Skocz do zawartości

ZUS składki

wróć do serwisu Księgowość 44 odpowiedzi w tym temacie

#21 Kate93

Kate93

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 kwiecień 2019 - 06:32

Od zawsze było tak, że składki opłaca się zgodnie z datą wypłaty wynagrodzenia. Jeśli pracownik pracuje od marca, ale w marcu nie otrzymał wynagrodzenia to w raporcie RCA za marzec będzie wykazany z zerowymi kwotami, gdyż był wtedy ubezpieczony. Pierwsze wynagrodzenie otrzymane w kwietniu zostanie natomiast wykazane w deklaracji za kwiecień płatnej do 15 maja. Piszą o tym na przykład w tym artykule .

Każdy program kadrowo płacowy, jak na przykład wfirma.pl z której korzystam tak też wykazuje to na deklaracjach, nigdy ZUS tego nie kwestionował.

#22 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 23 kwiecień 2019 - 10:36

czyli  dobrze zrobilam , wykazalam zerowe skladki za tego pracownika. To nie rozumiem księgowego dlaczego uważa ze jest cos nie tak. Szef teraz przy deklaracji najblizszej każe mi w raporcie uwzględnić wynagrodzenie za marzec i za kwiecień tego pracownika , czy tak sie da ? 

#23 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 23 kwiecień 2019 - 10:51

dwa razy bym go uwzględniła 

#24 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2019 - 11:43

czyli  dobrze zrobilam , wykazalam zerowe skladki za tego pracownika. To nie rozumiem księgowego dlaczego uważa ze jest cos nie tak. Szef teraz przy deklaracji najblizszej każe mi w raporcie uwzględnić wynagrodzenie za marzec i za kwiecień tego pracownika , czy tak sie da ? 

Dobrze, ale jeżeli żadne z was najwyraźniej się nie zna na zasadach składania deklaracji, to nie dojdziecie do porozumienia.Trzech ignorantów (szef, księgowy i panna od deklaracji) się dobrało i tak się będą przegadywać, choć żadne podstawowej wiedzy nie posiada.

Tak to jest jak wykonuje się pracę, do której nie ma się kwalifikacji i zatrudnia się pracownika, który jest pewnie tani, bo bez kwalifikacji.

A ZUS za darmo materiały udostępnia, tylko najwyraźniej skorzystać nie ma komu.

#25 Kate93

Kate93

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 24 kwiecień 2019 - 09:12

Po to jest to forum, żeby pytać. Jak nie dostał wypłaty w marcu to zerowe raporty RCA za marzec.

W raportach za kwiecień nie wykazujesz 2 razy tej osoby - jeśli w kwietniu dostała wypłatę za marzec, to w RCA za kwiecień będzie widniała podstawa oraz naliczone składki z listy płac za marzec płatnej w kwietniu.

Naprawdę warto zainwestować w dobry program kadrowy, tam jest już wszystko zaprogramowane przecież i samo przenosi prawidłowo na deklaracje. Tak jak mówiła wcześniej polecam wfirma.pl

#26 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 25 kwiecień 2019 - 08:24

to mam wkońcu go uwzględnic dwa razy czy nie ? Bo widzę dwie różne odpowiedzi. Ja pracuje na programie Płatnik. 

#27 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2019 - 10:04

Po to jest to forum, żeby pytać.

To przeczytaj ile razy została udzielona już odpowiedź. To, że ktoś podstaw nie ogrania, nie jest winą forumowiczów.

to mam wkońcu go uwzględnic dwa razy czy nie ? Bo widzę dwie różne odpowiedzi. Ja pracuje na programie Płatnik. 

W deklaracji za marzec składanej do 15 kwietni - 0

W deklaracji za kwiecień składanej do 15 maja - z podstawą z wynagrodzenia za marzec wypłaconego w kwietniu,

W deklaracji za maj składanej do 15 czerwca - z podstawą z wynagrodzenia za kwiecień, wypłaconego w maju... itd.

Nikt ci na forum nie kazał wykazywać podwójnie.

#28 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 26 kwiecień 2019 - 10:58

Dziekuję za wszystkie informację.  Zrozumiałam jak to działa. Tylko gdybym uwzględniła 2 razy tego samego pracownika za marzec i kwiecień było by zle ? Teraz szef prosi mnie o sporządzanie deklaracji do końca miesiąca a przelew  robić 15 każdego miesiąca. 

#29 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 26 kwiecień 2019 - 10:59

Przepraszam, jeśli kogos denerwują moje pytania ale wczesniej nie mialam takiej sytuacji, od paru lat jest stały zespół. Wszystko szło zawsze sprawnie. Cieszę się, że jest takie forum bo jest bardzo przydatne. Pozdrawiam.  

#30 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2019 - 11:25

Dziekuję za wszystkie informację.  Zrozumiałam jak to działa. Tylko gdybym uwzględniła 2 razy tego samego pracownika za marzec i kwiecień było by zle ? Teraz szef prosi mnie o sporządzanie deklaracji do końca miesiąca a przelew  robić 15 każdego miesiąca. 

Uświadom szefa, że jak wykażesz dwa razy podstawę, tak jak sobie życzy księgowy, to on zapłaci dwa razy składki od tego samego wynagrodzenia, to powinno mu zamknąć usta, a jak zrobisz deklarację do końca miesiąca, a nie po jego zakończeniu, to naraża się na niedopłaty i odsetki karne, w przypadku nieuwzględnienia wszystkich składników, które się za ten miesiąc miały na deklaracji znaleźć.

Wypadałoby mu polecić również zmianę księgowego, bo jak ten podstaw z ZUS nie ogarnia, to nie wyobrażam sobie jaki miszmasz np. z VAT mu robi.

#31 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 26 kwiecień 2019 - 13:22

Zapłaci dwa razy składki od tego samego wynagrodzenia , jednego ? 

#32 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 26 kwiecień 2019 - 13:29

w deklaracji ( do 15 stego Maja ) uwzględniłabym podstawę z wynagrodzenia za marzec  a póżniej drugi raz dodałabym pracownika do raportu z podstawą za kwiecień. Pytanie czy program płatnik tak zrobi, a po drugie czy tak można ? Z powyższych informacji nie , ale jestem tylko pracownikiem.. Nie wiem czy księgowy powinien posiadać wiedzę na temat ZUS, w naszej firmie wygląda to w ten sposób, że otrzymuję e-mailem tylko gotowe raporty i potwierdzenie przelewu. 

#33 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2019 - 13:44

A w deklaracji za maj (do 15 czerwca) za jaki miesiąc podstawę wykażesz? Powinna być z wynagrodzenia za kwiecień - drugi raz to samo wykażesz?

#34 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13507 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 kwiecień 2019 - 22:04

Może już to było napisane, ale w skrócie zasada jest taka - w RCA i DRA wykazujesz podstawy i składki, od wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu. Czyli np. wypłata w marcu, to DRA z numerem 01 03 2019.

#35 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 kwiecień 2019 - 06:55

Wyglądało by tak:  kwiecień --- 15 maj ( podstawa za marzec plus kwiecień ) uwzględniłabym 2 razy w raporcie tego pracownika który zaczął prace 11.03

kwiecień---- 15 maj ( podstawa za kwiecień, ( pozostali pracownicy )

15 czerwiec ---- podstawa z wynagrodzenia za MAJ ( wszyscy pracownicy łącznie z tym który rozpoczął prace 11.03) 

15 lipiec --------- podstawa z wynagrodzenia  za CZERWIEC ( wszyscy pracownicy.)

15 sierpień ------ podstawa z wynagrodzenia za LIPIEC 

#36 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 kwiecień 2019 - 06:56

Czy w ten sposób było by okej ?

#37 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2019 - 07:35

Wyglądało by tak:  kwiecień --- 15 maj ( podstawa za marzec plus kwiecień ) uwzględniłabym 2 razy w raporcie tego pracownika który zaczął prace 11.03

kwiecień---- 15 maj ( podstawa za kwiecień, ( pozostali pracownicy )

15 czerwiec ---- podstawa z wynagrodzenia za MAJ ( wszyscy pracownicy łącznie z tym który rozpoczął prace 11.03) 

15 lipiec --------- podstawa z wynagrodzenia  za CZERWIEC ( wszyscy pracownicy.)

15 sierpień ------ podstawa z wynagrodzenia za LIPIEC 

Źle. Przecież w ten sposób wykazujesz podstawy nie wypłacone, a należne.

Już ci koleżanka powyżej (a ze dwie inne osoby wcześniej) napisała, że wykazujesz wypłacone w danym miesiącu, a nie należne za dany miesiąc.

Ręce opadają.

#38 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 kwiecień 2019 - 07:48

Pytam w ten sposób bo tak mi szef mówi , ze tak mam zrobić. 

#39 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 kwiecień 2019 - 08:05

w deklaracji do 15stego maja za kwiecien bedzie juz wyplacone za kwiecien bo do 10 stego kazdego miesiąca 

#40 Basia1992

Basia1992

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano 29 kwiecień 2019 - 12:22

Zadam ostatnie pytanie i więcej nie będę męczyc. W deklaracji do 15 maja wykaże podstawe  pracownika ktory rozpoczął prace (11.03) za MARZEC a pozostalych pracowników z podstawą za kwiecień ? Proszę o odpowiedz. Przepraszam i dziekuję za cierpliwość. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych