Skocz do zawartości

Faktura z Czech, jak rozliczyć

WNT EU czechy VAT

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_esen

Guest_esen
  • Goście

Napisano 09 czerwiec 2019 - 16:47

Witam

Parę dni temu zamówiłem towar z którego sprzedawca ma siedzibę w Czechach - transport z Polski. Firma zarejestrowana jest w PL jako płatnik VAT.
Osobiście nie posiadam NIPu UE, stąd też faktura została wystawiona na moje standardowe krajowe dane z 23% VAT.
Teraz zastanawiam się jak zaksięgować tą fakturę, standardowo jak krajową i odliczyć 23% VAT z faktury czy ująć ją jako WNT - podatku chyba nie muszę naliczać bo już jest naliczony ?

Z góry będę wdzięczny za pomoc, wszelkie informacje które znalazłem są mało jasne, a na pomoc US czasem ciężko liczyć.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13256 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 czerwiec 2019 - 18:05

Tu nie masz WNT, bo towar przywieziono z Polski i na fakturze zakupu jest podatek VAT z polską stawką 23%. 

#3 Guest_esen

Guest_esen
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2019 - 08:39

Ok, dziękuję. Czyli rozumiem, że księguję tą fakturę jak standardową, polską FV tak ?
Nie mam obowiązku uwzględniania jej w innych, "niestandardowych" rubrykach itp. ?

#4 Delfa32

Delfa32

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 czerwiec 2019 - 13:18

Witam, dokładnie tak. Jeśli zakupujesz towar od kontrahenta z UE ale dostawa następuje np. z magazynu w Polsce, a do tego, jak piszesz kontrahent zarejestrowany jest dla celów VAT w Polsce. To traktujesz go jak zwykłego dostawcę krajowego.

#5 Guest_esen

Guest_esen
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2019 - 14:04

Skontaktowałem się ze sprzedawcą i okazało się, że wprowadzili mnie w błąd. Nie posiadają magaznu w PL i paczka wyszła z Czech. 
W tym wypadku jest to WNT ? Czyli wynika  z tego, że muszę ponownie naliczyć VAT i go odprowadzić (pomimo tego, że sprzedawca jest płatnikiem VAT w PL)?

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13256 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 czerwiec 2019 - 22:08

Ale wiem, że paczka wyszła z Czech do Polski skąd pobrał ją kurier. Czyli jakiś magazyn czy biuro muszą tu mieć. Gdyby nie mieli, to dlaczego naliczyli podatek VAT z naszą stawką 23% ? 

#7 Guest_esen

Guest_esen
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2019 - 23:03

Tłumaczą się tym, że jako firma czeska, są zarejestrowani do celów VAT w PL (sprawdzałem), stąd też naliczyli 23% (ponieważ nie posiadam nipu ue). 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: WNT, EU, czechy, VAT

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy