Skocz do zawartości

Świadectwo pracy

wróć do serwisu Kadry 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 10:03

Witam, pracownik zwrócił się do firmy o duplikat świadectwa pracy. Pracował w latach 90. W jego aktach osobowych znalazłam to świadectwo czy mam skserować i wydać mu go za zgodność z odpisem czy przepisać ? czy jak? proszę o sugestie Nie jestem kadrową zastępuję koleżankę bo jest na zwolnieniu lekarskim. Dziękuję za pomoc.

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 10:20

Duplikat to odpis.

#3 aska

aska

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 10:31

Witam, bardzo proszę o pomoc mam wystawić świadectwo pracy z informacją ile będą przechowywane akta osobowe, pracownik został zatrudniony od 01.01.2018r. do 31.12.2018r. pierwsza umowa i od 01.01.2019r. do 30 marca 2019r.koniec,  ile lat przechowuję akta? Z góry dzięki

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 10:43

50 lat, ale dla osób zatrudnionych przed 01.01.2019 tej informacji przygotowywać nie musisz. Liczy się data zatrudnienia, nie umowy w ciągłości. 

#5 aska

aska

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 25 marzec 2019 - 10:54

Dzięki bardzo.

#6 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 12:30

niestety - od 01.01.2019 nawiązany został nowy stosunek pracy, który podlega pod zmienione przepisy o przechowywaniu akt

mam dokładnie taką samą sytuację z pracownikiem - dzwoniłam do PIP Rzeszów, upewniałam się 4x czy oni mnie rozumieją że to nie jest nowe zatrudnienie, tylko przedłużenie umowy!

wg nich jest to nowy stosunek pracy i kropka

dokumenty związane z zatrudnieniem przed 01.01.2019 przechowujesz 50 lat, dokumenty związane z nową umową - 10 lat i do tego należy wystawić informację

#7 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 12:56

Hehe, a PIP ci powiedział w jaki sposób podzielić akta takiej osoby na części do przechowywania na 50 i 10 lat?

Na szczęście w moim PIP pracują normalni.

Poza wszystkim MRPiPS jako autor przepisu wydał dość jasne wyjaśnienia jak należy traktować pracowników zatrudnionych w różnych okresach.

#8 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 13:08

oczywiście, że powiedział

należy oddzielić akta przekładką i pilnować terminu przechowywania, jako że RODO nie pozwoli nam na przechowywanie tych akt przez 50 lat w całości

interpretacja PIP jest na podstawie przepisu, a w tym przypadku PIP przyjdzie na kontrolę

jeśli masz dostęp do innej interpretacji, poproszę o link

#9 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 13:17

www.gov.pl/web/rodzina/akta-osobowe

"Jeżeli stosunek pracy został nawiązany 1 stycznia 2019 r. lub później – okres przechowywania dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika obejmuje okres zatrudnienia oraz okres 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy ustał."

i nie ma tu mowy o podpisaniu pierwszej umowy z pracownikiem lub o zatrudnieniu pracownika, tylko o stosunku pracy, który jest de facto poświadczony umową o pracę, w której jest dzień rozpoczęcia pracy, określający nawiązanie stosunku pracy

dla mnie również jest to przesadzone i nad interpretowane, ale dopóki nie dostanę innej wykładni (np. po kontroli), zastosuję przekładkę i oznaczę "10 lat" ;-)

#10 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 13:47

www.serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1395375,dokumentacja-pracownicza-nowe-przepisy.html

#11 Guest_ANka

Guest_ANka
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 13:54

po szkoleniu w ZUS dot. skrócenia okresu przechowywania Akt Osobowych twierdzę, że w przypadku opisanym przez aska, akta pracownika powinny być przechowywane przez 50 lat, chyba że złoży RIA.

#12 Guest_ANka

Guest_ANka
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 13:57

Stosunek pracy został nawiązany dnia 01.01.2018 roku i trwa ciągle, nie ustał nawet na 1 dzień. nie ma mowy o nawiązaniu nowego stosunku pracy w dnia 01.01.2019 - w tym dniu przedłużamy coś co już trwa.

#13 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 14:07

proponuję przeczytać artykuł na portalu gazety prawnej, na przykładach jest to dokładnie wyjaśnione

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2019 - 14:45

www.serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1395375,dokumentacja-pracownicza-nowe-przepisy.html

Ten sam dziennik przedstawił stanowisko MRPiPS z lutego (przywołany artykuł jest ze stycznia), w którym dla pracownika przyjętego przed 01.01.2019, a który kontynuuje zatrudnienie na podstawie kolejnej umowy podpisanej po 01.01.2019 okres przechowywania wynosi 50 lat.

Dziennik gazeta prawna rozkminiała temat w 3 czy 4 numerach, więc nie opierałabym się na tym jednym artykule.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych