Skocz do zawartości

strajk a współczynnik potrącenia

16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2019 - 10:42

Jaki ustalić współczynnik obniżenia 1/30 czy 8/168? czy przez ilość godzin bo krótko pracuje w oświacie i nie bardzo mogę znaleźć informacje

#2 Guest_Zonk

Guest_Zonk
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2019 - 10:52

To lepiej rzuć tę pracę, nie nadajesz się jeśli tego nie wiesz, a to przecież ludzkie pieniądze.

#3 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2019 - 10:59

raczej liczyłam na dobre wieści a nie takie chamskie, pracuje w płacach od 4 lat mam 29 lat i do tej pory nie miałam strajku, a w oświacie w szkole 1,5 roku, wiec wybacz nie było strajku i nie wiem. o tyle u pracownik administracji sprawa jest jasna o tyle u nauczycieli bardziej zawiła....

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2019 - 11:34

A jaka to różnica, że "strajk"?
Nie wiesz jak potrącić za dzień nieobecności nieusprawiedliwionej?
Na wynagrodzenia za strajk jeszcze przepisy nie istnieją
Jakie to chamskie? Poprostu się nie nadajesz, nawet nie myślisz

#5 Guest_Zonk

Guest_Zonk
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2019 - 11:35

Po 4 latach w płacach nie potrafisz policzyć NN nauczyciela?
Szok

#6 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2019 - 12:05

Po 4 latach w płacach nie potrafisz policzyć NN nauczyciela?
Szok

w szkole pracuje póltorej roku!!! i nigdy nie miałam nn...poza tym moje pytanie brzmiało inaczej zonk a Ty chyba tu siedzisz żeby sie czepiać

#7 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2019 - 09:05

nie zatrudniasz czy zwalniasz nauczycieli w ciągu miesiąca? przecież to wszystko będzie się wyliczało tak samo ... wiesz co to jest pensum nauczyciela i do czego ono służy ?

Nauczyciel mający pensum 18h pracuje miesięcznie 18hx4,16=75h, a dziennie 18h:5= 3,6h. Mając te dane chyba już łatwo policzyć ile zabierasz za jeden dzień ...

#8 Guest_Zonk

Guest_Zonk
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2019 - 09:26

w szkole pracuje póltorej roku!!! i nigdy nie miałam nn...poza tym moje pytanie brzmiało inaczej zonk a Ty chyba tu siedzisz żeby sie czepiać

A ty żeby pyskować zamiast ruszyć mózgiem, upsss, trzeba go mieć.

#9 Guest_tosia

Guest_tosia
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2019 - 12:37

po prostu jestem w szoku jak ludzie inteligentni potrafią się do siebie odnosić ktoś szuka pomocy i grzecznie pyta- to trzeba go zbluzgać z błotem po prostu szok ale mamy społeczeństwo i to w oswiacie

#10 Guest_karolina

Guest_karolina
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2019 - 12:49

po prostu jestem w szoku jak ludzie inteligentni potrafią się do siebie odnosić ktoś szuka pomocy i grzecznie pyta- to trzeba go zbluzgać z błotem po prostu szok ale mamy społeczeństwo i to w oswiacie

tosia, to czemu nie napisałaś jak to zrobić tylko musiałaś odnieść się do opinii innych? nie uważasz, że dziwne żeby pracować 1,5 roku w oświacie i nie wiedzieć jak się potrąca nieobecności nauczycieli ?

#11 Guest_Zonk

Guest_Zonk
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2019 - 13:02

tosia, to czemu nie napisałaś jak to zrobić tylko musiałaś odnieść się do opinii innych? nie uważasz, że dziwne żeby pracować 1,5 roku w oświacie i nie wiedzieć jak się potrąca nieobecności nauczycieli ?

Otóż to!
Ktoś pracuje 4 lata w płacach, a 1,5 w oświacie i chce płacę nauczycieli rozliczać na podstawie "opinii"
To dopiero SZOK.
Tosia,a skąd wiesz, że odpowiadają ludzie z oświaty? Chamscy są nie mniej niż robotnik od łopaty

#12 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2019 - 22:55

W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzeń nauczycieli za strajk rozpoczęty 8 kwietnia 2019 r.? Czy potrąceniu podlegają wszystkie składniki wynagrodzenia czy tylko wynagrodzenie zasadnicze? Czy wynagrodzenie należy potrącić za dni kalendarzowe dzieląc je na 30 czy na dni robocze dzieląc na 21, czy na godziny do przepracowania w danym miesiącu przez poszczególnych nauczycieli?

Potrącenia wynagrodzenia zasadniczego z dodatkami do wynagrodzenia dokonuje się w sposób uregulowany w § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.). Wynagrodzenie za kwiecień 2019 r. oblicza się w następujący sposób: miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami (stażowym, motywacyjnym, funkcyjnym) dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu z uwzględnieniem dnia strajku, czyli w razie zatrudnienia na pełen etat wynagrodzenie dzieli się przez 168 godzin (21 dni roboczych× 8 godzin) w celu obliczenia wynagrodzenia za 1 godzinę. Takie wyliczenie dotyczy nauczyciela, ponieważ pedagog otrzymuje wynagrodzenie nie tylko za godziny realizowane w ramach pensum, ale również za inne czynności i zadania realizowane w ramach 40-godzinnego i 5-dniowego tygodnia pracy w razie zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z art. 42 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 ze zm.), czyli bez względu na liczbę godzin pensum planowanych do zrealizowania w dniu strajku. Następnie otrzymaną kwotę wynagrodzenia za 1 godzinę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy (8 godzin, gdy strajk trwał cały dzień i nauczyciel zatrudniony na pełen etat nie świadczył pracy). Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc oraz w związku z dokonaną wypłatą w kwietniu 2019 r. z góry w nadmiernej wysokości, potrąca się ją w najbliższym terminie wypłaty (lub w późniejszym terminie za pisemną zgodą pracownika). Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa w związku z nieprzepracowaniem całego miesiąca oblicza się zgodnie z uchwałą organu prowadzącego (art. 30 ust. 6 pkt 2 KN), nie przysługuje natomiast za takie godziny zaplanowane i niezrealizowane w dniu udziału w strajku. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę

#13 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2019 - 22:55

W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzeń nauczycieli za strajk rozpoczęty 8 kwietnia 2019 r.? Czy potrąceniu podlegają wszystkie składniki wynagrodzenia czy tylko wynagrodzenie zasadnicze? Czy wynagrodzenie należy potrącić za dni kalendarzowe dzieląc je na 30 czy na dni robocze dzieląc na 21, czy na godziny do przepracowania w danym miesiącu przez poszczególnych nauczycieli?

Potrącenia wynagrodzenia zasadniczego z dodatkami do wynagrodzenia dokonuje się w sposób uregulowany w § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.). Wynagrodzenie za kwiecień 2019 r. oblicza się w następujący sposób: miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami (stażowym, motywacyjnym, funkcyjnym) dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu z uwzględnieniem dnia strajku, czyli w razie zatrudnienia na pełen etat wynagrodzenie dzieli się przez 168 godzin (21 dni roboczych× 8 godzin) w celu obliczenia wynagrodzenia za 1 godzinę. Takie wyliczenie dotyczy nauczyciela, ponieważ pedagog otrzymuje wynagrodzenie nie tylko za godziny realizowane w ramach pensum, ale również za inne czynności i zadania realizowane w ramach 40-godzinnego i 5-dniowego tygodnia pracy w razie zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z art. 42 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 ze zm.), czyli bez względu na liczbę godzin pensum planowanych do zrealizowania w dniu strajku. Następnie otrzymaną kwotę wynagrodzenia za 1 godzinę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy (8 godzin, gdy strajk trwał cały dzień i nauczyciel zatrudniony na pełen etat nie świadczył pracy). Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc oraz w związku z dokonaną wypłatą w kwietniu 2019 r. z góry w nadmiernej wysokości, potrąca się ją w najbliższym terminie wypłaty (lub w późniejszym terminie za pisemną zgodą pracownika). Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa w związku z nieprzepracowaniem całego miesiąca oblicza się zgodnie z uchwałą organu prowadzącego (art. 30 ust. 6 pkt 2 KN), nie przysługuje natomiast za takie godziny zaplanowane i niezrealizowane w dniu udziału w strajku. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę

#14 Guest_ja

Guest_ja
  • Goście

Napisano 24 kwiecień 2019 - 23:00

Kwotę do potrącenia należy wyliczyć jak w przypadku innych niepłatnych nieobecności 

Aby obliczyć wynagrodzenie nauczyciela za miesiąc, w którym nauczyciel uczestniczył w akcji strajkowej, liczymy w sposób następujący:

• Wynagrodzenie zasadnicze

Stawkę osobistego zaszeregowania nauczyciela dzielimy przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego pensum. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego pensum zajęć ustalamy, mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin danego nauczyciela przez współczynnik 4,16 - z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę. Opieramy się zatem na § 2 rozporządzenia MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Dla nauczyciela, którego pensum wynosi 18 godzin tygodniowo miesięczna liczba godzin zajęć do zrealizowania to 75.

W związku ze strajkiem nauczyciele nie zrealizują pełnego wymiaru miesięcznego pensum, co oznacza, że należne im wynagrodzenie powinno być pomniejszone o kwotę stanowiącą iloczyn niezrealizowanych godzin oraz stawki za godzinę przeliczeniową danego nauczyciela. Za czas strajku nauczyciel nie otrzyma również wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizował.

Wypłata dodatków – określona w regulaminie

W regulaminach ustalanych przez poszczególne organy prowadzące znajdują się postanowienia odnoszące się do zachowania prawa lub braku uprawnienia do dodatku za okres, za który nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie. Zatem kwestię tę należy rozstrzygnąć z uwzględnieniem przepisów dotyczących danej szkoły (ustalonych przez organ prowadzący). Jeśli regulamin nie przewiduje zachowania prawa do dodatków za dni, w których nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia zasadniczego oznacza to, że za każdy dzień strajku nauczyciel nie tylko nie ma prawa do wynagrodzenia zasadniczego – potrącanego według wskazanych wyżej zasad, ale nie ma prawa także do pozostałych dodatków.

Zatem za każdy dzień, w którym dany nauczyciel strajkuje, należy potrącić mu nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także dodatki.

#15 Guest_aaa

Guest_aaa
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2019 - 08:24

Jedna z gazet pisze  strajk dzielimy przez 21 DNI ROBOCZE a czy nie powinno być  np. 75 i 3,6 NAUCZYCIEL

3483/21=165,86

3483/75*3,6=167,19 ....

jest różnica

#16 Guest_ANka

Guest_ANka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2019 - 08:58

Jedna z gazet pisze  strajk dzielimy przez 21 DNI ROBOCZE a czy nie powinno być  np. 75 i 3,6 NAUCZYCIEL

3483/21=165,86

3483/75*3,6=167,19 ....

jest różnica

No właśnie tu jest pies pogrzebany.

dzwoniłam do kilku cuw-ów i jedni robią tak, a drudzy tak.

każdy podpiera się interpretacją swojego radcy prawnego. 

Podobno każda interpretacja jest dodatkowo " natchnięta" poglądami politycznymi. dlatego się różnią od siebie

raz słyszę że w KN nie ma wzmianki o sprach zbiorowych i KP mówi za dni robocze, czyli 1/21

raz słyszę "§ 2 rozporządzenia MENiS w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli...." - o miesięcznym przeliczeniu pensum 18*4,16=75.......

jeśli chodzi o nauczycieli to wydaje się że lepsze było by dostosowanie obniżenia do pensum czyli ta druga opcja        ALE ..................

*nasza prawniczka napisała nam żeby obniżać "do pensum" tyle godzin dziennie ile miał w planie zajęć, obniżać wszystkie dodatki i zasadnicze.

jedynie wiejskiego nie obniżam.

podepnę jej pismo pod listę płac i koniec.

#17 Guest_ANka

Guest_ANka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2019 - 10:57

Na innym wątku w tej samej sprawie ktoś podrzucił stronę RIO w Kielcach.

poczytajcie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych