Skocz do zawartości

Długotrwałe l4 a zasiałek w ciąży

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Wiktoria86

Guest_Wiktoria86
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2019 - 14:55

Dzień dobry,
poszukuję informacji, które są trochę sprzeczne z tym co mówią konsultancji na infolinii. Zaczęłam pracę w 1lipca obiegłego roku, po dwóch tygodniach pracy trafiłam do szpitala i byłam tydzien za zwolnieniu lekarskim. W sierpniu byłam tydzień na opiece na dzieci, we wrzesniu, znowu byłam chora i pazdzierniku dwa razy byłam na l4 ( czyli w kazdym miesiacu, odkąd zaczęłam pracować było jakieś zwolnienie lekarskie ). Okazało się, że moje dolegliwość spowodowane są problemami z tarczycą i od listopada przebywam na długotrwałym zwolneniu, które kończy się teraz pod koniec kwietnia. Okazało się, że jestem w ciąży. Mam dwa następujące pytania: Czy muszę wrócić do pracy by przejść na kolejne choroboe ( 270 dni ) i w takim układzie czy moja pensja, która jest stała, będzie przez te wszystkie zwolnienia lekarskie pomniejszona czy może teraz, jak będę na kodzie B będzie wynosiła 100%? Chodzi mi czy do dnia porodu będzie to np 3000zł i od tego będzie liczony zasiłek? Czy będzie ten zasiłek pomniejszony o miesiace, w których były mi wyplaty pomniejszone, przez poprzednie długotrwałe zwolnienie lekarskie? )

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 kwiecień 2019 - 21:24

Nie musisz wrócić do pracy po zakończeniu aktualnego zwolnienia. Możesz dostać kolejne ZLA, o ile lekarz uzna to za konieczne. Będąc na zwolnieniu nie dostajesz pensji, lecz zasiłek chorobowy. 

Skoro masz stałe wynagrodzenie, to z niego jest wyliczona podstawa zasiłku chorobowego. 

A podstawa to w skrócie wynagrodzenie minus składki społeczne /czyli 13,71 %/. 

Przy chorobie w ciąży zasiłek nalicza się jako 100 % wyżej opisanej podstawy, poprzednie ZLA miałaś liczone jako 80 % podstawy. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych