Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Prawo urlopowe

urlop prawo pierwszy

wróć do serwisu Kadry 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 14:43

Witam czy prawo urlopowe uzyskuję po 30 dniach przepracowanych czyli, nie mogę w czasie tych 30 dni przebywać na l4? Każdy dzień l4 przedłuża okres po którym nabywam prawo do pierwszego urlopu?#2 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 992 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:20

PIERWSZA praca w życiu na umowe o prace ?#3 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:24

Pierwsza w obecnym roku kalendarzowym, druga w życiu. Poprzednia umowa o prace tymczasową.#4 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 992 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:32

Napisz od kiedy pracowałeś w agencji i czy nie była to umowa zlecenie #5 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:34

Nie była to umowa zlecenie, pracowałem w poprzednim roku nie całe 3 miesiące w okresie letnim.#6 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 992 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:45

jak nie zlecenie to umowa o prace , wiec od tego roku urlop nabywasz z góry czyli już  od pierwszego dnia zatrudnienia , a nie po każdym przepracowanym miesiącu

Taki urlop jest tylko przy podjeciu pierwszej pracy w życiu i tylko w pierwszym roku kalendarzowym 

 

 

Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.#7 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 15:59

dokladnie byla to umowa o prace tymczasowa na czas okreslony i byly wydawane w sposob tygodniowy, czyli 4-5 umów w miesiącu#8 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 992 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:09

Nieważne ze były okresowe - ważne ze były to umowy o prace i to w  roku poprzednim #9 Guest_Anna

Guest_Anna
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:09

A masz te wszystkie umowy, czy tylko podpisywałeś?

#10 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:16

Wszystkie które obowiązywały w okresie mojej pracy posiadam.#11 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 992 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:24

https://www.portalka...wego-16587.html#12 Guest_Andrzej

Guest_Andrzej
 • Goście

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:28

Dzieki za pomoc oraz link ale niestety nie mam dostepu do tresci na tej stronie. Zadam ostatnie pytanie: Mam prawo urlopowe wedlug tego co przedstawiles?#13 coli

coli

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 992 postów

Napisano 30 kwiecień 2019 - 16:33

 

 

Urlop „kodeksowy” byłego pracownika tymczasowego
Urlop „kodeksowy” byłego pracownika tymczasowegoKatarzyna Wrońska-Zblewska24.08.2017
Pytanie:
W naszej firmie został zatrudniony pracownik, który nigdzie wcześniej nie pracował poza zatrudnieniem na jeden dzień przez agencję pracy tymczasowej. Jak należy potraktować tego pracownika: czy jest on zatrudniony u nas po raz pierwszy i urlop wypoczynkowy należy mu się po przepracowaniu miesiąca, czy może jeden dzień pracy (ma na to świadectwo pracy) uprawnia go do tego, by potraktować to zatrudnienie jako kolejne i wobec tego można udzielać mu urlopu wypoczynkowego od razu w żądanej liczbie (bez pilnowania przepracowania każdego miesiąca)? Proszę także o inne wskazówki, na co należy zwrócić uwagę przy zatrudnianiu osób wcześniej zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej. Zdarza się, że pracownicy ci posiadają kilka świadectw pracy wystawianych na jeden dzień. W świadectwach tych nie ma informacji o wykorzystanym urlopie wypoczynkowym, urlopie na żądanie itp. Czy takie zatrudnienie zalicza się do stażu pracy?

Odpowiedź:
Sposób ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika będzie zależał od tego, w którym  roku kalendarzowym przypadało pierwsze etatowe zatrudnienie pracownika. Jeśli zatrudnienie w agencji pracy tymczasowej przypadało w 2017 r., wówczas do końca tego roku kalendarzowego pracownik będzie nabywał urlop wypoczynkowy cząstkowy „z dołu” po przepracowaniu każdego całego miesiąca (będzie to jego pierwszy urlop w życiu). Natomiast w przypadku, gdy zatrudnienie w agencji przypadało w innym roku, np. 2016, wówczas obecnie pracownik nabędzie urlop „z góry” w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w tym roku (będzie to jego kolejny urlop).

Pierwszy urlop w życiu

Jeżeli praca w agencji pracy tymczasowej przypadała w 2017 r., to obecne zatrudnienie w zakładzie pracy (mimo, że w praktyce będzie ono kolejne) uprawni pracownika do pierwszego urlopu wypoczynkowego.  Kodeks pracy przewiduje bowiem, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. W praktyce oznacza to, że w pierwszym roku pracy w życiu, pracownik nabywa urlop wypoczynkowy w cząstkach, „z dołu”, po przepracowaniu każdego pełnego miesiąca, w wymiarze 1/12 z 20 dni (zakładając pełny etat). Nie ma przy tym znaczenia czy pracownik będzie pracował w jednej i tej samej firmie, czy np. w kilku różnych.

Na kodeksowe zasady nabywania urlopu wypoczynkowego nie wpłynie również – w mojej ocenie – fakt, że pierwszym pracodawcą była agencja pracy tymczasowej (w takim zatrudnieniu zasady nabywania urlopu wypoczynkowego są inne, niż kodeksowe, jednak okres zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w agencji powinien wliczać się do stażu pracy pracownika).

Po ukończeniu studiów wyższych w 2017 r. pracownik zatrudnił się w firmie A i przepracował w niej 2 miesiące. W związku z tym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 3,33 dnia (czyli 2/12 z 20 dni). Po czym, w tym samym roku kalendarzowym, zatrudnił się w firmie B i tam przepracował 4 miesiące. W związku z tym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6,66 dnia (czyli 4/12 z 20 dni). Jeśli pracownik w dniu 1 stycznia 2018 r. będzie zatrudniony na etacie w firmie B lub w innej firmie, nabędzie prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w 2018 r. u danego pracodawcy.

Kolejny urlop wypoczynkowy

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa już „z góry”, w każdym następnym roku kalendarzowym, w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy w danym roku kalendarzowym (albo w pełnym wymiarze przy zatrudnieniu obejmującym pełny rok kalendarzowy). Nie ma przy tym znaczenia ile „cząstkowych” urlopów przysługujących za poszczególne miesiące pracy nabył pracownik w pierwszym roku pracy w życiu. Nie ma również znaczenia, czy pracownik w pierwszym roku zatrudnienia faktycznie nabył prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego.

Zatem w praktyce możliwa jest sytuacja, w której pracownik nie przepracował pełnego miesiąca w pierwszym roku pracy i w związku z tym nie nabył w ogóle prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego, natomiast w kolejnym roku kalendarzowym nabędzie prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdyby praca w agencji pracy tymczasowej przypadała w roku 2016 lub wcześniej. W takim przypadku obecne zatrudnienie w firmie uprawniałoby pracownika do kolejnego urlopu wypoczynkowego, nie zaś do pierwszego urlopu.

Pracownik był zatrudniony przez tydzień na podstawie stosunku pracy w 2015 r. Potem podjął naukę i po jej zakończeniu został zatrudniony u innego pracodawcy w 2017r. Mimo, iż w 2015 r. nie przepracował pełnego miesiąca i nie nabył prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego, w roku 2017 będzie uprawniony do kolejnego urlopu wypoczynkowego.

 

Inny urlop pracownika tymczasowego

Sposób nabywania i wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez zatrudnionego na etacie pracownika tymczasowego określa ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Takiemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Jeśli pracownik tymczasowy pozostaje w dyspozycji pracodawcy użytkownika krócej – nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego (stąd brak informacji o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w świadectwach pracy potwierdzających jednodniowe lub kilkudniowe okresy zatrudnienia tymczasowego).

W konsekwencji, w literaturze prawa pracy wskazuje się, że jest to „odmienny system urlopowy”, niż powszechny – kodeksowy. Mimo to okres etatowego zatrudnienia tymczasowego powinien być – w mojej ocenie – uwzględniany przy ustalaniu stażu pracy (w tym również stażu urlopowego) u kolejnego pracodawcy niebędącego agencją pracy tymczasowej.

PODSTAWA PRAWNA:
art. 153 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1666, ze zm.),
art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r., poz. 360, ze zm.).

 

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: urlop, prawo, pierwszy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych