres rozliczeniowy, to może np. przez pierwszy tydzień co dziennie zlecać 5 , ale do wykorzystania na resztę miesiąca zostaje mu tylko 7.

Teoretycznie może - jak wyżej co dziennie 5, w ramach obowiązującego maksymalnego limitu i zachowując przeciętnie 48 godzin/tydzień.

Powiadamia cię w sposób przyjęty u danego pracodawcy - jeżeli obowiązuje regulamin lub układ zbiorowy, to w zapis musi być w tych dokumentach, jak nie ma to w umowie o pracę.

Ok, czyli podsumowując, dopóki nie zostanie ustalone w sposób jawny a nie widzi mi się pracodawcy inny limit nadgodzin niż 150 to jest 150.

Do tego limit zależy od okresu rozliczeniowego, jeśli miesięczny to limitem jest 32 nadgodziny w okresie rozliczeniowym.

Jeszcze tylko uściślę jedną rzecz, okres rozliczeniowy jest powiązany z tym co ile otrzymuję pensję czy też powinien być taki zapis w umowie o pracę?

Swoją drogą bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 czerwiec 2019 - 09:43

Okres rozliczeniowy powinien być wskazany w regulaminie/układzie zbiorowym lub obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do stosowania regulaminu, bywa że pracodawcy wpisują to do informacji o warunkach zatrudnienia, która jest wręczana przy zawarciu umowy o pracę.

Wynagrodzenia, niezależnie od okresu rozliczeniowego, wypłacać pracodawca musi co najmniej raz w miesiącu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy