Skocz do zawartości

Jednoosobowa działaność, społeczne bez chorobowego, nadpłata

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Kamila

Guest_Kamila
  • Goście

Napisano 21 marzec 2019 - 13:28

Dzień dobry,

Ponieważ księgowa mojej mamy zmarła i nie wszystko w prowadzonych przez nią rozliczeniach w KPiR jest dla mnie jasne, a chciałabym mamie pomóc, postanowiłam zapytać tutaj.

Mam problem ze składkami ZUS odliczonymi od dochodu.

Od stycznia 2018 roku mama płaci ubezpieczenie społeczne bez chorobowego, jednak księgowa odliczała składkę z chorobowym co miesiąc od dochodu. Ponad to ZUS od połowy 2017 roku zaliczył wszystkie składki chorobowe zapłacone przez mamę w poczet nadpłaty.

Wyszło na to, że w styczniu, 2018 mama nie płaciła za ZUS a w lutym zapłaciła połowę.

W ZUS wszystko jest w tej chwili na 0.

Ponieważ nie jestem księgową, jednak chciałabym pomóc, to chciałabym zapytać, czy przy wyliczaniu zaliczek do US od dochodu odpisuje się kwotę społecznego bez chorobowego? Czy w miesiącu, w którym nie było wpłaty na ZUS nie pomniejsza się dochodu?

I ostatnie pytanie dotyczące PIT- czy w okienku z kwotą należnych składek na ubezpieczenie społeczne wpisuję kwotę naleznych faktycznie składek czy składek faktycznie zapłaconych.

Czy będzie lepiej jeżeli zwrócę się do biura rachunkowego?

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i serdecznie pozdrawiam.

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13093 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 marzec 2019 - 22:29

Od dochodu można odjąć składki zapłacone, jeśli nie było wpłaty to niczego nie odejmujesz. 

Może nie wiesz, że zapłacone składki społeczne i na Fundusz Pracy można wpisać w koszty działalności.

I wtedy już nie musisz pamiętać o odjęciu składek społecznych od dochodu. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych