Skocz do zawartości


Potrącenie podatkowe

podatki potrącenie zobowiązanie podatkowe

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_ulipan

Guest_ulipan
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2019 - 15:30

Mam problem z rozwiązaniem kazusu, może ktoś wie, jakie powinno ono być?

 

Kazus

Andrzej Nowak prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą Andrzej Nowak świadczył na rzecz Sądu Rejonowego w N. usługi związane z pracami remontowymi prowadzonymi na terenie Sądu (malowanie wnętrza, wymiana okien, remont dachu oraz odmalowanie elewacji budynku)za co przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 700 000 złotych. Andrzej Nowak z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wybrał formę osiąganego dochodu w formie tzw. „podatku liniowego” – tj. rozlicza się podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze stawką podatku 19%. Andrzej Nowak postanowił, że sumę swoich zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych potrąci od kwoty swojego wynagrodzenia.

  1. Czy w przedmiotowym stanie faktycznym zobowiązanie publicznoprawne i roszczenie o zapłatę wynagrodzenia Andrzeja Nowaka mogą podlegać potrąceniu?
  2. Czy dla prawidłowego potrącenia zobowiązania podatkowego i wierzytelności Andrzeja Nowaka, wystarczyłoby, aby Andrzej Nowak osobiście złożył oświadczenie o potrąceniu zobowiązań podatkowych o przysługujące mu wierzytelności względem Skarbu Państwa czy też Andrzej Nowak musi złożyć wniosek o potrącenie wzajemnych wymagalnych wierzytelności i to jednostka budżetowa rozstrzygnie kwestię potrącenia w drodze postanowienia?
  3. Komu Andrzej Nowak winien złożyć oświadczenie/wniosek o potrąceniu?
  4. Czy Prezes Sądu Rejonowego w N. może z sam z urzędu dokonać potrącenia wierzytelności?
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatki, potrącenie, zobowiązanie podatkowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych