Skocz do zawartości

Zasiłek Chorobowy - Problem, UoP + UZ

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 18 maj 2019 - 12:10

Witam, piszę tutaj... gdyż potrzebuję pomocy, sam ZUS za dużo mi nie pomógł, ale do sedna

Od 1.03 jestem na L4 u pracodawcy X(Na tego pracodawcę zostało wystawione L4), UoP trwał od 06.12 do 05.03, u pracodawcy Y miałem UZ w okresie 10.12 do 09.03. Pracowałem tylko od 10 grudnia do 6 stycznia, jednakże w porozumieniu z kierownikiem umowa nie została zerwana gdybym chciał dorobić to droga wolna. Ostatecznie z niej nie skorzystałem i umowa wygasła.

Okazało się, że moja firma X nie wystawiła w terminie dokumentu Z-3 dla ZUS-u. Korzystając z ZLA popełniłem błąd i nie wypełniłem od razu po ustaniu zatrudnienia wniosku o zasiłek chorobowy tylko dopiero w kwietniu jak się okazało, że wniosek trzeba złożyć - Myślałem, że w dobie ZLA nie trzeba, no mój błąd biorę na klatę, ale to nie jest sedno problemu. Wniosek o zasiłek złożyłem 09.04, ostatecznie musiałem interweniować osobiście i dokument Z-3 pojawił się 24.04. Dostałem zapewnienie, że decyzja zostanie podjęta do 10.05 i tak też się stało. Ku mojemu zdziwieniu, decyzja była odmowna.....

Poszedłem do ZUS sprawdzić dlaczego, okazało się iż ZUS widzi problem z moja UZ z firmą Y, gdyż mogłem opłacać składki dobrowolnie i to ta firma powinna przejąć pałeczkę w okresie 06-09.03.
I tutaj wracamy do początku, ja dla tego pracodawcy w tym czasie nie świadczyłem pracy. Przez cały okres trwania 09.04-10.05 nie zostałem poinformowany ze strony ZUS bym zajął się jakoś tym tematem dopiero po decyzji odmownej.
Pani mnie poinstruowała, żebym poszedł do firmy o oświadczenie iż w okresie trwania umowy od dnia x do y nie świadczyłem pracy(takie osw dostałem) lub najlepiej by mnie firma wyrejestrowała z datą wsteczną.
Obecnie dostałem od firmy oświadczenie i czekam na przyjście pocztą odmowy, wtedy napiszę odwołanie(Tak zostałem poinstruowany)

**Uwaga** Skontaktowałem się z firmą Y o wyrejestrowanie z ubezpieczenia z datą wsteczną, jednakże firma odmówiła wyrejestrowania jako iż brak podstaw do tego

Co w takiej sytuacji począć?

Pozdrawiam

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13215 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 maj 2019 - 16:48

"**Uwaga** Skontaktowałem się z firmą Y o wyrejestrowanie z ubezpieczenia z datą wsteczną, jednakże firma odmówiła wyrejestrowania jako iż brak podstaw do tego"

Skoro umowa zlecenia była zawarta do 09.03 to zleceniodawca miał obowiązek wyrejestrowania ciebie z ubezpieczenia.  

Nie napisałeś do kiedy trwała choroba, tylko że od 1 marca. Czy w okresie od 6 do 9 marca miałeś ZLA ? 

#3 Guest_Krzysztof

Guest_Krzysztof
  • Goście

Napisano 18 maj 2019 - 17:03

"**Uwaga** Skontaktowałem się z firmą Y o wyrejestrowanie z ubezpieczenia z datą wsteczną, jednakże firma odmówiła wyrejestrowania jako iż brak podstaw do tego"

Skoro umowa zlecenia była zawarta do 09.03 to zleceniodawca miał obowiązek wyrejestrowania ciebie z ubezpieczenia.  

Nie napisałeś do kiedy trwała choroba, tylko że od 1 marca. Czy w okresie od 6 do 9 marca miałeś ZLA ? 

Choroba trwa do czasu obecnego.

Tak w okresie 6-9 było wystawione ZLA, ale tylko na pracodawce X

#4 Polopiryn

Polopiryn

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 maj 2019 - 17:30

Inaczej napiszę

Zwolnienie zostało wystawione od 1.03 do 15.03(Obecnie cały czas jestem na L4 i walczę o zasiłek za ten okres). Nie wiem czy tutaj popełniłem błąd, ale zostało wystawione tylko na firmę X. Firma Y owszem wyrejestrowała mnie z ubezpieczenia, ale z datą 09.03. A ZUS-owi chodzi o okres 6-9.03 iż w tym czasie pomimo braku świadczenia pracy, mogłem płacić składki dobrowolnie.

Cytując z odwołania: (ZUS Odrzucił zasiłek za okres od 1.03 do 10.05)

Po ustaniu zatrudnienia w firmie X 05.03.2019 kontynuował pan wcześniej podjęta umowę zlecenie w firmie Y od 10.12 do 09.03 co stanowi tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym za ww okres. W związku z powyższym nie ma Pan prawa do zasiłku chorobowego za wymieniony wyżej okres.

Czy to rozumieć, że za resztę zwolnienia przysługuje mi zasiłek, czy nie przysługuje mi nic? Niestety Panie w ZUS-ie za bardzo pomocne nie były w tym aspekcie. I tłumaczyły iż najlepiej by było jak by firma Y mnie wyrejestrowała z datą wsteczną. Czego nie udało się dokonać

#5 Bożydar

Bożydar

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 maj 2019 - 08:17

Dzień dobry, mam pytanie a mianowicie pracownik przebywał na zwolnieiu lekarskim 6 dni od 14.02-19.02. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Między tym okresem 14.02 a 19.02 wypadł weekend. Liczymy jako 4 dni czy 6 ? 

#6 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3568 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 22 maj 2019 - 09:10

Chorobowe wypłaca się za każdy dzień zwolnienia lekarskiego,6

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 22 maj 2019 - 09:44

Dzień dobry, mam pytanie a mianowicie pracownik przebywał na zwolnieiu lekarskim 6 dni od 14.02-19.02. Pracujemy od poniedziałku do piątku. Między tym okresem 14.02 a 19.02 wypadł weekend. Liczymy jako 4 dni czy 6 ?

Jak można być takim ignorantem???
Przepisy dziunia niech czyta, tępa dzida👿

#8 Bożydar

Bożydar

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 23 maj 2019 - 07:17

Mam na tyle kultury , że nie bedę Cię obrazac publicznie. Takie osoby jak Ty nie powinny WOGOLE sie udzielać  :) Zmień tekst bo tylko umiesz napisac " tępa dzida " 

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 maj 2019 - 07:50

A nie masz na tyle ambicji, aby poczytać przepisy?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych