Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziedziczenie ustawowe – kto dziedziczy po zmarłym?

13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671913 postów

Napisano 03 kwiecień 2019 - 22:21

Powołanie do spadku będzie wynikało z ustawy, gdy spadkodawca nie sporządzi testamentu albo z różnych powodów dziedziczenie na podstawie testamentu nie jest możliwe (np. testament jest nieważny czy osoba powołana do spadku nie chce lub nie może dziedziczyć).

Powrót do artykułu: Dziedziczenie ustawowe – kto dziedziczy po zmarłym?

#2 Guest_Yoyo

Guest_Yoyo
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2019 - 22:21

Zagadka: Umiera osoba A niebędąca już w związku małżeńskim (wdowa) i niemająca dzieci. Osoba A ma siostrę i 2 siostrzeńcow. 1 jest wydziedziczony (u siostry osoby A), z uwagi na alkoholizm, 2 czynnie wspiera osobę A. Z rodziny męża żyje tylko siostra męża osoby A. Osoba A pozostawiła testament, w którym przekazuje swój majatek 2 siostrzeńcowi, który pomagał jej w przeszłości. Jak spadek zostanie podzielony? Czy prawo do spadku ma ktokolwiek inny niż 2 siostrzeniec?

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 09:36

Dziedziczy tylko siostrzeniec, który ma testament.

#4 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 04 czerwiec 2019 - 18:07

Umiera osoba A. Nie byla w związku małżeńskim ale posiada 1 dziecko z t go zwiazku. Rodzice osoby A przekazali mu majątek w zamian za opieke. Co w takiej sytuacji ?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2019 - 10:45

Umiera osoba A. Nie byla w związku małżeńskim ale posiada 1 dziecko z t go zwiazku. Rodzice osoby A przekazali mu majątek w zamian za opieke. Co w takiej sytuacji ?

A co ma być? Będzie miał majątek, w zamian za opiekę.

#6 Guest_GOŚĆ

Guest_GOŚĆ
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2019 - 11:49

umiera A ma żonę dwoje dzieci , matkę i siostrę .Kto dziedziczy?

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 wrzesień 2019 - 11:53

umiera A ma żonę dwoje dzieci , matkę i siostrę .Kto dziedziczy?

!/2 żona i 1/2 dzieci.Matka i siostra nie dziedziczą.

#8 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2019 - 09:47

Witam ,moja mama wyszła powtórnie za mąż.Przed ślubem miała już dom. Czy Jej współmałżonek ma udział w spadku ?

#9 AlicjaM

AlicjaM

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 155 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 19 wrzesień 2019 - 12:27

Tak, ma udział, dziedziczy po małżonce.

Czysty Zysk - blog o sprzątaniu, organizacji domu i eko poradach.

#10 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2019 - 10:03

Małżeństwo A i B giną razem w wypadku. Nie mają wspólnych dzieci. A ma dziecko z poprzedniego związku, B ma rodziców. Mają rozdzielność majątkową. Kto dziedziczy po A i B? Po A dziecko prawdopodobnie, a po B? Dziecko A, rodzice B, czy po połowie? A dziedziczyłby po B, a skoro A zginął razem z B. to majątek B może trafić do dziecka A?

#11 Guest_TOM

Guest_TOM
  • Goście

Napisano 02 październik 2019 - 22:52

Anna mama nabyła dom przed zawarciem związku małżeństwa więc dom nie podlega spadkowi. Jeżeli mama nabyła by dom w trakcie tego małżeństwa to tak podlega spakowi. Innymi słowy darowizny oraz rzeczy nabyte przed małżeństwem są indywidualnym majątkiem twojej mamy.

#12 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 10:10

Dzień dobry

Mam pytanie w związku z moim ojcem, z którym łączył mnie tylko jego obowiązek alimentacyjny, do dziś nie utrzymujemy żadnych kontaktów (tzn. on ich nigdy nie szukał, kiedy po 18 r.ż. założyłam sprawę o podwyżkę alimentów, nie przyjechał na rozprawę, pisemnie zgodził się). Mój ojciec biologiczny ma jeszcze jedną córkę z małżeństwa, jego (już była) żona miała córkę panieńską. Nie wiem czy mój biologiczny ojciec ją uznał, adoptował?! Czy ona będzie dziedziczyć? Czy sąd ma obowiązek odnaleźć wszystkich spadkobierców? Mogę się zwyczajnie nie zorientować, że umarł i jeśli zostawi testament... to chyba mam prawo do zachowku? Czy obca dziewczyna może po nim dziedziczyć wraz z moją przyrodnią siostrą, a ja zostanę pominięta?

#13 Guest_PrawnikKobieta

Guest_PrawnikKobieta
  • Goście

Napisano 03 październik 2019 - 10:35

Witam,

odpowiedź zależy od sytuacji, czy po Pani Ojcu będzie miało zastosowanie dziedziczenie testamentowe, czy z ustawy.

W przypadku dziedziczenia ustawowego zgodnie z art. 934 ze znaczkiem 1 kc. dotyczącym pasierba, W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Pasierbem jest właśnie jak to Pani nazwała "obca dziewczyna", czyli córka kobiety z małżeństwa Pani ojca, która nie jest córką ojca.

Tak więc wg ustawy "obca dziewczyna" nie będzie dziedziczyć, ponieważ w pierwszej kolejności do dziedziczenia będzie powołany malżonek (chyba, że już jest po rozwodzie, to wtedy nie), a następnie zstępni (Dzieci), rodzice, rodzeństwo.

Natomiast jeżeli Pani ojciec pozostawił testament, to w takim wypadku należy się Pani prawo do zachowku. Pani i Pani siostra przyrodnia może zostać pominięta jedynie w przypadku dziedziczenia testamentowego, w przypadku dziedziczenia ustawowego taka sytuacja nie może mieć miejsca.

Dodatkowo, proszę się nie martwić sąd spadkowy dobrze bada kwestie dziedziczenia. Sąd nie jest związany wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, jest zobowiązany do prawidłowego ustalenia kręgu spadkobierców a następnie podzielenia spadku, zgodnie z dziedziczeniem ustawowym.

Proszę jednak pamiętać o tym, że postępowanie spadkowe może również zakończyć się przed notariuszem - aktem poświadczenia dziedziczenia, w takim wypadku akt zastępuje postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, polecam kontakt z kancelarią radców prawnych.

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 listopad 2019 - 14:50

Dzień dobry, Ciocia będąca w związku małżeńskim zmarła. Nie miała dzieci tylko siostrę rodzoną, która zmarła przed ciocią. Natomiast po zmarłej siostrze jest córka. Czy córce siostry należy się spadek po zmarłej cioci?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych