Skocz do zawartości

Zdjęcie

darowizna przed działem spadku

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 marika2

marika2

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 05 maj 2019 - 18:57

Bardzo proszę o pomoc.

Mój ojciec miał 3 dzieci, syna z pierwszego małżeństwa i 2 córki z moją matką/ nie byli małżeństwem
W latach 70-tych wraz z kilkoma znajomymi od gospodarza kupili kawałek ziemi
podzielili na działki po ok. 10000m2 i pobudowali drewniane domki letniskowe.
Nikt wtedy nie zadbał o założenie na każdą z działek księgi wieczystej, widniały w księdze ogólne

j dawnego właściciela.
Po śmierci ojca złożyłam w sądzie odpowiednie dokumenty i sąd,

za zgodą wszystkich spadkobierców/ czyli 3-ga obecnych na sprawie dzieci podzielił spadek,

czyli działkę z domkiem  po 1/3 .
Podaliśmy wtedy nr. księgi wieczystej ogólnej, dawnej.
Ponieważ ostatnie kilka lat, tylko najstarszy brat korzystał z działki, bo miał małe dziecko,
a my z matką opiekowałyśmy  się starym i chorym ojcem i nie miałyśmy czasu na wyjazdy.
Klucz do działki był tylko jeden i po śmierci ojca miał go tylko najstarszy brat.
Po śmierci ojca i po sprawie spadkowej, chciałyśmy  ustalić z bratem kto i kiedy może
korzystać z działki, ale brat nie chciał dać nam klucza twierdząc że to jego "ojcowizna"?
Działka stała i stoi pusta i niszczeje, tylko patrzeć jak zawali się dach.
Chciałyśmy z siostrą uregulować sprawę i złożyłyśmy odpowiednie dokumenty do Ksiąg Wieczystych

i wniosek o wpis do Wydziału Geodezji prosząc o wpisanie nas tam jako współwłaścicielek działki.
Wtedy okazało się że w 2012r,. kilka miesięcy  przed  śmiercią, gdy ojciec nie bardzo już poznawał osoby
i nie bardzo był świadomy co podpisuje, starszy brat, czyli jego syn z pierwszego małżeństwa,
 zawiózł go do notariusza i została podpisana darowizna na całą działkę dla brata i szybko założona nowa księga wieczysta / teraz brat się do tego przyznał.
Nie wiemy dlaczego starszy brat, w 2015r. na sprawie spadkowej poświadczył nieprawdę zatajając  że ojciec

kilka lat wcześniej zrobił na niego taką darowiznę,
Dlaczego oszukał nas i sąd że zgadza się z podziałem po 1/3 działki, skoro  od kilku lat był właścicielem działki.
Jak teraz wyprostować tą sprawę. Brat nie jest chętny do współpracy ani do użyczenia klucza, nie odbiera telefonów.
Czy my mamy teraz założyć sprawę o zachowek po ojcu? będąc w/g sądu współwłaścicielkami działki.
Bardzo proszę o podpowiedź od czego zacząć, albo jak zakończyć sprawę.Trudno liczyć na współpracę  z bratem,

ale chcemy w końcu wyprostować i zakończyć sprawę.

#2 cz.roma

cz.roma

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 229 postów

Napisano 06 maj 2019 - 19:25

1 Przypuszczam, że żadnego sądowego działu spadku nie było,
tylko stwierdzenie przez sąd, kto nabył spadek po ojcu
i jaką jego część.
2 Wystąpić do sądu o stwierdzenie nieważności umowy darowizny
z powodu przez Panią podanego (wadliwość oświadczenia woli ojca
w chwili zawierania umowy)
3 Roszczenia o zachowki przedawniły, co oznacza,
że na drodze prawnej nie można zmusić brata do ich wypłaty

#3 mstawskam

mstawskam

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 11 czerwiec 2019 - 12:04

Myślę, że w tej sprawie przydałby się dobry adwokat, specjalizujący się w prawie spadkowym. Kiedyś też musiałam rozwiązać sprawę spadku po babci i bez dobrego prawnika się nie obyło. Mogę Ci polecić swojego - jest to Pan Tomasz Hilarowicz (podrzucam stronę www https://kancelariahi...uslugi/spadki).Powodzenia!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych