Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Moja Firma

Admin Moja Firma

  Zaawansowany użytkownik

 • Administratorzy forów
 • 102824 postów

Napisano 20 maj 2019 - 16:30

Kupno i montaż klimatyzatora nie są jedynymi wydatkami związanymi z utrzymaniem porządnej temperatury pomieszczenia. Sporym kosztem, choć rozłożonym w czasie, jest użytkowanie urządzenia. Dlatego też podczas zakupu klimatyzatora, należy wziąć pod uwagę ilość energii jaką będzie pobierał, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Warto szczegółowo zapoznać się z kartami katalogowymi tych urządzeń i porównać je pod kątem ich sprawności cieplnej „COP” oraz energetycznej „EER”.

Powrót do artykułu: Co to jest COP oraz EER, czyli jak świadomie dobrać klimatyzator?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 20 maj 2019 - 16:30

Klimatyzator o współczynniku COP = 4 , pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii cieplnej?- perpetum mobile?

#3 wrachtan

wrachtan

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 10 postów

Napisano 13 lipiec 2019 - 21:42

Klimatyzator o współczynniku COP = 4 , pobierając 1 kW energii elektrycznej wytworzy 4 kW energii cieplnej?- perpetum mobile?

Klimatyzator w trybie grzania jest tzw. pompą ciepła, gdzie nazwa ta wynika z "pompowania ciepła" z otoczenia do ogrzewanego pomieszczenia. Czyli brakujące 3 kW pobiera z otoczenia (powietrza na zewnątrz budynku lub z gruntu w zależności od rozwiązania).

 

Jeżeli chodzi o artykuł, to w zasadzie nie zawiera prawdziwych informacji.

 

Przy wyborze klimatyzatora należy kierować się bardziej współczynnikami sezonowej efektywności (z literką "S") a nie znamionowymi współczynnikami efektywności (SCOP i SEER (lub ESEER) zamiast COP i EER). Wynika to z tego, że znamionowe wskaźniki COP i EER określają pracę w projektowych warunkach temperaturowych. Natomiast wskaźniki SCOP i SEER określają jak urządzenie zachowuje się w warunkach pracy w okresach, kiedy powietrze na zewnątrz nie ma skrajnych temperatur (czyli przez większość czasu). Zachowanie to zależy od wyposażenia technicznego (np. sprężarka o zmiennej prędkości obrotowej).

 

 • SCOP - dotyczy trybu ogrzewania i określa stosunek ilości uzyskanego ciepła grzewczego do zużycia energii elektrycznej [kWh/kWh] w okresie roku;
 • SEER - dotyczy trybu chłodzenia określa stosunek ilości odprowadzonego z pomieszczenia ciepła do zużycia energii elektrycznej [kWh/kWh] w okresie roku;

 

Im większe wartości tym lepiej.

 

Ze względów zdrowotnych mogę dodać, że:

 • Decydując się na zakup klimatyzatora powinno się uwzględniać potrzeby regularnej konserwacji - wymiany filtrów, oczyszczania i odgrzybiania.
 • Najlepiej jest przed wyłączeniem klimatyzatora w trybie chłodzenia spowodować osuszenie chłodnicy powietrza (tzw. parownika).
 • Powinno się także podczas normalnej pracy umiejętnie regulować temperaturę nawiewu, w szczególności unikać skrajnych nastaw temperatury.


#4 Guest_Olek

Guest_Olek
 • Goście

Napisano 08 październik 2019 - 08:56

Mam Gree u-crown (nowy, COP=3,72) ale nigdy nie udało mi się wyjść powyżej 2,0. Cwaniaki podają COP dla kompresora, a dochodzi jeszcze sterowanie, wiatrak w jednostce zewn, grzałka skroplin, jednostka wewnętrzna itp. Klimatyzator o mocy maksymalnej przy grzaniu =5,3 kW (miejmy nadzieję że tyle jest, bo tego nie zmierzymy) pobiera 2,7 kW. COP to ściema producentów dawajcie się nabierać !

#5 wrachtan

wrachtan

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 10 postów

Napisano 08 październik 2019 - 10:02

Czyli chyba model GWH18UC.

https://gree.pl/wp-c...owa-u-crown.pdf

 

Moim zdaniem to mało prawdopodobne, żeby COP wyniósł 2 w normalnych warunkach temperaturowych i w stanie nieawaryjnym. Mogłoby tak być w stanie skrajnych temperatur zewnętrznych (duże mrozy), ale nie średnio w ciągu roku.

 

Może jest kwestia pomiaru mocy elektrycznej (czy sam pomiar prądu [A]), a może też kwestia pracy przy wydajności maksymalnej (najwyższy bieg), bo przy tej wydajności jednostka ma moc nominalną 7,3 kW, a nie 5,3 kW.

 

Szacunkowo moc grzewczą można określić mierząc prędkość powietrza opuszczającego jednostkę wewnętrzną [m/s] oraz temperaturę powietrza pobieranego i opuszczającego nią - z zastosowaniem odpowiednich przeliczeń.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych