Skocz do zawartości


Wypowiedzenie w okresie ochronnym


wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 06 maj 2019 - 08:16

Dzień dobry, mam do Państwa pytanie. Mój szef chce wypuścić kadry firmie outsourcingowej, będzie się to wiązało ze zwolnieniem naszej kadrowej, która jest w okresie ochronnym (59 lat). Czy możemy wypowiedzieć jej umowę? Nie będzie już u nas kadr i nie będzie dla niej miejsca. Nie wiem co mam  zrobić... Proszę o pomoc.



#2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 06 maj 2019 - 09:42

 

Czy możemy wypowiedzieć jej umowę?

Nie , tylko w razie likwidacji lub upadłości firmy mozna wypowiedzieć umwe 



#3 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2019 - 15:08

Dzień dobry , mam pytanie dostałam dzisiaj 26.07.2019 wypowiedzenie umowy o pracę . Zatrudnienie od 01.03.2016r. , na czas nieokreslony ,  wypowiedznie z zachowaniem 3 miesięcznym  , który upłynie 31.10.2019r. podstawa prawna Art.32 paragraf  1.3 w związku art.36 paragraf 1.3 Kp. Przyczyną wypowiedzenia jest zmiana organizacji zatrudnienia i nowy podział zadan w firmie. W dniu 31.10.2019 roku będę miała 56 lat 1 16 dni, czy w zwiazku z nowa ustawą z 2017 roku ( emerytura dla kobiet 60 lat) obejmnie ochrona przedemerytalana ? Bardzo proszę o pomoc. 



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18756 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 26 lipiec 2019 - 15:16

Nie, ponieważ w chwili wypowiedzenia nie masz ochrony.

#5 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2019 - 17:47

Bardzo dziekuje za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie w sprawie podanej postawy prawnej tj.podstawa prawna Art.32 paragraf  1.3 w związku art.36 paragraf 1.3 Kp. Przyczyną wypowiedzenia jest zmiana organizacji zatrudnienia i nowy podział zadan w firmie. Czy to jest prwidłowo podana podstawa prawna? Dodatkowo informacja o odwołaniu sie do Sądu  pracy jest  podana -   w  terminie 7 dni od daty doreczenia niniejszego pisma , czy nie jest to  prawidłowo?  Bardzo prosze o pomoc.  



#6 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 26 lipiec 2019 - 20:02

 

Zatrudnienie od 01.03.2016r. , na czas nieokreslony

Czy są jeszcze inni pracownicy na takim samym stanowisku jak Twoje ? 

Błedne okreslenie terminu odwołania do sadu pracy  uzasadnia tylko przywrócenie terminu



#7 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2019 - 18:05

 Firma w której pracuje jest to mała firma , zatrudnionych razem ze mna jest 6 osób i prezes.  Ja zajmuje sie  kadrami  i bhp.  Żona prezesa zatrudniona  jest na stanowisku dyrektora  oraz gł.specjalisty do bhp . Pozostałe osoby osoby zajmuja sie płacami, ksiegowością i administracją. A co z podstawa prawną  art.32 paragraf 1.3  kp  (artykuł ten ma tylko 2 paragrafy)  ?  Powinien byc wskazany art. 30 paragraf 1.2. .   w związku z art.36 paragraf 1.3 (  określa  on 3- miesieczny okres wypowiedzenia). Pismo o rozwiazaniu umowy o prace przygotował ktos z pracowników i dlatego takie sa nieścisłości . Prosze o pomoc 



#8 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 600 postów

Napisano 27 lipiec 2019 - 19:42

 

A co z podstawa prawną  art.32 paragraf 1.3  kp

W świadectwie będzie podana podstawa prawna wypowiedzenia art 30 § 1.pkt 2



#9 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2019 - 18:54

Bardzo dziekuję za odpowiedź.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych