Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak należy rozumieć dane z ZUS

umowa o pracę składki ZUS pit-11

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Torenze

Torenze

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 kwiecień 2019 - 12:10

Jakiś czas temu zatrudniłem się w polskiej firmie, która oddelegowała mnie do pracy w Danii. Od początku do końca mojego okresu zatrudnienia (06.2017-12.2017) pracowałem w Danii przez tą firmę. Za rok 2017 polski pracodawca wystawił mi PIT-11 do rozliczenia się z urzędem skarbowym w Polsce na kwotę 22302,44 zł.

Teraz jak sprawdziłem w ZUS ta kwota z PIT-11 to suma wpłat do ZUS, ale jak należy rozumieć tą tabelkę, którą wygenerował mi ZUS? Ta tabelka nie mieściła się na jednej stronie więc tu gdzie pisze dalsza część jest przeniesiona pod spód inaczej nie dało się tego wydrukować.

Nie rozumiem tych kwot, czy pracodawca odprowadził do ZUS-u aż 22302, 44 zł?

Dlaczego też w jednym miesiącu jest 0 w innym aż 11852 zł?

Czy to może te duże sumy to mój przychód od, którego dopiero były odprowadzane składki np. 1850.04 = 143.68?

Problem w tym, że ja tych pieniędzy z PIT-11 nie wziąłem tylko to co zarobiłem w Danii. Nie rozumiem tej tabelki, może mi ją więc ktoś wyjaśnić? Z racji, że nie da się wstawić grafiki wstawiam link, który najlepiej skopiować i otworzyć w nowej karcie inaczej się nie dało wstawić grafiki:

obrazki.elektroda.pl/1287435100_1556017138.jpg

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5298 postów

Napisano 23 kwiecień 2019 - 12:39

Z załączonej tabelki wynika, że jest to informacja o podstawach wynagrodzenia do wyliczenia składki zdrowotnej w poszczególnych miesiącach.

W niektórych miesiącach nie miałeś dochodu (VI, VII, X)?

22.302,44 jest to suma podstaw z poszczególnych miesięcy, a suma odprowadzonej zdrowotnej wynosi 1.732,03 zł.

#3 Torenze

Torenze

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 kwiecień 2019 - 17:26

Miałem umowę o pracę, najniższa krajowa, potem w Danii aneks mówiący ile będę zarabiał brutto/h.

Wypłaty były jakoś dziwnie robione bo za czerwiec otrzymałem wypłatę w sierpniu, w październiku nie miałem wpłaty natomiast miałem większy przelew w listopadzie i w grudniu.

Generalnie to co miałem mieć już na czysto z tego aneksu, który mówił ile będę zarabiał to otrzymałem, ale jak się pytałem w ZUS-ie o co chodzi z tymi tu 0 tu 10000 zł to coś mi powiedzieli, że pracodawca w danym miesiącu nie "wpłacał" składek, ale wpłacił je np. w miesiącu kolejnym.

Mój PIT-11 za rok 2017 tak wygląda:

obrazki.elektroda.pl/5207804300_1556033503.jpg

Teraz chcąc wyliczyć dochód netto z PIT-11 powinienem to wykonać tak (kosztów uzyskania przychodu nie wliczam)

Przychód - Podatek - ZUS - Zdrowotne = Netto

22302,44 - 1707 - 3057,66 - (1491,47/7.75*9)  =

22302,44 - 1707 - 3057,66 - 1732,029= 15805,751 zł netto z PIT-11

Aby prawidłowo obliczyć dochód netto z PIT-11 nie należy brać kwoty na ubezpieczenie zdrowotne z PIT-11. Ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru, ale odliczyć od podatku można jedynie 7,75%. Dlatego w deklaracji PIT mamy kwotę w wysokości 7,75% podstawy wymiaru, a nie 9%. Także u mnie z PIT-11 UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE = 1491,47 zł / 7.75 *9 = 1732,029 czyli tyle ile napisałaś Doroto suma odprowadzonej zdrowotnej wynosi 1.732,03 zł.

Rozumiem, więc że dochód netto do ręki z tego PIT-11 jaki miałem otrzymać to jest: 15805,75 zł

Trochę zagmatwana sprawa bo tu niby tylko PIT-11, ale i pieniądze z Danii, które firma powinna uwzględnić do rozliczenia w skarbówce, a nie uwzględniła i zrobił się bałagan i teraz sam próbuję dojść ładu i składu co gdzie i ile zostało zapłacone i czy wszystko jest tak jak być powinno.

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13433 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 kwiecień 2019 - 21:54

"ale i pieniądze z Danii, które firma powinna uwzględnić do rozliczenia w skarbówce, a nie uwzględniła i zrobił się bałagan"

a na jakiej podstawie twierdzisz, że twój pracodawca nie rozliczył w US twojego wynagrodzenia ?

Przecież widać, że nie bardzo się znasz na tych sprawach. 

#5 Torenze

Torenze

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 kwiecień 2019 - 22:12

Koleżanko czy ja muszę się na wszystkim znać?

a na jakiej podstawie twierdzisz, że twój pracodawca nie rozliczył w US twojego wynagrodzenia ?

A no na takiej, że teraz nie tylko ja, ale też inne osoby z którymi pracowałem są wzywane przez US do zrobienia korekt bo nikt nie wiedział, że rozliczenie powinno być wykonane nie na PIT-37, ale na PIT-36 z uwzględnieniem zagranicznego dochodu.

Pracodawca miał  obowiązek przekazać nam dokładną informację ile zarobiliśmy DKK i jaki podatek był w Danii zapłacony tego nie zrobił w ogóle wielu innych rzeczy nie zrobił i nawet jak ktoś się znał to nie był w stanie podać kwoty jaką ma SKAT gdzie jest dokładna informacja ile pracownik zarobił brutto i jaki podatek tam został zapłacony.

Wiem my to powinniśmy wiedzieć problem w tym, że pewne dane jak odcinki wypłat pracodawca też powinien był nam zapewnić, ale tego nie zrobił.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13433 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 kwiecień 2019 - 22:23

Nie miałam złych intencji pisząc komentarz. A teraz jak więcej wyjaśniłeś sprawa wygląda inaczej. 

Ale właściwie to nie wiem o co ci chodzi.  

#7 Torenze

Torenze

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 kwiecień 2019 - 10:14

Chodzi o to, że w takim kraju jak Dania obowiązują pewne standardy, masz zagwarantowane płace minimalną, obowiązują układy zbiorowe, przy wypłacie powinnaś otrzymać odcinki wypłat gdzie wszystko jest dokładnie wyszczególnione masz wszystko czarno na białym i wiesz ile zarabiasz, ile podatku zostało zapłacone, ile masz na czysto etc., ale my np. odcinków nie otrzymywaliśmy, nie otrzymaliśmy dokładnych danych ile zarobiliśmy i jaki podatek był tam zapłacony, co z tego, że na rękę może się zgadza to co gwarantował aneks, ale my nie mieliśmy wiedzy jak się firma rozlicza dla której pracowaliśmy i jaki podatek odprowadza bo ustawa mówi o kwocie 35%, a z tego co mi przedstawił US przychód jaki miałem w Danii podatek wychodzi 27%, także połapać się teraz w tym ciężko kiedy nie ma się dokładnych informacji na papierze. W Polsce firma wystawiła nam PITy-11 z tego się każdy porozliczał, ale teraz sumując dochody z PIT-11 i z Danii wychodzą jakieś abstrakcje.

Zdaniem firmy my się rozliczamy tylko z PIT-11, ale zdaniem US należy też wykazać dochody te dodatkowe i też mi się wydaje to logiczne bo skoro pracowałaś tam rok zarobiłaś 200 000 zł brutto, a w rozliczeniu z US wykazujesz przychód na poziomie 50000 zł i zaczniesz budować dom, a US się zapyta skąd masz pieniądze to co powiesz z pracy, gdzie wykazałaś przychód w dodatku brutto na poziomie 50000 zł?

Ja teraz składam wszystkie dane i próbuję dojść czy firma wypłaciła mi tyle ile się należy (niby na rękę się zgadza to co miałem zagwarantowane), ale nie mam jeszcze pełnych danych za rok 2018 i np. teraz kiedy też powinienem rozliczyć się z PIT-11 jaki mi firma wystawiła powinienem uwzględnić dochód za rok 2018 w Danii, ale ja nie otrzymałem kwoty brutto i jaki został w Danii podatek odprowadzony.

Jeśli ja pytam się firmy jaki miałem przychód w roku 2018 w Danii i jaki tam został odprowadzony podatek to firma powinna mi podać dokładną liczbę, ale firma jakoś nie jest w stanie udzielić mi tych informacji.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa o pracę, składki ZUS, pit-11

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych