Skocz do zawartości


chorobwe a poł miesiąca w nowej firmie


wróć do serwisu Kadry 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_kami88

Guest_kami88
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 12:51

Proszę o radę - pracownik zatrudniony na początku marca, od 20.03 dostaje zwolnienie lekarskie, czy mam mu obowiązek wypłacać takie wynagrodzenie za te dni nieobecności?? wiem ze w tym roku oprócz naszej firmy nigdzie nie pracował , w zeszłym też nie.. w 2017 dopiero. 



#2 Dorota

Dorota

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5293 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 13:30

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 4.
1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega
obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest
ubezpieczony dobrowolnie.
2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się
poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie
przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem
bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
3. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego
przysługuje:

1) absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem
chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu
90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów
wyższych;
2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do
pracy lub z pracy;
3) ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-
letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
4) posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w
ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych