Skocz do zawartości


PPK zwolnienie w przypadku posiadania PPE

ppe ppk

wróć do serwisu Kadry Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2019 - 10:21

Witam

W firmie prowadzone jest PPE, gdzie do programu przystąpiło 80% załogi, składka jest odprowadzania na poziome 5% co zgodnie z ustawą zwalnia pracodawcę z tworzenia PPK.

Poza warunkiem wysokości składki oraz % osób, które przystąpiły do PPE nie znalazłam innych warunków jakie należy spełnić, aby móc zrezygnować z PPK.

Zgodnie z naszymi zasadami do PPE może przystąpić pracownik (tylko pracownik), który przepracuje w firmie rok.

Proszę o informacje co w przypadku zatrudnienia nowej osoby, która posiada już PPK u wcześniejszego pracodawcy?

Zasady mówią że po 3 miesiącach osoba przystępuje do PPK, u nas do PPE może przystąpić po roku - czy w okresie "przejściowym" pracownik będzie w zawieszeniu?

Mógłby już mieć odprowadzanie składki do PPK, ale nie będzie miał, bo pracodawca nie tworzył PPK, a do PPE nie może jeszcze przystąpić. 

Czy nowy pracownik będzie mógł "wymusić" na pracodawcy utworzenie PPK? 

Czy może jest konieczna zmiana zasad przystąpienia do PPE, gdzie pracownicy powinni mieć możliwość przystąpienia do PPE już po 3 miesiącach od zatrudnienia.

Teraz rozumiem zasady tak, że zatrudniamy nowego pracownika, pracuje 3 miesiące i hipotetycznie po tym czasie składa pracodawcy wniosek o przetransferowanie środków z PPK byłego pracodawcy do nowego PPK, nowy pracodawca odrzuca wniosek, ponieważ nie prowadzi PPK, ale umożliwia pracownikowi przystąpienie po roku do PPE - pracownik nie może domagać się od pracodawcy utworzenia PPK korzystając z argumentu, że jest "stratny" przez 7 miesięcy, ponieważ żadne składki nie są odprowadzanie.

Czy się mylę?

Z góry dziękuję za informacje

Pozdrawiam

Ania

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ppe, ppk

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy